@365tipu

TIP#288: Jak otočím špatně vyfocenou fotku na Instagramu? A co vůbec jde dělat s fotkou?

Možná se vám to už stalo, vyfotíte na Instagramu klasickou čtvercovou fotku, ale Instagram ji nabídne ke zveřejnění otočenou o devadesát stupňů. Udělal to proto, že senzor v mobilu mu řekl, že je ta fotka natočená, ačkoliv pro vás nebyla. A teď nevíte co s tím.

Je to prosté, máte-li zobrazenou fotku s nabídkou filtrů, není to zdaleka všechno co s ní můžete udělat. Vyberte si symbol pro další úpravy fotek (vypadá jako klíč) a dostanete se k nabídce dalších nástrojů – první z nich, Upravit naznačuje, že můžete fotku rotovat – což je přesně to co hledáte, ale zkuste se podívat do horního pravého rohu, tam je tlačítko pro otočení o 90 stupňů (každé stisknutí otočí o devadesát stupňů). Pokud chcete otáčet jen mírně, tak k tomu použijte symboly a popotahovátko ve spodní části.

otaceni-instagram

TIP: Android (ze kterého jsou obrázky) má ovládací prvky umístěné dole, mezi fotkou a filtry. Na iPhone jsou ovládací prvky nahoře, nad fotkou

V dalších úpravách fotky můžete upravovat jas, kontrast, strukturu, teplotu, sytost, barvu i vyblednutí. Jsou tu ale ještě nějaké další užitečnost – zvýraznění, stíny, vinětace, tilt shift a zaostření. Osobně mám v oblibě vinětaci a pro některé věci, kdy je potřeba rozostřit část fotky a nechat ostré jenom něco můžete používat tilt shift.

Samotné nastavování filtrů má u většiny filtrů ještě možnost přidat rámeček, na to nezapomeňte. Stačí kliknout na náhled filtru ještě jednou a vpravo můžete zapínat a vypínat rámeček. Bohužel rámečky jsou pevně dané k určitému filtru. Můžete zde posuvníkem nastavit i úroveň vlivu filtru. Osobně používám prakticky vždy X-PRO II s rámečkem (černým).

Poslední je ikonka slunička/jasu, které Instagram říká nástroj LUX a můžete si zde pomoci u nedostatečně zřetelné fotky k jejímu vylepšení.

Instagram fotí stále pouze čtvercové fotky, ale pokud vyfotíte fotku klasickým foťákem v mobilu, tak ji můžete odeslat na Instagram v původní podobě – tedy jak na výšku, tak na šířku. U takovýchto fotek se objeví ještě jeden ovládací prvek – bude v levém spodním rohu fotky při vkládání a přepíná mezi vkládáním v čtvercové nebo skutečné podobě. Čtvercová fotka bude pochopitelně výřez z původní, takže si nezapomeňte výřez správně nastavit.

2015-10-11 15.25.42

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky