@365tipu

TIP#1690: Jak na Instagram Reels? Jak používat klon TikToku od Facebooku? Kompletní návod

Instagram první týden v srpnu 2020 spustil Reels, klon TikToku. Spuštění bylo uspíšeno problémy TikToku v USA, což může Facebooku pomoci v rychlejším přijetí uživateli. Uspíšení nejspíš odpovídá i to, že je to místy nedodělek – projevuje se to hlavně v tom, že první podoba Reels je v Instagramu velmi obtížně nalezitelná. V České verzi Instagramu pro Reels používá slovo Sekvence – pro účelů toho tipu ale zůstaneme u označení Reels.

Jak se v Instagramu dívat na Reels (Sekvence), kde je newsfeed

Reels mají vlastní newsfeed, tedy možnosti dívat se na nové snímky vydané v Reels. V Instagramu je tak k dispozici třetí newsfeed (vedle klasického a Příběhů/Stories). Nemá aktuálně žádný na první pohled jasný způsob vyvolání.

Jděte do Explorer (lupa ve spodní liště) a klikněte na první velké video co uvidíte (vlevo dole je v něm symbol filmu a označení Reels). Tím spustíte newsfeed Reels a můžete se začít dívat.

Na další či předchozí snímek se podíváte pomocí swype nahoru (další) nebo dolů (předchozí).  Jste-li na prvním, tak swype dolů dělá klasicky znovu načtení. Posouvat se v Reels musíte ručně, nefunguje to automaticky jako v Stories/Příbězích.

Nedivte se pokud vám Reels budo opakovaně nabízet stejný snímek. Možná to Instagram časem vychytá.

Pokud u některých okének uvidíte Featured/Doporučeno tak to znamená, že je Instagram zvýhodnil (jak vybírá není známo). Pokud by náhodou Instagram vybral něco z vašich Reels, dozvíte se to v upozorněních.

Jak funguje Reels newsfeed, jaký je algoritmus

Jaký je algoritmus Reels nevíme (a čas to možná ukáže), ale zásadní vlastnost Reels je, že vám budou algoritmicky předkládána videa od cizích lidí (ano, od lidí, které nesledujete). Na právě této funkčnosti založil TikTok vlastní úspěch a Facebook i Instagram začínají být nezajímavé (protože vám ukazují jenom věci pořád od těch samých lidí).

V aktuální podobě uvidíte záplavu Reels se zemí, které byste možná ani vidět nechtěli. Je to dáno tím, že zkušební (beta) Reels byly spuštěny v těchto zemích a proto je v Reels hlavně obsah právě odtamtud. Časem, až začnou čeští instagrameři produkovat Reels, se to výrazně zlepší.

V zobrazeném okénku Reels můžete

– uživatele začít sledovat (je tam prostě napsáno sledovat)

– dát okénku Reels líbí (Reels nemizí, jsou to klasické příspěvky), funguje i klasický dvojklik

– Reels okomentovat (další rozdíl oproti Příběhům kde je možné pouze poslat autorovi přímou zprávu)

Sdílet/poslat dál na Instagramu (ikonka vlašťovky). Vlastní i cizí Reels můžete přidat do vašeho Příběhu/Stories nebo poslat přímou zprávou. Sdílení do Příběhu nebude možné do příběhu na Facebooku a ve výchozí podobě nevyplňuje celou plochu Příběhu (můžete roztáhnout). Pokud to nejde, tak to má účet vypnuté.

TIP: Kompletní přehled všech možnosti co jde kam sdílet najdete v Jak je možné na Instagramu sdílet? Příspěvky/Repost, Příběhy, IG TV a Reels (Sekvence). Kompletní přehled

– vyvolat menu (…) kde je

– – obvyklé nahlášení

– – vyjádření nemám zájem (mělo by umožnit učit algoritmus)

– – uložení mezi „uložené“ (Saved) ve vašem Instagramu (ne, do telefonu si Reels uložit nemůžete). Při ukládání ale není možné vybrat do které se sbírek má příspěvek jít (nedodělek)

– – Zkopírovat odkaz (Reels, stejně jako příspěvky i Příběhy mají webovou podobu

– – Sdílet s (vyvolá sdílecí dialog iOSu či Androidu). Jsme na Instagramu, takže sdílení do příspěvků možné není (ani vlastní, ani cizích Reels)

– Podívat se komu se okénko líbilo (klikněte na počet líbí)

– Podívat se na komentáře k okénku (klikněte na ikonku s počtem komentářů)

– Pokud je text Reels příspěvku delší, tak si ho rozbalit (klasicky kliknutím na Další)

– Podívat se na detaily o hudbě kliknutím na řádek s informací o skladbě. Pokud je i původní zvuk tak se nic moc nedozvíte. Uvidíte i kde jinde je použita a můžete ji použít pro vlastní Reels. Takže pokud se vám něco líbilo, směle do toho. Platí to i pro původní hudbu, takže někdo může použít i tu vaši.

– Pokud byl pro vytvoření použit filtr je dole vidět jeho jméno a kliknutím zjistit detaily a přejít na daný efekt a využít ho

Pokud chcete přehrávání Reels zastavit tak jednou klepněte. Reels jsou 3 až 60 sekund dlouhá videa co se pořád opakují. Na 60 sekund byla délka prodloužena v července 2021.

Kliknutí na ikonku profilu autora Reels vás přivede na profil autora, jak jinak.

Kliknutí na ikonu fotoaparátu vpravo nahoře vás přivede do vytváření Reels (o tom později).

Reels nemají pinch, takže je není možné si přiblížit jako klasické příspěvky. Logické, protože ve skutečnosti jsou Reels hack Příběhů, ale k tomu se ještě vrátíme.

Jak se podívat Reels nějakého uživatele nebo na vaše vlastní

Jděte na profil uživatele, nad příspěvky je nově vidět (druhá zleva) ikonku Reels (ikonka filmu). Tím přepnete na zobrazení Reels tohoto uživatele místo zobrazení jeho fotek. Uvidíte je v podobě na výšku a u každého okénka je počet zhlédnutí.

Pokud si otevřete konkrétní okénko můžete procházet následně všemi okénky tohoto účtu stejně jako když si zobrazíte newsfeed.

Vlastní Reels najdete na stejném místě – váš profil a ikonka Reels. S vlastními Reels můžete udělat ještě další věci (najdete je v „…“ menu)

– „Ukládat do galerie fotoaparátu“ je špatný překlad, jde o uložení do telefonu. Nepočítejte s tím, že se vám uloží s hudbou/zvukem, jedině pokud to byl váš vlastní zvuk. A je to uložení jednoho okénka, ne „všech“

Opravit text (ale opravdu jenom text).

Odstranit a tady pozor, Reels nemají archiv (jako Stories)

Reels, ač jsou „hackem“ Příběhů, neumí zobrazit informaci o tom kdo je viděl ani další věci, které se v Příbězích vyvolávají popotažením nahoru.

Jak vytvářet Reels

První co budete marně hledat je, kde s Reels vytvářejí. Je to jednoduché, Reels jsou „hack“ Příběhů, takže se nejen v Příbězích vytvářejí, ale mechanismus je prakticky stejný.

Klikněte tedy na ikonu kamery (foťáku) vlevo nahoře na domovské obrazovce Instagramu – přejdete do vytváření Příběhů (můžete i swype vlevo) – dole uprostřed přepněte na Reels (je tam Živě – Příběh – Reels)

Vlevo nahoře se přes ozubené kolečko dostanete do Nastavení – nic nového tam ale není, týká se to jen Příběhů. Zdejší Ukládání do galerie fotoaparátu i Archivování se Reels netýká (snad časem ano).

Vlevo dole je otevření galerie, vpravo dole přepínání mezi přední a zadní kamerou. Nahoře uprostřed vypnutí zvuku při natáčení. A vlevo uprostřed jsou další různorodé volby.

Křížek vpravo nahoře opustí vytváření Reels, stejně jako swype vlevo.

Přidání již hotových videí

Vlevo dole si vyvoláte galerii (funguje i swype nahoru) a zobrazí se vám všechna dostupná videa – můžete jedno z nich přidat do vytvářeného okénka pro Reels.

To má maximálně 30 sekund (minimálně 3, původně bylo maximum 15, 23. září 2020 došlo k prodloužení) a není možné vzít delší video (či více videí) a ty rozkouskovat (ale lze vystřihnout jednu část) – něco takového si musíte připravit předem (popravdě to ale nemá moc smysl, Reels na sebe nenavazují jako Příběhy). Přidávané video můžete zkrátit pokud je delší, nebo pokud už v okénku Reels není dost místa (jde vložit víc různých videi, postupně).

S více videi vloženými do Reels je ale potíž, je to tam velmi chabě indikováno a jediné co s nimi můžete dělat je, že poslední přidané odstraníte (postupně až třeba po odstranění všeho). K přidaným videím v okénku se vrátíte pomocí šipky vlevo vedle nahrávacího tlačítka. Umožní vám to jak mazání, tak nové nastavení přidávané části ( nahoře je vidět ukazatel 15 sekund a jednotlivých videí) – to jde ale jen u posledně přidaného.

Na přidaná videa nejde aplikovat žádný z filtrů. Jde pouze přidat hudba – ta nahradí případný původní zvuk.

Videa do Reels by měla být stejně jako v Stories, tedy  1080×1920. Po uložení jsou ale 720×1280. Proč, to se neptejte.

Indikace video v Reels je vidět jenom horní částí – pruh co má 15 sekund a v tomto případě ukazuje dvě zhruba 3 sekundová videa.

Natáčení do Reels

Ikonka vpravo dole je klasické přepínání mezi přední a zadní kamerou, prostřední je nahrávání a šipka vpravo je pokračování v odeslání na Instagram. Natáčené Reels mohou využívat i funkce dostupné přes ikonky vlevo ve střední části

– ikonka nahoře uprostřed vypne záznam zvuku.

– noty vkládají hudbu a na výběr jsou nějaké ty tisíce skladeb – lze je prohledávat nebo procházet podle druhu. Skladby jsou vždy delší než 15/30 sekund, takže si můžete vybrat část kterou chcete přidat. U některých skladeb jsou k dispozici i slova – objeví se ale jen pokud budete hýbat s posuvníkem.

– nahrávání lze zrychlit/zpomalit (ikonka pod hudbou) – .3 x, .5 x, 1 x, 2 x, 3 x (nejde použít na vkládaná hotová vide)

– lze vybrat AR efekty/filtry (ikonka smajlíku) co se aplikují na natáčené video a počítají hodně s tím, že natáčíte sebe/obličej – ty mívají často různé parametry/varianty, některé se týkají celého natáčeného videa, jiné do videa dosazují předměty (třeba brýle). Pokud v nabídce efektů odrolujete až na konec (rychleji to jde rozbalením názvu efektu dole) můžete přejít na Galerii efektů. Je jich tam hodně, ale drtivá většina jsou zcela absurdní hlouposti.

– můžete si zapnout časovač – za jak dlouho se začne nahrávat a jak dlouho se bude nahrávat.

– poslední ikonka je zarovnání – dá se zapnout (a vypnout) – zapnutá vám umožní zarovnat pozici kamery na poslední snímek co máte v Reels – usnadní tak pokračování případně i různě kreativní „poskakující“ přechody.

Natáčení do Reels umožňuje postupně vkládat kratší segmenty (stále je to ale maximum 15 sekund). Prostě natočíte kousek, pak natočíte kousek – v horní části je vidět kolik zbývá a jednotlivé segmenty – pomocí šipky vlevo vedle spouště se můžete vracet v natočených segmentech a můžete je postupně umazávat.

Skládat můžete již hotová videa s natáčenými částmi – stačí se vejít do 15 sekund.

Doplnění Reels o nálepky, malůvky, text

Klikněte na šipku vpravo vedle nahrávacího tlačítka, začne se vám přehrávat právě vytvořené okénko Reels a máte k dispozici prakticky stejný editor jako je ve Stories.

– Kliknutím do videa nebo na Aa můžete začít psát texty – je tam několik fontů, výběr barev, barevné pozadí/rámečky (u některých 3D efekt) a zarovnání. Těch fontů je tam mimochodem podstatně více než dříve a vypadá to, že všechny umí česky. Nezapomeňte, že můžete odřádkovávat. Aktuálně nepodporuje ai hashtagy (nebudou klikací byť tak vypadají) ani zmínky – dávejte je do textu (viz další krok později).

– malovat (ikonka „hada“ vlevo vedle Aa)

– Přidávat přelepky (ikonka smajlíku). Těch je méně než pro Příběhy (chybí všechny aktivní prvky, nejsou zde ani přelepkové  hashtagy, zmínky ani polohové informace).

– uložit do mobilu (podtržená šipka dolů). Bez hudby co jste si vybrali, jedině váš originální zvuk

– Stejně jako ve Stories je dostupní i Undo/Vzít zpět.

– pomocí posouvátka dole se můžete ve videu pohybovat, podržením zastavíte posun

Přelepky i text je navíc možné připnout (podržte na objektu déle prst, objeví se možnost připnout – bude se držet daného místa ve videu a sledovat jeho případný pohyb).

Stejně jako ve Stories platí, že umisťujete „objekty“ – můžete je přesouvat, otáčet, měnit velikost, texty můžete opravovat. A až na některé co mají omezení na počet jich tam může být více. Pozor na obtížnost vybrat namalovaný objekt.

Pokud ještě chcete upravit složení videa, tak se pomoci šipky vevo nahoře můžete vrátit k předchozímu kroku.

Odeslání/Zveřejnění do Reels

Klikněte na šipku vpravo dole – objeví se vkládací formulář kde můžete odeslat jak do Reels, tak do Příběhu. Reels mají popisek/text, jde o klasické příspěvky (pokud budete chtít) a nemizí po 24 hodinách – takže se nebojte k nim popisky dávat.

– můžete přidávat hashtagy (jsme na Instagramu, takže byste měli, byť to zatím žádný efekt nemá)

– můžete zmiňovat další účty klasicky pomocí @název (není tam specifické označení)

– lze změnit úvodní fotka – klikněte do fotky a vyberte nebo si nahrajte vlastní

Pomocí „Sdílet také v kanálu“ můžete odeslat i do klasických příspěvků. Tohle je velmi užitečné a využívejte toho.

Můžete Uložit jako koncept – uložené koncepty najdete na vašem profilu v přehledu vašich Reels. Použité koncepty nemizí, takže je můžete do Reels dávat opakovaně. Pokud chcete koncept odstranit zvolte Vybrat vpravo nahoře a poté můžete vybrané smazat.

Poud se odtud vrátíte zpět (šipkou vlevo nahoře) tak se neuchová zadaný text.

TIP:  Jak na Instagram Příběhy (Instagram Stories) je návod pro Příběhy (Stories). Malování, text a přelepky/nálepky mají Reels stejné, takže se vůbec nebojte nastudovat i tento návod. Jen tam už asi budou starší screenshoty

Praktické tipy pro vytváření Reels

Reels se zobrazují s popiskem a dalšími věcmi dole, spodní část tedy nepoužívejte pro nic, co by mělo být čitelné či potřebné. To co bude ve spodní části videa ovlivňuje i čitelnost popisku (rozbalený popisek mírně ztmaví okénko, takže pomůže v čitelnosti).

Pokud budete vkládat nějaké ty textové přelepky, tak stejně jako u Stories platí, že musí být dostatečně velké aby si je někdo mohl přečíst. Myslete na to.

Budete-li hledat inspiraci u cizích Reels tak pozor, drtivá většina nebyla vytvořená v aplikaci Instagramu a je to hodně práce se střihem několika profesionálních videí.

Určitě používejte i sdílení „také v kanálu“ – o vašich Reels se tak dozvědí vaši fanoušci i z klasického zdroje. Stejně tak po zveřejnění okénka přesdílejte do Stories.  V klasických příspěvcích se Reels objeví jako čtvercový příspěvek a je v něm uvedeno, že jde o Reels aby si ho fanoušci mohli rozkliknout. Na vašem profilu ale nebudou takto nastavená Reels vidět mezi klasickými příspěvky, jen se budou šířit v klasickém newsfeedu.

Nahrávání Reels na Instagram je datově poměrně dost náročné. Takže pokud v mobilním Internetu nemáte dostatečně velký FUP ….

Všechno co umí Reels umí samozřejmě i Příběhy (Stories). Mají i leccos navíc (hlavně přelepky, aktivní prvky) a je snazší v nich natáčet delší videa (umí automaticky rozdělit na posloupnost). Určitě přijdete na to jak tyhle věci spojit.

V Upozorněních se klasicky dozvíte zda nějaké z vašich Reels (Sekvencí) mají nové Líbí či komentáře.

Nezapomeňte, že u vlastních Reels se můžete vrátit k již vydaným a opravit text, tedy například i doplnit hashtagy. Prozatím to nemá žádný efekt, vyhledávání totiž Reels prozatím nijak nezobrazuje. Je pravděpodobné, že tohle bude doplněno později.

Pokud se vám nepodaří nahrát Reels (protože například problémy s konektivitou) tak o něj přijdete. Další nepříjemný nedodělek. Stejně jako se běžně může stát, že se odeslání zasekne ve stavu „Preparing“ – o vytvořený Reels také přijdete. Prozatím jsou stále nedodělek.

Upozornění na konec

Reels byly globálně spuštěny první týden v srpnu a výše uváděné popisuje tuto první verzi Reels. Je dost jisté, že se to časem bude měnit. Pokud narazíte na něco co se změnilo, dejte vědět. Stejně pokud narazíte na něco co není uvedeno.

TIP: ‣ Návod pro Instagram obsahuje záplavu tipů a triků pro Instagram

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky