@365tipu

TIP#444: Jak monitorovat zmínky klíčových slov (nejen) na Twitteru s pomocí IFTTT?

Monitorování plných zmínek (mentions) na Twitteru je poměrně snadné, ukazují se vám v upozornění kdykoliv, když někdo zmíní váš účet na Twitteru v tweetu, odpoví vám nebo vás retweetne (včetně nového citačního retweetu). Horší to ale je, pokud zmiňuje pouze (například) název vaší firmy, produktu či webovou adresu. V takovém případě je vhodné spojit to, že lze „napojit“ vyhledávání na Twitteru na IFTTT a odtamtud to dostat až k vám.

POZNÁMKA: Uvedený postup je použitelný všude tam, kde je možné nějaký výsledek hledání napojit jako vstup pro IFTTT, není to nutně jenom na Twitteru, ale pro účely praktické je to snadno ukázatelné. Protože IFTTT umí zpracovávat RSS, tak je to jedna z dalších velmi šikovných cest.

Začnete tím, že si ve vyhledávání na Twitteru vytvoříte hledání, které hledá (například) adresu vašeho webu. Pro pooh.cz (kde si to ukážeme) je to snadné, stačí hledat „www.pooh.cz“. Po prvním vyzkoušení ale zjistíte, že ve výsledcích je příliš tweetů vlastních (tedy těch od @medvidekpu), takže to doplníte o „-medvidekpu“ (mínus zajistí, že dojde k vynechání tweetů s tímto slovem).

2016-03-19 07_57_10-pooh.cz -poohcz -medvidekpu – hledání na Twitteru.png

Pak si překliknete na záložku „Živě“ a zjistíte, že je toho asi podezřele málo, takže zkusíte spíše „pooh.cz -medvidkpu“ (vynecháte to poměrně zbytečné www). Tím se dostanete přeci jenom k lepšímu výsledku, ale musíte ještě vynechat účet @poohcz (přidáním „-poohcz„).

Pokud jste s výsledkem spokojení, tak přejdete do IFTTT a vytvoříte si nový recept – najděte si Twitter jako vstupní zdroj a vyberete variantu „New tweet from search“ a do Search for stačí zkopírovat vyhledávací řetězec, který jste si vytvořili s pomocí vyhledávání na Twitteru. Všimněte si i toho, že IFTTT má u Twitter hodně možností na co reagovat.

2016-03-19 07_59_03-Create Recipe - IFTTT.png

Jako Akci (Action) pro recept si pak už můžete vybrat cokoliv dalšího se vám bude hodit. Výběrem Mail si můžete například nechat každou nově nalezenou zmínku poslat e-mailem. V takovém případě si vhodně nastavte předmět i tělo e-mailu – třeba i tak, abyste mohli tyto došlé e-maily dál zpracovávat pomocí filtrů v Gmailu. Nemusíte se spokojit s tím, co vám předloží IFTTT – po kliknutí do pole můžete pomocí ikonky zkumavky vyvolat výběr toho co je možné do vytvářeného e-mailu vkládat.

2016-03-19 08_01_24-Create Recipe - IFTTT.png

TIP: V IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet je něco o tom co a jak vlastně IFTT dělá, ale také že není jedinou službou, která se k tomuto účelu dá použít.

Jednoduché, pokud to nenarazí na komplikace

A to je všechno, tak jednoduché to je, tedy pokud nenarazíte na komplikace v podobě obtížně řešitelných kombinací. Jako například když budete chtít řešit zmínky „365tipu.cz„.

Především, zjistíte, že „https://365tipu.cz“ použít nejde, nic moc nevrací (ani s http://, samozřejmě. Samotné 365tipu.cz funguje, ale vrací příliš mnoho zmínek z @365tipu (a dalších vlastních účtů), kde narazíte na problém s tím, jak toto odfiltrovat.

Použití „-365tipu“ totiž odfiltruje i onu samotnou adresu, kterou hledáte. Snaha o „-365tipů“ nikam nevede. A pak se budete ještě chvíli snažit, abyste zjistili, že tohle nejspíš řešení nemá – nevýhodou je to, že název účtu @365tipu je obsažen i v adrese, kterou hledáte a tohle filtrace na Twitteru hledat správně neumí (nebo umí, ale já neumím přijít na ten správný trik).

TIP: Jak se dozvědět, že určitý účet na Twitteru tweetnul něco nového? ukáže, že IFTTT lze použít pro monitorování konkrétního účtu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky