@365tipu

TIP#338: Jak fotit Instagramem aby vám zůstala použitelná fotka?

Možná se vám otázka z titulku tohoto tipu může zdát podivná, ale ona má opodstatnění. Instagram sám fotí stále jenom čtvercové fotografie, respektive, on pořizuje čtvercové fotografie z výřezu fotografie klasické. Což je velmi dobré si uvědomit. Protože pokud jste si nechali zapnuté ukládání původní fotografie (což bych rozhodně doporučil) tak vám do mobilu uloží i klasickou obdélníkovou fotku.

Což znamená, že pokud chcete tu původní fotografii použít ještě někde jinde, tak byste měli předem myslet na to, jestli budete fotit na výšku (což je pro Instagram poněkud normální) nebo to vyfotíte na šířku (naležato).

TIP: Jestli si nevíte rady s Instagramem, možná pomůže Instagram pro začátečníky? Máme tu návod pro Instagram, pokud ho postrádáte

Můžete ale fotit klasickou foto aplikací mobilu a pak do Instagramu fotku vložit – to bude mít i tu výhodu, že už nebudete omezení jenom na čtverec. Ale my co používáme Instagram hodně a rádi ho používáme právě proto, že focení s ním je rychlejší. A právě proto je dobré myslet na to, jak jste otočili při focení foťák.

Celé to má jeden malý háček, špatně se odhaduje, co vlastně Instagram v celkovém (obdélníkovém) pohledu zabere. Čtvercový výřez totiž není na okraji fotky. Trochu vám pomohou následující obrázky. V obou jsem při foceni zamířil (zhruba) na hranu okna s články – levou u focení s mobilem na šířku, dolní u focení s mobilem na výšku. Jakkoliv by se mohlo zdát logické, že Instagram třeba prostě využije střed fotografie, tak tomu nejspíš není.

Takže, pokud chcete mít jistotu, že pořídíte fotku co pak půjde dobře použít jak pro Instagram, tak jinam, tak to buď riskněte a foťte Instagramem. Nebo to vyfoťte aplikací pro focení a na Instagram použijte (nasdílejte) odtamtud.

Budete-li ale fotit Instagramem, nezapomeňte mít v Nastavení aktivní ukládání původní fotky.

2015-12-03 08.13.05

TIP: V Jak je to s otáčením videí? Jde vůbec otočit video, které jsem omylem natočil na výšku? a Jak je to s otáčením fotografií, jde to bez poškození? se dozvíte ještě další užitečnosti ohledně otáčení.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky