@365tipu

TIP#1876: Co jsou to Fleets na Twitteru a jak je používat. Vše o Příbězích/Stories na Twitteru

Stories neboli Příběhy byly za úspěchem Snapchatu a jsou enormně oblíbené mladými lidmi na Instagramu poté co Facebook vše od Snapchat okopíroval. Později je přidal (jak jinak) do Messengeru, Facebooku i (v méně pokročilé podobě) do WhatsApp, kde je ovšem prakticky nikdo nepoužívá. V kopírování se přidalo i Linkedin (kde Příběhy také prakticky nikdo nepoužívá) a nakonec i Twitter. Fleets jsou Příběhy na Twitteru.

[14.07.21] POZOR! Twitter oznámil konec Fleets. V aplikaci je od 3. srpna nahradí Spaces. Uživatelé o Fleets neměli zájem.

Fungují stejně jako na všech ostatních platformách. Na výšku zveřejňované příspěvky (fotky, videa, texty, přesdílené tweety) mají vlastní „sekci“ (nad newsfeedem) a je možné je „pustit“, aby se automaticky přehrávaly. Každé okénko příběhu po 24 hodinách zanikne (můžete ho ručně smazat dřív). Není je možné komentovat, lajkovat (ale je možné reagovat několika reakcemi) ani sdílet (vlastní můžete proměnit v tweet) – můžete pouze poslat přímou zprávu tvůrci (což můžete zakázat).

TIP: V Jak na Instagram Příběhy (Instagram Stories) najdete návod pro Příběhy na Instagramu

Jak tvořit Fleets

Přidat do vašich Fleets můžete snadno -. na domovské stránce (newsfeed) klikněte vlevo nahoře na vaše kolečko (v pruhu všech dalších příběhů, které můžete začít sledovat) – tím se dostanete do vytváření okénka Příběhu (Fleet).

Dole si můžete vybrat jaký druh okénka vytváříte

Přidat text

text kde můžete napsat sdělení, obarvit ho, ztučnit, zinverznit, zarovnat. V porovnání s Instagramem je to mimochodem velmi chudý příbuzný.

Po vložení textu ho lze posouvat, měnit vzor na pozadí, rotovat, změnit velikost a můžete se vrátit a opravit. Jde vkládat i emotikony/animované GIFy. Ty je také možné posouvat a měnit velikost.

Pokud některý z „objektů“ nechcete, popadněte ho a přesuňte dolů do koše. V textu mohou být hashtagy i zmínky.  Text může mít maximálně 280 znaků

Přidat fotku

fotku (musíte mít uloženo v telefonu) do které pak můžete použít výše popsané – tedy texty a emotikony/anomované GIFy. Pro fotky je možné uvést ALT text (vpravo dole). A samozřejmě měnit pozadí.

Přidat vyfocením/natočením

capture umožní něco vyfotit/natočit (nezapomeňte, vše je na výšku). Video můžete natočit držením spouště (a budete pak mít možnost vypnout zvuk – ale není možné přidat vlastní). Nebo použít následující variantu.

Natáčení videa

video pro přímé natáčení videa – tady můžete (vpravo nahoře) zapnout blesk a přepnout kameru (bohužel ne v průběhu natáčení). Spoušť není nutné držet, prostě zahájíte nahrávání – pinch umožňuje zoom. Celé je to ale natolik základní, že ani nevíte kolik jste toho už natočili.

Základní věci o Fleets

Fleets jsou šestisekundové ale video může být maximálně 30 sekund. Delší video můžete zkusit nahrát, ale budete ho muset zkrátit.

Za den (24 hodin) můžete mít maximálně 75 okének a stejně jako všude jinde se Fleets přehrávají od nejstarších k nejnovějším.

Nové Fleets můžete přidávat stále vlevo nahoře, na prvním místě hned vedle můžete vyvolat přehrání vašich Fleets.

