@365tipu

TIP#146: Jak dostat fotku z Instagramu na Twitter aby byla vidět? Přes IFTTT!

V dnešním tipu se seznámíte se službou jménem IFTTT – www.ifttt.com. Což je ve skutečnosti zkratka If This, Then That. Neboli, „když se stane tohle, tak (udělej) toto“. Ke službě IFTTT se vrátíme později v jiném tipu, protože není jediná svého druhu, ale dnes pouze IFTTT bude nástroj, který umožní něco, co udělat normálně moc nejde.

POZOR! V IFTTT končí řada užitečných možností pro Instagram. Znamená to, že některé možnosti přestanou být po 31. květnu 2016 použitelné. Využití hashtagů se to naštěstí nedotklo, ale zmizela například možnost reagovat na to, že jste dali Líbí na fotku.  

Kdysi dávno jste mohli z Instagramu na Twitteru sdílet fotografie a ty se ukazovaly přímo jako fotky. Pak se Instagram stal majetkem Facebooku a z dost nepochopitelných důvodu tomuto zamezil. Dnes když z Instagramu sdílíte něco na Twitter, tak je tam odkaz na Instagram a lidé na Twitteru si musí na odkaz kliknout a odejít pryč. Což kupodivu i dost dělají, ale také je to dost obtěžuje.

IFTTT je služba, která funguje tak, že na ní vytváříte pravidla (recepty). Ty jsou založené na tom, že je na počátku napojíte na nějakou službu (v tomto případě budeme potřebovat pravidlo co umí napojit na Instagramu). A pokaždé když se na té napojené službě objeví něco jiného, IFTTT recept spustí a způsobí „něco“, reakci na to co se na dané službě objevilo. V tomto případě bude onen výsledek to, že se vezme nový obrázek z Instagramu a vloží se jako Tweet i s obrázkem.

Poté co si na IFTTT založíte účet, tak je nejjednodušší jít do Browse (hledání receptů) a napsat (v tomto případě) „instagram twitter“. Hned na prvním místě najdete „Post your Instagram pics on Twitter as a picture (not a link)“ což dost dobře vypadá jako přesně to co potřebujete. Klinete na to a recept aktivujete, připojením Instagramu a Twitteru. Můžete ještě případně pozměnit vlastnosti receptu, pokud to příslušný recept umí, a to je všechno.

ifttt-search-instagram-twitter

V přehledu „My Recipes“ pak najdete všechny recepty, které jste si vytvořili – mohou být aktivní a pracovat nebo deaktivované (ty poznáte, že nejsou barevné). Nově přidaný recept si můžete hned zkusit, vyfoťte něco na Instagramu a zkuste to nechat nasdílet na Twitter normálně, abyste viděli rozdíl. Jen si pamatujte, že IFTTT spouští recepty v určitém intervalu, takže přenos nebude okamžitý – může to trvat až 15 minut, ale můžete spustit recept i ručně, abyste viděli jak funguje).

ifttt-my-recipes

TIP: IFTTT umí připojit vždy jenom jeden sociální účet z určité sítě. Kdybyste tedy chtěli z jednoho Instagramu posílat fotografie na různé Twittery, tak narazíte na problém. Ten je řešitelný tím, že si prostě pořídíte víc účtů na IFTTT.

3… 2… 1… Kouzlo

Jaký je rozdíl mezi přenosem pomoci IFTTT a nasdílením Instagramem na Twitter můžete vidět na následujícím obrázku. Nebo přímo na mém Twitteru – porovnejte si přenos pomocí IFTT a klasické sdílení.

ifttt-rozdil-se-sdileim

TIP: Pokud budete sdílet z Instagramu na Facebook, je dobré vědět, že je vhodné si správně nastavit soukromí. Viz Nastavte si Instagram aby sdílel fotky na Facebook jako (ne)veřejné. A nejenom Instagram

O samotném IFTTT a různorodých dalších možnostech se dozvíte někdy příště, v samostatném tipu. A co ještě dodat? Že receptů na jednu určitou věc je zpravidla na IFTTT několik, některé z nich mohou umět něco navíc – v tomto případě by se třeba hodilo, abyste mohli vložení na Twitter ovlivnit hashtagem (ano, i to jde, budete tak moci ovlivnit co se přenese).

Nezapomeňte, pokud si zapnete takovéto pravidlo (recept), tak musíte přestat klasicky sdílet. Vytvářeli byste zbytečně dva příspěvky na Twitteru. S pomocí IFTT můžete z Instagramu vkládat fotografie na další sítě i služby – třeba automaticky do Dropboxu či na Linkedin (což nakonec Instagram vůbec neumí).

Další praktické příklady k čemu používat IFTTT

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky