@365tipu

TIP#438: Jak z Pinterestu dostat fotografie/příspěvky na jiné sociální sítě? Třeba na Facebook

Nejsnazší cesta jak z Pinterestu dostat příspěvky (ať už celé fotografie nebo jenom odkazy na ně) na Facebook (osobní profil či Stránku) je přes IFTTT (o tom viz IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet). Níže popsané ale bude platit pro jakoukoliv jinou sociální síť, na kterou bude umět IFTTT vkládat, ale na příkladu Facebooku se to dá docela dobře ukázat.

Uděláte to jednoduše, založíte si účet na IFTTT – www.ifttt.com – a připojíte si nejprve Pinterest a potom Facebook (můžete to dělat i v průběhu vytváření prvního receptu). U Facebooku  si musíte vybrat, jestli budete vkládat (přeposílat) na osobní profil (viz ještě poznámka níže) nebo na Stránku. V jednom IFTTT profilu je možné mít připojen pouze buď osobní profil nebo Stránky, oboje není možné. Stejně jako je možné mít připojenu pouze jednu cílovou Stránku. Obejít to lze jedině tak ,že si založíte víc profilů v IFTTT.

POZNÁMKA: Na osobní profil můžete při připínání na nástěnku sdílet přímo, stačí napojit Facebook na účet na Pinterestu a aktivovat automatické sdílení. Pro Stránku to možné není. 

Pak se vydáte založit recept, tj. třeba My Recipes -> Create Recipe, kliknutím na this si najdete Pinterest a vyberete na co má recept reagovat – buď na to že dáte Líbí na nějakou fotku (to vám dává možnost používat Líbí/Like jako signál pro nasdílení jinam) nebo že fotku připnete na určitou nástěnku (případně připnete cokoliv na kteroukoliv z nástěnek). Přes nástěnky to můžete udělat i tak, že si můžete vytvořit speciální nástěnku, do které pak budete připínat fotky určené k sdílení dál.

Po výběru a kliknutí na Create Trigger se dostanete k výběru reakce, tedy kam se co bude dávat. Přes kliknutí na that si najděte Facebook nebo Facebook Pages a na výběr máte dvě použitelné možnosti.

Přes Create a link post budete na cílové Stránce vytvářet odkaz, který povede zpět na Pinterest a obrázek se natáhne v mezích možností jako upoutávka k onomu odkazu. Nebudou se ukládat obrázky na Stránku.

Přes Upload photo from URL můžete docílit toho, že se vám na Stránce budou vytvářet přímo příspěvky v podobě nahrané fotky, ale bude to mít zásadní vadu, Pinterest málokdy poskytne celou fotku, většinou půjde o nějaký výřez z ní. V tomto druhém případě navíc musíte vědět, že do políčka Photo URL musíte vložit {{PinURL}} (můžete si to zkopírovat třeba z Message hned pod Photo URL, stačí tam kliknout).

2016-03-12 13_50_15-Create Recipe - IFTTT.png

Nezapomeňte na možnost nastavení obsahu zprávy v políčku Message (osobně tam například umazávám to Just pinned to a nechávám zbytek). Pokud volíte možnost nahrání fotky, tak lze i vybrat Album, do kterého se budou fotky ukládat.

POZNÁMKA: Nahrávat na Stránku na Facebooku z Pinterestu, kde se to ocitlo odjinud není  košér z pohledu autorského práva, pokud to nejsou vaše fotografie nebo k tomu nemáte souhlas autora. Možná i proto Pinterest nevydá celou fotku, ale jenom její výřez.  Tento tip ale neřeší otázku práva, ukazuje na technické řešení něčeho, co už sami musíte umět rozhodnout zda je to košer či nikoliv. Z tohoto pohledu je místo nahrávání fotek lepší zvolit vkládání odkazu na fotografii.

Pak kliknete na Create Action a poté na Create Recipe. Získáte hotový Recept – pokud si ho chcete hned vyzkoušet, tak skočte na Pinterest, udělejte potřebnou operaci s fotkou, pak se vraťte na IFTTT a pomocí Check now spusťte ručně recept. Poté co doběhne kontrola, podívejte se na Facebook. Mělo by tam být to, co jste před minutou udělali na Pinterestu.

Pamatujte, recepty na Pinterestu nereagují ihned, spouštějí se v nějakých intervalech, které si určuje sám Pinterest. Jde řádově o minuty, ale může jít i o desítku minut. Každý recept má log kde se můžete podívat, zda a kdy se spustil. A také zda s ním nejsou nějaké problémy – což je dost důležité si hlídat, pokud se vyskytnou problémy, recept se deaktivuje a přestane „přeposílat“.

TIP: Pokud nechcete aby vám IFTTT odkazy zkracovat přes ift.tt (což je ve skutečnosti bit.ly), tak si to v Preference vypněte. Najdete to tam jako auto shorten URLs.

Pokud chcete vidět jak to vypadá, tak zkuste mrknout na testovací Jen Obrázky na Facebooku i @jenobrazky na Twitteru. Jsou tam napojené některé nástěnky z mého Pinterestu. Je tam možné dobře vidět, jakým způsobem Pinterest ořeže fotku, než ji umožní využít jinde.

2016-03-13 07_45_59-Jen Obrázky.png
Fotku vydá Pinterest většinou jenom jak jakýsi středový výřez (viz původní na Pinterestu). Všimněte si i zkrácené adresy přes ift.tt a také toho, že Facebook ukazuje, že tohle bylo zveřejněné přes IFTTT.

Mimo IFTTT můžete použít i Zapier (www.zapier.com), umí v zásadě totéž, jen se ovládá trochu jinak a má osobní zkušenost je, že IFTTT je poněkud uživatelsky přívětivější i použitelnější (i přes originalitu rozhraní).

2016-03-13 07_51_05-Miluju rusovlásky.png
Zapier dostane od Pinterestu stejný výřez fotky jako cokoliv jiného, takže tohle vám nepomůže. Jinak je výsledek v zásadě totožný.

Na druhou stranu umí Zapier řetězit recepty a některá omezení k viděni v IFTTT zde nenajdete. Ale stejně jako IFTTT bude mít ale i Zapier problém s oříznutými obrázky z Pinterestu. Pokud chcete vidět jak se vkládá přes Zapier, tak to běží z jedné nástěnky na Pinterest do testovací Stránky Miluju Rusovlásky.

Další praktické příklady k čemu používat IFTTT

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky