TIP#1443: Mám na Instagramu organizovat příspěvky „do sloupců“ a vůbec si nějak hrát s maticí příspěvků na profilu?

Když se podíváte na nějaký profil na Instagramu, tak základní pohled jsou tři sloupce a vzniká tak matice příspěvků. Při odrolování je pak většinou vidět kompletní sada 3×4 (tři sloupce po čtyřech řádcích) fotografií. Na některých profilech pak můžete narazit na různé kreativní způsoby využití. Má smysl se o něco takového pokoušet? Jaké úskalí to přináší?

Tři sloupce

První poměrně jednoduchý je ten, že sloupce mají nějaký systém – v každém sloupci jsou příspěvky jen k určitému tématu, zpravidla se nějak barevně či provedením liší. Je to jeden ze způsobů co nedělá tolik problémů v newsfeedu sledujících či při vyhledávání, ale je náročný na potřebu poměrně rychle zveřejnit tři nové příspěvky – pokud to nestihnete, budou se vám sloupce „rozbíjet“ posouváním. Nemusí to samozřejmě vadit, pokud netrváte na udržení „pozice“ sloupců.

 

2019-09-07 17_37_29-Design Language (@designlanguage___) • Fotky a videa na Instagramu.png
Vlastně se to ani nezdá, ale i toto je profil na instagramu a matice z jednotlivých fotografi.

 

Šachovnice či jiné vzory

Varianta je i šachovnice, tj střídání určitého stylu a obsahu fotografií (může jít třeba o střídání fotky a ilustrace, fotky a citátu, atd). Lépe použitelné řešení, protože nebude vadit, když zveřejníte jednu novou fotografii.

 

2019-09-07 17_16_14-KITSCH BITCH (@_kitschbitch_) • Fotky a videa na Instagramu.png
_kitschbitch_ využívá diagonální vzor.

 

Navazující fotografie

Trochu náročnější ve všech ohledech je zveřejňování navazujících fotografií – často se to dělá jako jedna řádka (tři fotky) či dvě až tři řádky – vznikají pak matice 2×3 či 3×3 fotografií – v nich je většinou vložena celá fotografie rozdělená do více políček.

2019-09-07 17_36_04-MVRDV (@mvrdv) • Fotky a videa na Instagramu.png

Můžete si to vytvořit v klasickém grafickém editoru, ale existují i mobilní aplikace, které vám přímo v mobilu vezmou velkou fotku a rozdělí na potřebný počet pro vložení na Instagram (9square for Instagram jako příklad odkud najdete i další na Google Play, stejně jako 9square for Instag Grid na App Store). Pak už stačí jen postupně vložit jednu po druhé, od „pravého dolního“ rohu.

POZOR: Nezapomeňte, že výchozí fotografii budete potřebovat v dostatečné velikosti. Instagram používá poměrně malou velikost fotografií (1080×1080 pro klasickou čtvercovou), takže to nebude až tak složité. Každopádně pro tři sloupce budete potřebovat výchozí fotku o šířce 3240 bodů (a ne, žádné DPI tady význam nemá).

2019-09-07 17_44_51-Bhanu Prakash Goteti (@prakashgoteti) • Fotky a videa na Instagramu.png
POZNÁMKA: Instagram někdy ve vyhledávání zobrazí kompletní matici fotek, ale spoléhat se na to nemůžete.

Navazující  řešení fotografií má mírně problematický vedlejší efekt v tom, že jednotlivé fotografie jsou „vytržené“ z kontextu. Zobrazení ve vyhledávání je první problém, další se objeví v newsfeedu sledujících, kde algoritmy Instagramu zobrazí jenom některé z fotek a ještě v zcela náhodném pořadí. Abyste matici udrželi na profilu aktivní budete muset vždy nahrávat tři nové fotografie.

TIP: Nebojte se kreativně pracovat i s příspěvky kam dáte víc fotografií.

2019-09-07 17_19_06-Personal Journal & Gratitude (@personaljournalapp) • Fotky a videa na Instagramu.png
@personaljournalapp na to jde po řádcích

 

Jednou za čas je dobré „maticový“ efekt použít, pokud to ale budete dělat příliš často, budete hodně plést hlavu sledujícím, v jejich newsfeedu se totiž objeví pouze část fotografie. Pokud to bude čas od času, může to mít i pozitivní efekte, že se podívat na profil na celek. Příliš často to ale bude obtěžovat.

Nezapomeňte u „maticových“ fotek upozornit na to čím jsou a že celek je možné vidět pouze na profilu. Bohužel ve vyhledávání objevené velmi staré fotografie povedou spíše k neuspokojení zvědavosti pokud se jim už celek na profilu nepodaří najít.

 

2019-09-07 17_21_37-M Y S I M P L E G R A M ® (@mysimplegram) • Fotky a videa na Instagramu.png
@mysimplegram na to jde po sloupcích

 

Okraje fotografií

Mezi fotkami na vašem profilu je velmi malý bílý prostor a můžete ho tedy  využít a zvětšit. Na Instagram pak budete nahrávat menší fotky obklopené bílým okrajem. Nemusíte zůstat u čtvercových, lze využít i portrait/landcape. Můžete si hrát i s různě velkými okraji. Nejméně problematický způsob kreativního využití profilu co nezpůsobuje prakticky žádné problémy, tedy až na menší plochu samotné fotografie.

2019-09-07 17_25_28-Dométhilde (@domethilde) • Fotky a videa na Instagramu.pngNemusíte se pochopitelně držet jenom bílého okraje – můžete rámovat barevně. Tak jako dříve Instagram měl množství rámečků, ale lépe uděláte, když zarámujete menší fotku – doplněním například černého rámečku a ještě bílého okraje.

2019-09-07 17_28_13-♥Beautiful&Yummy♡ (@beautifulandyummy) • Fotky a videa na Instagramu.png

TIP: ‣ Návod pro Instagram je souhrn všech zdejších tipů a návodů pro Instagram

PS: Výše popsané můžete využívat i na Pinterestu, Facebooku či Twitteru. Twitter i Facebook i Twitter navíc umí příspěvek s více fotografiemi zobrazovat jako koláž.