@365tipu

TIP#2333: Je čas se vrátit k RSS čtečkám. Čtěte jen to co chcete a po svém

Dosah na sociálních sítích klesá, Facebook vypnul pro Česko zobrazování náhledů, vaše účty se běžně a bez varování dostávají na shadowban a všechno nebo jenom některé věci sociální sítě neukazují vůbec. Když už je ukazují, tak lidé stejně prakticky na nic neklikají. 

Nejhorší na tom všem je, že pokud si na sociální sítí (s výjimkou Mastodonu, kde není algoritmický newsfeed) “objednáte” odběr něčeho (stanete se fanouškem, nebo něco či někoho sledujete), tak vám ukáže sociální sítě jenom zlomek toho, co daný účet zveřejňuje. Až tak zlomek, že to může být i jeden z deseti zveřejněných příspěvků.

Můžete to řešit tím, že si někde v oblíbených/bookmarks uložíte seznam toho, co chcete vidět. Účty na sociálních sítích i samotné weby. A budete pravidelně ručně chodit kontrolovat co je tam nového. Aby vám nic neuniklo. 

RSS feed

Má to ale jedno snadné řešení, existuje roky, jen se na něj v posledních letech nějak zapomíná. Nepomůže vám při snaze vidět vše nově vydané na něčem jako je Instagram, TikTok, Facebook a další, tedy na sociálních sítích – ty v minulost RSS čtení podporovaly, ale protože to nevyhovovalo potřebě udržet za každou cenu uživatele v sítí (na Facebooku) a v žádném případě mu nedovolit někam odejít, tak podpora RSS postupně mizela.

Nezmizela ale z webů, novin, časopisů, blogu. Je běžné, že mají “RSS feed”, který si  můžete přidat do RSS čtečky.

Má ho vše na WordPressu (stačí k adrese přidat /feed/, tedy například 365tipu.cz/feed), má ho dokonce i Substack, kde to funguje stejně (tedy napříáklad medvidekpu.substack.com/feed). 

U většiny čteček (což je aplikace pro čtení přes RSS) stačí často jen zadat adresu webu a čtečka si sama najde potřebný RSS feed (někdy též XML feed) – weby co mají RSS totiž uvádějí informaci o tom “kde” ho mají v kódu stránek. Vypadá to (v kódu stránky) například takto (dá se to hledat právě pomoci application/rss+xml):

<link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="@365tipu &raquo; RSS zdroj" href="https://365tipu.cz/feed/" />

Velmi často umí weby co podporují RSS poskytnout “feed” i pro rubriky či štítky, nemusíte tedy nutně sledovat web jako celek.

Výhoda RSS čteček je i v tom, že budete dostávat nejen všechno co si “objednáte”, ale zároveň nic navíc. Nebudete tedy mít něco jako newsfeed sociální sítě, kde vám něco jako Facebook či Twitter vnucuje záplavu cizích příspěvků a současně ukazuje jenom zlomek příspěvků, které chcete vidět.

RSS čtečka

Téma RSS a čtečky 365tipů probíralo už někdy v počátcích, v lednu 2015. V K čemu vám může být RSS a Feedly? Jaké RSS čtečky jsou k dispozici?  stále najdete jak podstatné informace o RSS, tak to, jaké konkrétní čtečky můžete použít.

Celé to funguje snadno – do počítače a ideálně i do mobilu či tabletu si pořídíte RSS čtečku. V mém případě je to Newsify na iPadu a v iPhone, protože využívám volný čas v MHD nebo někde kde se “čeká” na to, abych si četl stovky článků týdně. V počítači ji nakonec nemám, je snazší vzít do ruky tablet. Respektive, Newsify mám i na MacBooku, ale nepoužívám ho tam.

Do RSS čtečky si přidáte postupně RSS všech webů, časopisů, blogů (a dalších podobných) tak abyste v RSS čtečky měli pohromadě všechny články, které na všem co čtete vyšly.

Pak už jenom otevřete čtečku (Newsify, například) a stáhnete si obsah všeho co čtete (některé čtečky to budou dělat automaticky, používám ale Newsify na iOSu/iPad OSu, kde Apple něco takového znemožňuje).

V čtečce budete mít všechno připravené k offline čtení, není tedy nutné být ani připojený na Internetu. Můžete jít článek po článku, můžete si vybrat konkrétní zdroj (médium) a přečíst si jenom články z něj. 

Přečtené články se označí jako “přečtené”, takže budete vědět co jste již četli a co ještě ne. 

Můžete si je zpravidla různě označovat, můžete je z čtečky sdílet na sociální sítě nebo poslat (sdílet) do jiné aplikace – což je ideálně použitelné s něčím jako Pocket pro ukládání věcí pro pozdější zpracování (řeč je o tom například v Jak si odkládat články na pozdější přečtení?). 

Čtečky umožňují často i vyhledávat, takže když si nejste jisti “kde jste to četli”, tak vedle historie prohlížeče můžete využít právě RSS čtečku. 

Výhoda určité čtečky (jedné konkrétní) na více zařízeních je případně i v tom, že se často umí synchronizovat, takže přečtené/nepřečtené budete vidět jak na mobilu, tabletu, tak třeba na počítači.

POZNÁMKA: Feedly, které je často zmíněné i v jiných tipech nepotřebujete, ale já používám kombinaci Feedly a následně RSS čtečky. Feedly je tím místem, kam přidávám RSS zdroje (a umí je také samo vyhledávat) a samotná čtečka je napojena právě na Feedly, takže přebírá veškerý obsah ke čtení právě odtamtud.

Sociální sítě a RSS?

Mastodon RSS umí, jen ho neukazuje v kódu. Tam stačí přidat .rss na konec adresy účtu. Takže u 365tipů je adresa https://mastodonczech.cz/@365tipu a RSS tedy https://mastodonczech.cz/@365tipu.rss. Můžete si do RSS čtečky tedy přidat i kterýkoliv účet na kterékoliv instanci Mastodonu. 

Pixelfed podle všeho RSS neumí.

Twitter RSS neumí (a je to velká škoda). Existují ale cesty, jak RSS získat – Feeder.coRSS.app (stačí jít sem), fetchrss.com/twitter a určitě se najde pár dalších cest.

Facebook se s RSS nemá rád, ač dříve tuto možnost měl. Můžete zkusti výše zmíněné rss.app/rss-feed/create-facebook-rss-feed

TIP: Pokud máte v oblibě Zapier, tak viz How to make an RSS feed for your Facebook Page. A můžete tuto cestu využít i pro jiné zdroje převedené na RSS.

Instagram je na tom stejně, žádné RSS. Můžete využít výše zmíněné RSS.app

Linkedin je na tom podobně jako Facebook, dříve RSS měli, pak ho zrušili, Obejít to můžete možná třeba přes již zmíněný Zapier. Ale Linkedin je v blokování přístup k obsahu zvenčí ještě důslednější, než  Facebook.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky