@365tipu

TIP#711: Jak funguje Live Video v Příbězích na Instagramu?

Příběhy (Stories) Instagram přidal někdy v polovině roku 2016 a vše o nich najdete v Jak na Instagram Příběhy (Instagram Stories). V lednu 2017 se součástí Příběhů stala i živá videa (Live Video). V okamžiku kdy chcete vložit nový Příběh máte možnosti si dole vybrat mezi spuštěním živého vysílání a klasickým vložení fotografie/videa, boomerangového mini videa a handsfree režimem klasického videa (novinka z konce roku 2016).

2017-01-29 12.58.44.png

První důležité co potřebujete vědět je, že Live Video z Instagram Stories se vůbec neukládá. Po jeho ukončení nebudete mít v mobilu uloženého nic, ani na vašem Instagramu se nic neuloží. Osobně tohle považuji za nepříjemné omezení (zejména) pro využití v (firemním) marketingu, ale možná i dost obecně.  Bylo by prostě fajn, pokud by bylo možné si uložení videa zapnout. V březnu Instagram alespoň doplnil možnost uložit samotné video (bez komunikace, komentářů, atd) do telefonu.

Tradičně platí, že budete potřebovat slušné připojení k Internetu, což v řadě případů český mobilní Internet vůbec nesplní. Občas nebude stačit ani VDSL linka, protože pokud nemáte volných pár set Kbps uplinku, tak živé vysílání bude mizérie, nebo se nebude moci uskutečnit vůbec. Nezapomeňte i na to, jak velký máte FUP, tohle ho může provětrat poměrně dost.

2017-01-29 12.59.29.png

Rychlost linky si Instagram „testuje“ před vlastním zahájením.

V průběhu vysílání mohou sledující psát komentář a srdíčkovat, vy můžete na komentáře odpovídat a případně můžete komentáře zakázat. Moc vám to odpovídání nepůjde, pokud budete držet mobil v ruce nebo na něčem málo pevném. Užitečné může být, že komentář co jste napsali lze dlouhým stisknutím připnout nahoru.

2017-01-29 13.00.23.png

Ukončení vysílání najdete vpravo nahoře, vypnutí komentářů v menu vpravo dole (tradiční tři tečky). Další ovládací prvek umožňuje přepínat mezi kamerami v telefonu (vpravo dole vedle menu) Mimochodem, zapnout/vypnout přisvícení pomocí blesku zde není možné.

V Live Video je nahoře vidět i kolik lidí se aktuálně dívá, kliknutím na údaj se zobrazí přehled diváků a pomocí „X“ je  můžete vyhazovat. Vlevo nahoře můžete také zjistit, jak dlouho už vysíláte, stačí kliknout na „Live/Živě“ ikonku.

O tom že vysíláte se dozví vaši vybraní sledující v upozornění v aplikaci Instagramu (toto nové upozornění si můžete v Instagramu vypnout), takže nepočítejte s tím, že by se to mohli nějak hodně „sami“ dozvědět.

2017-01-29 13.06.33.png

Live Videa se objevují také ve vyhledávání (čemuž Instagram říká Explorer), kde je první ikonka v pruhu Příběhů vyhrazena pro vstup do přehledu nejlepších živých vysílání. Nečekejte ale, že by jich tam bylo nějak hodně a už vůbec ne, že by byly místní. Neukládáním vysílání je tohle opravdu jenom pohled na to co právě teď běží.

Pokud chcete aby případné živé vysílání mělo dostatek diváků, musíte předem své sledující a fanoušky (i na dalších sociálních sítích) na jeho konání připravovat.

Live Video, stejně jako Příběhy, funguje jenom na mobilních zařízení, žádnou webovou podobu nemá.

Po ukončení vysílání se vám zobrazí kolik jste měli diváků a kteří to byli. A protože se nic neuložilo, tak to tím celé míří do ztracena.

2017-01-29 13.01.05.png

PS:  Tento tip, stejně jako všechny další týkající se Instagramu, najdete v ‣ Návodu pro Instagram. Pokud se o Instagramu chcete naučit vše potřebné, zkuste Školení: Instagram pro firemní i osobní marketing, vypsané termíny najdete vždy v nabídce školení Dobrého webu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky