@365tipu

TIP#585: Jak na Instagram Příběhy (Instagram Stories)

Instagram v srpnu 2016 přinesl novou funkčnost. Příběhy (Stories) jsou kompletně okopírované od Snapchatu s jedinou zásadní změnou, původně s podstatně lepší použitelností. Jsou ale stále stejně omezené a pro případný firemní marketing velmi obtížně použitelné. Pokud je nechcete, stačí je nepoužívat, jediné co vás bude obtěžovat je pruh s nabídkou příběhů, na začátku newsfedu.

TIP: Hledáte jak na Příběhy na Twitteru? Jděte do Co jsou to Fleets na Twitteru a jak je používat. Vše o Příbězích/Stories na Twitteru

Někdy na konci roku 2016 začal Instagram do Příběhů doplňovat novou funkčnost, takže se ztratila původní snadná použitelnost a vše začalo být typicky „facebookovité“.

V červnu 2018 se z Příběhů „tak trochu“ oddělila nová aplikace. Viz Jak vytvořit kanál na IGTV a jak nahrávat videa a pracovat s nimi

V srpnu 2020 zpřístupnil Instagram globálně novinku, Reels. Vše potřebné najdete v Jak na Instagram Reels? Jak používat klon TikToku od Facebooku? Kompletní návod

Co je to příběh?

Příběh je možné chápat jako „nástěnku“ na kterou věšíte fotky a videa (s možnostmi úprav, které běžné příspěvky Instagramu neumí) aby zde zůstaly po 24 hodin. Zobrazují se od nejstarších po nejnovější (což také není bohužel možné měnit). Těm co vás sledují jsou Příběhy předkládány nejspíš podle nejaktuálnějších na začátku jejich newsfeedu od všech lidí co sledují a je zde tedy dost zásadní problém s objevením a dosahem.

Přehrávání příběhů běží automaticky, takže na počty zhlédnutí se nemůžete moc spoléhat. Vkládat nemůžete fotky/videa starší než 24 hodin, pro firemní použití poměrně nepříjemné.  Příběhy ani snímky v nich nemají Líbí ani komentáře, lze posílat pouze přímé zprávy, jde tedy hlavně jen a pouze o jednosměrný kanál. Vkládané fotky a videa a neukládají, musíte si je při vkládání nebo později uložit, pokud o ně nechcete přijít (případně si ukládání zapnout v Nastavení příběhů).

TIP: V Jak vytvořit (na Instagramu) příběh z více fotografií? zjistíte, jak opravdu vytvářet příběhy, které něco postupně vypráví. A také tím trochu připomeňme, že do Příběhů se nevkládá jedna fotka či video, ale kolik chcete.

Drobnost, ale dobré ji vědět. Maximální počet příspěvků v Příbězích je sto. Viz How I broke Instagram Stories

Můžete pokračovat ve čtení, ale hodně užitečné věci najdete v Příběhy na Instagramu vs. klasické příspěvky. Proč dělat oboje a k čemu slouží. Velký přehled

Vytvořit příběh …

x-2017-01-22 08.44.04.png

můžete na newsfeedu pomocí ikony foťáku vlevo nahoře.  Vždy pomocí této volby přidáte jednu fotku či video (jeden snímek). Co vydrží ve vašich příbězích 24 hodin.

V lednu 2017 dorazilo navíc Live Video, ale o tom vše Jak funguje Live Video v Příbězích na Instagramu?  Součástí vašich Příběhů je jenom zdánlivě. t. V březnu Instagram alespoň doplnil možnost uložit samotné video (bez komunikace, komentářů, atd) co jste živě vysílali do telefonu.

Počítá se hlavně s tím, že vložíte aktuální věc, tedy vyfotíte nebo natočíte něco co se právě děje. Lze vložit starší fotku nebo video (popotáhněte kameru dolů), ale ne starší než 24 hodin (ano, nesmyslné omezení). Vkládat lze samozřejmě i případné věci vytvořené v pomůckách jako Boomerang (natočit krátké video jako Boomerang to ostatně umí přímo)  či Hyperlapse.

Na konci dubna se objevila možnost vložit více než jednu fotografii z telefonu – prozatím pro Android, iOS by měl brzy následovat.

[17.05.18 18:27] Instagram nově umožní sdílet příspěvky, ale jenom do Příběhů/Stories. Pokud pod cizím příspěvkem kliknete na vlašťovku, tak budete moci nasdílet do vlastních Příběhů (doposud bylo možné jen poslat přímou zprávu dál). V Příbězích bude vidět odkud nasdílené pochází. Viz New: Share Feed Posts to Stories. Nezapomeňte, že účet může zakázat sdílení do Příběhů, je to v Nastavení Příběhů jako takových nebo v Nastavení -> Sdílení v příbězích -> Povolit ostatním sdílení.  V Nastavení -> Ovládací prvky příběhů -> Povolit sdílení je možné zakázat přeposílání vašich příběhů interní poštou.

POZNÁMKA: Nesmyslné omezení znemožňující fotky a videa starší 24 hodiny padlo 10. listopadu 2017

2017-01-22 09.47.08.png

Při vkládání lze zapnout blesk (symbol vlevo), přepnout mezi kamerami (symbol vpravo), kliknutí na spoušť pořídí fotku, podržení spouště pořizuje video, lze pořídit „boomerangovité“ video a vpravo se skrývá „Handsfree“ kdy pro video nemusíte knoflík držet.

Ozubené kolečko nahoře je vstup do Nastavení, šipka vpravo nahoře je opuštění vkládání Příběhu.

Co můžete dělat s pořízenou fotkou nebo videem

 • Můžete přidat text
  • Text můžete odřádkovat, pokud chcete zalomit na určitém místě
  • Lze středit, zarovnat vlevo, vpravo 
  • Po dokončení psaní můžete text posouvat po obrazovce a otáčet
  • Textu lze umístit víc než jeden
  • Lze měnit velikost, vlevo dole je symbol co zobrazí posuvník
  • Lze měnit barvu
  • Kliknutí na existující textu jej možní opravit 
  • Hashtagy co budou klikací, ale má to nějaké zádrhele, viz Jak do Příběhů (Stories) na Instagramu přidat více hahstagů. A co hashtagy v Stories?
  • V listopadu 2016 byla doplněna možnost označování (klasicky pomocí @)
  • V listopadu 2016 také Instagram začal testovat možnost aktivních odkazů, ale pouze pro ověřené účty. Později to umožnil všem, ale je nutné mít alespoň 10 tisíc sledujících. Podrobnosti v Jak udělat swipe up na Instagramu
2017-01-22 10.03.20.png
 • Můžete „malovat“ třemi druhy čar a pár desítkami barev
  • Tři druhy „čar“
  • Dole je možné měnit šířku štětce (úplně vlevo), barvu štětce (lze navíc podržet pro detailní paletu pro libovolnou barvu)
  • Umí „Undo“ (vlevo nahoře se objeví Undo/Zpět)
  • První štětec s kliknutím udělá jen bod. Druhý šikmou čáru, třetí bílý bod s barevným okrajem
2016-08-14 07.29.53.png
 • Můžete vybrat filtr (swype do stran) pro fotky i videa
 • Někdy v lednu/únoru 2017 byla přidána možnost dávat přes fotku třeskutě vtipné věci a nálepky (ano, další okopírovaná věc z Snapchatu). Nahoře jako ikonka smajlíku
2017-03-20 05.59.23.png
x-2017-01-22 09.55.13.png
 • Video do Příběhu je omezeno na pouze pár sekund, ne plných 60.
 • Text i malování zůstává NAD videem po celou dobu.
 • Mezi přelepkami najdete i tu na přidání hudby. Můžete ale začít výběre hudby.  Nabídka je poměrně slušná, vlastní pak jedině tak, že si vytvoříte video s vlastní (legální) hudbou

Type mode

Příběhy na Instagramu mají od ledna 2018 nový „textový“ režim. Jak používat Type Mode v příbězích? poradí jak ho využívat a co to umí.

Boomerang

Boomerang vytváří šest sekund dlouhé video (bez zvuku) vzniklé natočením jedné sekundy videa, které se přehrává třikrát dopředu a dozadu.  V lednu 2020 doplnil Instagram trojici digitální efektů a umožňuje výsledné video zkrátit (oříznout). Viz Instagram doplnil Boomerang o další tři efekty

Sdílení cizích příspěvků do příběhů

Novinka z května 2018 umožní vzít cizí příspěvek a vložit ho do vlastních příběhů. Bude klikací, bude uveden původní zdroj, ale bude menší než originál. Ale pořád lepší než nic. Viz Jak na Instagramu sdílet příspěvky z jiných účtů na vlastní účet? kde zjistíte, že když tohle spojíte s možností vzít vlastní příběh a vytvořit z toho vlastní příspěvek, tak vlastně můžete sdílet cizí příspěvky na vlastní profil.

V Jak na Instagramu sdílet příběh někoho jiného je řeč o další variantě, cizí příběh do vlastního příběhu nebo do příspěvku.

Příběhy jako nástroj pro tvorbu klasických příspěvků

Jak z příběhů na Instagramu udělat klasické příspěvky? A proč to dělat vám ukáže, že editor pro vytváření Příběhů je vlastně povedený nástroj pro tvorbu klasických příspěvků a navíc i již hotová políčka Příběhu můžete převádět na příspěvky

Prohlížet si Příběhy lidí co sledujete  …

… můžete třeba přes pruh s Příběhy na na počátku newsfeedu, kterým můžete rolovat vodorovně. Případně můžete kliknout na první příběh a nechat je běžet. Příběhy poběží, jsou nezastavitelné (na iOSu) případně je možné zastavit přehrávání podržením (na iOSu původně nešlo, nově už jde). Na dalšího sledovaného v pořadí a jeho Příběhy to přejde automaticky nebo stačí pravo-levý swipe. Stejně tak je možné se vrátit k předchozímu, levo-pravý swipe.

2016-08-14 07.23.59.png

Zavřít přehrávání můžete křížkem vpravo nahoře. Horní pruh zůstane stát tam, kde přehrávání skončilo, takže se můžete vrátit a pokračovat.

POZOR: Přehrávání opravdu běží automaticky pořád a pořád a může znamenat dost zásadní spotřebu mobilních dat i baterie.

Protože se to jmenuje Příběhy (Stories), tak u každého člověka můžete vidět jednu a více fotografií či videí – ukazatel kolik jich je i kde se nacházíte je při přehrávání v horní části. Také je tam uvedeno kolik hodin uplynulo od vytvoření – důležité je, že jednotlivé fotky/či videa v Příbězích vydrží pouze 24 hodin. Pak se nenávratně ztratí.

Na Androidu je možné kliknout na profilové foto vlevo nahoře a dostat se tak přímo na profil. Na iOSu na něco takového zapomněli. Ale třeba to časem doplní.

S jednotlivým příběhem můžete udělat ..

 pouze to, že na něj odpovíte přímou zprávou (Příběhy nemají komentáře) nebo ho nahlásíte (tři tečky vpravo dole)

V červenci 2017 Instagram do Příběhů přidal možnost odpovědět fotkou či videem (mizejícím, samozřejmě).

x-2017-07-07 05.41.23.png

Zobrazit vlastní příběhy

.. můžete na vlastním profilu kliknutím na vaše profilové foto (bude okolo něj červené kolečko, pokud je na co kliknout). Bude ale také první v pruhu Příběhů na počátku Newsfeedu.

V menu vpravo dole na každém jednotlivém snímku budete moci snímek odstranit, nasdílet jako příspěvek, uložit fotku/video a změnit nastavení příběhů (jako celek, ne jednoho konkrétního).

Sdílení jako příspěvek má jedinou vadu, není možné vybrat kam chcete sdílet (pokud používáte více účtů), ale tohle lze obejít tím, že si daný příběh uložíte a pak vložíte jako nový příspěvek.

x-2016-08-14 07.30.44.png

Zobrazit Příběhy uživatele co nesledujete …

je možné také na profilu. Okolo profilové fotografie bude vidět (červený) kroužek ukazující, že jsou k dispozici snímky v Příběhu. Nečekejte, že by příběhy byly nějak masově používané. A už vůbec nečekejte, že budou jako Instagram, tedy plné kvalitní a zajímavých věcí.

Pokud nechcete vidět něčí příběhy …

… tak bohužel musíte jít na jeho profil a tam v menu (vpravo nahoře) najít Skrýt příběh. Tím se příběhy tohoto profilu nebudou objevovat v horním pruhu. Tohle by sice mělo jít udělat přímo při zobrazení Příběhů, ale to by to nesměl být Facebook kdo tohle vytvořil.

Nastavení vlastních Příběhů  …

.. umožňuje skrýt příběhy před konkrétními lidmi a nastavit kdo (a zda vůbec) na ně bude moci reagovat přímou zprávou.

x-2016-08-14 09.00.10

Dozvědět se kolik lidí vidělo (váš) příběh …

… je možné u každého jednotlivé snímku (za celý příběh ne), stačí swype zdola nahoru. Libovolný snímek z Příběhu je možné stáhnout, nasdílet na profil a smazat. V seznamu těch co snímek viděli je možné pomocí křížku zakázat zobrazování Příběhů a kliknutím přejít na profil.

2016-08-14 09.03.07.png

Nezapomeňte, že po 24 hodinách snímek mizí a tím se ztratí i tyto informace. Ozubené kolečko vlevo nahoře vede na Nastavení snímků.

Jak používat Zvýraznění (Stories Highlights) v Příbězích na Instagramu? Tohle vás naučí jak zachovat obsah z Příběhů na profilu.

V jakém pořadí se zobrazují lidé co viděli můj Příběh (Instagram Stories)? prozradí, jestli to co zde Instagram zobrazuje má nějaký smysl.

TIP:  V Jak často zveřejňovat příspěvky na Instagram? A co si počít s Příběhy? ke řeč  i o tom jak důležité jsou Příběhy

Příběhy v Explore záložce

2017-05-27 06.06.07.png

POZOR: Toto přestalo platit s uvedením nové podoby Explorer (té s tematickým členěněním)

Příběhy Instagram pochopitelně přidal do Explore záložky, kde podle výběru vlastního algoritmu ukazuje (hned nahoře) příběhy zpravidla z účtů co nesledujete. Explore záložka se stává poněkud přeplácanou, protože hned pod příběhy je velký prostor věnován videu.

Příběhy na Instagramu je od května navíc možné prohledávat/vidět podle polohy a hashtagu. Vše najdete v Explore jako každé jiné hledání, nejbližší místo se navíc objevuje hned v záhlaví Explore kde (jak jinak) jsou Příběhy.  [27.05.17]

Jak dostat do Příběhů fotku a video bez nutnost použít mobilní telefon?

Jak vkládat fotky na Instagram z počítače? Sedm cest jak vkládat fotky z počítače či notebooku najdete všechny způsoby jak dostat fotku a video na Instagram bez nutnosti použití mobilního telefonu. A funguje to i pro Příběhy.

Využití Příběhů pro natáčení delších videí

Tohle je celkem jednoduché v okamžiku kdy víte jak na to. Popsané v Jak na iPhone spojit rozdělená videa z Instagram Stories do jednoho 

PS: Snad je to všechno, pokud víte něco navíc co stojí za přidání, ozvěte se. Tento tip, stejně jako všechny další týkající se Instagramu, najdete v ‣ Návodu pro Instagram. Pokud se o Instagramu chcete naučit vše potřebné, zkuste Školení: Instagram pro firemní i osobní marketing, vypsané termíny najdete vždy v nabídce školení Dobrého webu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky