TIP#025: K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst

Ostřílené internetové harcovníky zkratka RSS nijak nepřekvapí, nejspíš tuhle podivnost používají léta. Ty méně zkušené asi taky nepřekvapí, ale nezaujme. Byť by možná měla.

Stručně řešeno RSS (wiki) je způsob, kterým web umožňuje automaticky zpracovávat obsah. V jiné podobě se setkáte s označením „RSS feed“ – ten je prezentovaný adresou (@365 tipů má také takovou), která prostě obsahuje všechny aktuální články, které na webu najdete. Může samozřejmě obsahovat třeba i aktuální komentáře, ale nejsnáze a nejlépe je vše vysvětlitelné právě na článcích.

Onu adresu „RSS feedu“ pak použijete v „RSS čtečce„. Což může být program pro váš počítač, mobil či tablet. S pomocí právě takového adresy (https://365tipu.wordpress.com/feed) umožníte onomu programu načítat aktuální články a poté si je v „čtečce“ čtete. Program sám si pamatuje co už jste četli, umí různě třídit, hledat, sdílet či ukládat.

 RSS čtečka coby vaše osobní noviny

Kouzlo RSS čtečky je nejlépe viditelné v tom, že si do ní napojíte všechno co chcete na Internetu číst (samozřejmě za předpokladu, že to má RSS). A pak kdykoliv něco číst chcete, najdete připravený aktuální obsah. Pokud si RSS čtečku pořídíte na mobilní telefon či tablet, tak může obsah i stahovat pro offline čtení. Což je velmi velmi užitečná věc. Třeba pro cestu z Prahy do Brna, protože operátoři na mobilní signál pro vlaky a dálnici stále kašlou.

Prozradím vám, že používám www.feedly.com – což je právě ta první zásadní „čtečka“, ale také místo kam jsem si napojil všechny noviny, časopisy, blogy a weby, které pravidelně čtu. Výhoda Feedly je v jedné věci, nemusíte hledat adresu RSS feedu, zpravidla stačí zkopírovat adresu webu jako takového.

Feedly

Vedle Feedly ale používám ještě Newsify, protože Feedly coby nástroj pro čtení na tabletu použitelná moc není. Ale o tom podrobně na Lupě v mém starším textu Život po smrti Google Readeru? Newsify, Feedly, Pocket a Buffer.

Celé to funguje tak, že Feedly je vlastně „databáze“ článků, kde jsou připraveny pro Newsify, které poté slouží k jejich čtení. A patří sem ještě tip na Pocket a Buffer (viz TIP #019: Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu).

A mimochodem, tohle všechno můžete používat i pokud máte čtečku e-knihy, ať už je to Kindle nebo nějaká jiná. Zpravidla něco takového umí také v podobě nějaké aplikace, která právě RSS umí využívat. Nebo si tam nějak je možné „posílat“ články ke čtení.

Co by se mohlo ještě hodit

Máte vlastní oblíbenou čtečku? Dejte vědět (na 365tipu@gmail.com nebo na Twitteru @365tipu) a rád doplním. A užijte si neděli při čtení článků v RSS čtečce.

TIP: V tipu Jak si odkládat články na pozdější přečtení? najdete ještě další užitečné doplňky k tomuto tématu

PS: Protože jste se někdo už na Twitteru ptal, jestli není možné poskytnout přehled „co čtu v RSS“, tak tady je odpověď: DBD-feedly-2017-03.opml (a chcete-li pro legraci starší, tak DBD-feedly-2016-09.opml  ke stažení ze zdejšího Disku Google. OPML soubor můžete importovat, třeba právě do Feedly.

TIP: V Jak do Feedly dostat OPML (XML) soubor. A jak ho dostat ven z Feedly. A co je to OPML? zjistíte, že Feedly umí užitečný import i export všech vašich RSS zdrojů.