TIP: Pokud váš Twitter nenabízí Fleets musíte ho aktualizovat. V [16.04.21] je to dost novinka. A samozřejmě, Fleets fungují jen v mobilní aplikace. Pokud ani po mobilní aplikaci nemáte Fleets tak na vás ještě nejspíš nepřišla řada. Na iPhone Fleets mám, na iPadu (se stejnou verzí aplikace) nikoliv. iPhone je ale v angličtině, iPad v češtině (a přepínat se mi to pro ověření nechce)

Přidávat do Fleets můžete i při prohlížení vlastních Fleets – vlevo dole je Add.

Přehrávání Fleets

Přehrávání Fleets můžete ovládat – poklepání vlevo je předchozí okénko, vpravo je další okénko. Swype vlevo/vpravo je přechod na Fleets od předchozího/dalšího účtu.

Vpravo nahoře je možné vyvolat menu – u vašich vlastní tweet je tam možnost vytvořit tweet (příspěvek) z okénka Fleet a smazání okénka. Vytažení menu je také možnost, jak zastavit automatické přehrávání.

U vlastních Fleets vidíte pod okénkem kdo je viděl (počet je v menu) – na přehled kdo viděl můžete kliknout pro detailnější výpis (i tím se zastaví přehrávání). Můžete je odtud začít sledovat nebo přejít na jejich profil.

Postup přehrávání je vidět v pruhu nahoře – pruh indikuje počet okének a je vidět jak daleko jste.

U cizích Fleets je v menu možnost Mute/Ztlumit (přestanete Fleets daného účtu vidět) a Report/Nahlášení. Dole je pole pro odeslání přímé zprávy a možnost reakce. Bohužel tady Twitter udělal stejnou chybu a reakce chodí jako přímé zprávy místo toho, aby se objevovaly v upozorněních.

Dá se kliknout vlevo nahoře na profilový obrázek pro přechod na profil.

Fleets nejde ukládat, není ani možné zobrazit nějaké detailnější informace jako na Instagramu.

Podívat se na Fleets konkrétního uživatele můžete na jeho profilu– stejně jako na Instagramu k tomu slouží kliknutí na profilový obrázek (kolečko okolo něj ukazuje, že jsou k dispozici Fleets) – po kliknutí si můžete vybrat zda chcete vidět Fleets nebo profilovou fotku. Můžete se tak dívat na Fleets těch, které nesledujete.

Účty co sledujete budete moci vidět na domovské stránce v horním pruhu.

Sdílet tweet do Fleets

Poslední co s Fleets jde udělat je nasdílet libovolné tweet (váš i cizí) do Fleets. Jde to přes klasický sdílecí dialog (ikonka vpravo pod tweetem) kde najdete Share in Fleet

Sdílení tweetů do Fleets se chová se jako „obrázek na pozadí“ při editaci, ale je možné ho otáčet a měnit velikost. Při prohlížení je možné kliknout, divák se tak dostane na příslušný tweet. .  Můžete pochopitelně doplnit o text a další obvyklé věci.

Pokud je váš účet soukromý (se zámečkem) tak to samozřejmě platí i pro Fleets.

Co Fleets ještě neumí a další drobnosti

Fleets nemají žádné nastavení – nejde tedy například zabránit sdílení do Fleets. Nemají ani žádný archiv, po 24 hodinách prostě okénko zmizí. A protože ho nemůžete ani uložit do telefonu, tak na to pamatujte. Fleets se při vytvoření neuloží do telefonu (jako na Instagramu) – s výjimkou natočeného videa a toho co pořídíte přes capture. Uložený je ale originál, ne okénko jako takové.

Nejsou k dispozici ani žádné analytické informace.

Okénka Fleets jsou 1080×1920 a to jak fotka, tak video. Při vytváření pamatujte, že v horní části okénka se do toho bude míchat gradient.

Fleets nejsou dostupné v žádném software pro správu Twitteru. A nemají ani API a je otázka, zda vůbec mít budou. Prozatím tedy máte jen možnost vkládat je ručně a na telefonu.

To, že si někdo udělat screenshot okénka z Fleets se autor samozřejmě nedozví.

TIP: ‣ Twitter for dummies obsahuje přehled dalších tipů a triků pro Twitter

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky