@365tipu

TIP#502: Jaké velikosti fotografií používá Instagram? A jaké jsou ostatní použité obrázky?

Bývaly doby, kdy byl Instagram použitelný pouze se čtvercovými fotografiemi, ale dnes je možné nahrát a zveřejnit libovolnou fotografii. Což také ovlivnilo to, že dnes potřebujete vědět více rozměrů, než původní čtverec. Ten navíc býval menší (640 x 640), v průběhu doby Instagram velikost zvětšil.

  • Čtvercová fotka – 1080 x 1080
  • Foto na výšku – 1080 x 1350
  • Foto na šířku – 1080 x 566 (608 od roku 2019)
  • Příběh/Stories – 1080 x 1920

Jakkoliv je velikost obrázku 1080 x 1080, zobrazují se na webu menší ( 600 x 600) s použitím stylů. Což zajišťuje lepší vzhled na Retina (či obecně HiDPI) displejích, na mobilním zařízení se zobrazuje 1080 px (a pozor, menší fotky roztáhne, na minimum 320 px). Fotky na šířku a na výšku mohou mít libovolný rozměr a Instagram ho použije, ale zobrazí je stejně jako vše ostatní v pevné šířce a může ořezávat, přičemž oněch 1080 bodů je maximální šířka.

Pokud si budete pro Instagram vytvářet fotografie, je 1080 px minimální rozměr (té kratší strany). Nahrávané fotografie nemusí být čtvercové, nahrání umožní je oříznout (a nastavit co se ořízne). Co se ideálního poměru stran týče, tak Instagram nebude ořezávat pokud se udržíte mezi  1,91:1 až 4:5

Jaké jsou aktuální rozměry inzerce na sociálních sítích vám prozradí jak je to s rozměry inzerátů.

 

Příklad fotografie na šířku v čtvercovém ořezu (vlevo)
a bez čtvercového ořezu (vpravo).  Mimochodem, na obrázku
krasavice Oskara z prodejny Pet Center v pražském DBK. 

Co je ještě dobré vědět

Instagram převádí fotografie na JPEG a uplatňuje vlastní nastavení komprese. S ohledem na malou fotku ne tak drasticky jako Facebook. Přečtěte si Proč fotografie vypadají jinak vytištěné než na displejích?

Profilový obrázek je zobrazován kruhový jak na webu tak na mobilu (ještě nedávno to nebylo sjednocené), na webu má přitom velikost zhruba 150 x 150 a podle všeho se ukládá jako 180 x 180.

TIP: Jaké jsou rozměry všech těch různých obrázků na Facebooku? vám prozradí podobné věci týkající se Facebooku. A Twitter for dummies (3): Jak na obrázek v záhlaví a profilový obrázek obsahuje totéž pro Twitter.

Je dost podstatné, abyste si v Instagramu nechali zapnuté ukládání originálních fotografií, jinak o originál přijdete (viz Jak fotit Instagramem aby vám zůstala použitelná fotka?). Nezapomeňte, že Instagram sice fotí čtvercově, ale fotografie je klasicky obdélník. A bude na výšku či na šířku podle toho, jak budete držet telefon.

Sám Instagram pro velikost fotografií má nápovědu v Když fotku sdílím na Instagramu, jaké je její rozlišení?

Velikost uvedená výše se vám bude hodit pro Mám na Instagramu organizovat příspěvky „do sloupců“ a vůbec si nějak hrát s maticí příspěvků na profilu?

Užitečné čtení je v Fotit fotky pro web a pro sociální sítě na výšku nebo na šířku?

TIP:  Zdejší ‣ Návod pro Instagram vám pomůže, pokud tápete ve věcech instagramových. Pokud se chcete Instagram naučit používat pro firemní či osobní marketing, tak můžete zkusit školení Instagram pro firemní i osobní marketing. Přihlásit se můžete u Dobrého webu (tudy na přihlášení a termíny), nebo si objednat školení na míru.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky