@365tipu

Jak na Instagramu vytvořit příspěvek s více fotkami a videi

V únoru 2017 Instagram zpřístupnil možnost vytvářet příspěvky s až deseti obrázky či videi. Výsledná forma je v zásadě karusel, tedy vodorovně rolovatelné obrázky/videa. Znamená to i to, že půjde pouze o originální čtvercovou podobu, není možné aby mezi nimi byly jiné formáty. Byť, nutno dodat, někdy v září 2017 měl Instagram umožnit vkládat i fotky v nečtvercové podobě.

2017-02-24 10.27.23.png
Starší rozhraní.

Samotné vkládání spočívá v kliknutí na ikonku pro vkládání více obrázků/videí a poté postupný výběr z galerie v mobilu. Je to dost nešikovné, protože náhledy jsou miniaturní a každý výběr vám zruší celkový pohled na náhledy. Je také dobré si první automaticky předvybraný obrázek nejprve zrušit (ale můžete to udělat až v dalším kroku).

Důležitá poznámka: Vkládat více fotek do jednoho příspěvku vyžaduje, abyste fotografie již měli v mobilu. Není možné je postupně fotit Instagramem a přidávat.

Po odeslání výběru můžete nechtěný obrázek pomocí swipe vzhůru „hodit do koše“, je možné zvolit filtr co se buď uplatní na všechny, nebo výběrem jednotlivé fotografie můžete aplikovat různé filtry. Dá se měnit i pořadí, prostě podržte prst na obrázku a přesouvejte vlevo a vpravo. Zcela vpravo navíc najdete ještě velké „+“ v kroužku, tím můžete dodatečně přidat další fotky.

2017-02-24 09.51.17.png

Po odeslání se dostanete na klasické nastavení textu, označování, lokace a výběru kam případně chcete příspěvek ještě odeslat. Text je samozřejmě jeden, výsledek se tváří jako jeden příspěvek. Nutno podotknout, že na Instagramu je poměrně obtížné poznat, že příspěvek je karusel (hledejte tečky veprostřed pod obrázkem).

Co se sdílení na další sítě týče, tak byste měli vědět že:

  • Na Facebook se přenesou všechny fotky a vytvoří se příspěvek se všemi fotkami, tak jak to umí Facebook (viz obrázek níže)
  • Na Twitter se klasicky přenese jenom odkaz.
  • Pokud pro přenos na Twitter používáte IFTTT, tak se nepřenese nic, IFTTT to zatím neumí
  • Na VKontakte se přenese pouze první fotografie
  • Na Swarm se nepřenese nic, ale udělá se check-in (samozřejmě na zcela špatné místo protože Facebook Places nesedí)
  • Na Tumblr to pošle pouze první fotku
  • Na Flickr to nejde posílat vůbec
2017-02-24 10_57_07-Daniel Dočekal.png
Výsledný příspěvek na Facebooku.

Výše popsané se samozřejmě může později změnit, očekával bych například, že IFTTT doplní podporu a něco přenášet určitě bude.

Označování (tagging) je možné v každé připojené fotografii zvlášť. Žádné další vychytávky (třeba malování a jiné věci co znáte z Příběhů) k dispozici nejsou.

Úprava již zveřejněného příspěvku není možná co se fotografií týče, opravit jde pouze text.

K čemu je víc fotek v jednom příspěvku?

Třeba k tomu, že nechcete zahltit váš Instagram více fotografiemi téže věci – typicky třeba konference, kde není ideální všechno posílat jako jednotlivou fotku. Je dobré vždy zvážit, jestli jde o fotky (či videa) co je potřeba zachovat, některé věci povahy pomíjivé můžete dávat jenom do příběhů.

PS: Zdejší ‣ Návod pro Instagram je vám plně k dispozici.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky