TIP#762: Jak si odkládat články na pozdější přečtení?

Než se pustím do odpovědi na otázku z titulku, tak upozorním na Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení?. Budete totiž potřebovat nějaký ten software, službu, do které si věci na pozdější přečtení budete odkládat. Nemusí to být nutně Pocketwww.getpocket.com. ale protože to je právě to co intenzivně už dlouho používám, tak tento tip bude založen právě na téhle konkrétní pomůcce. Popsané ale platí i pro jiné.

Odkládání článku na pozdější přečtení má zpravidla první důležitý cíl – v okamžiku kdy narazíte na něco zajímavého (a nemáte čas to číst hned), tak si to odložíte na později. Slouží k tomu právě různorodé „read-it-later“ služby a aplikace.

Vedlejší efekt odkládání do takového aplikace je, že i když se možná nedostanete ke všemu, tak můžete vyhledávat zajímavé články na které jste narazili. Ať už jste je tedy četli celé, nebo prostě jenom byly na podstatné téma. Snadno se tak můžete vrátit k něčemu „nedávno jsem viděl něco takového, ale už si zaboha nevzpomenu kde“.

Pocket můžete, pokud jste autor, blogger či novinář, velmi intenzivně používat k odkládání věci k napsání. Opět nikdo neříká, že to co si tam odložíte nutně musí vést k napsání článku, blognutí (či tipu na @365tipů). Ale můžete poměrně snadno zajistit, že zajímavé/podstatné věci se vám hned tak neztratí. A taky zajistit, že když nastane situace „sakra, nemám o čem psát“, tak v Pocket najdete kupu nezpracovaných věcí.

2017-04-11 07_37_46-Pocket_ My List.png

GTD s pomocí Pocket

Tady je důležité upozornit na jeden důležitý mechanismus – Pocket umí „označit jako přečtené“, tedy to co jste již (nějak) zpracovali, si v Pocket prostě odškrtnete jako zpracované. Zůstane to dostupné v archivu, k vyhledání, ale už to nebudete mít „ve frontě“.

Pocket vám tak může hodně pomocí v GTD. Ať už v tom, že si tam odkládáte „povinné čtení“ nebo náměty/podklady pro další práci.

TIP: Je dobré vědět, že si Pocket můžete a nemusíte mít placený, tohle všechno je možné dělat se zdarma dostupnou podobou. Má samozřejmě nějaká omezení, ale žádná nejsou tak podstatná.

Mějte Pocket všude, kde ho můžete mít

Pocket existuje jako rozšíření či bookmarklet pro prohlížeče i jako mobilní aplikace. Do prohlížeče si ho přidejte, protože přes www.getpocket.com budete chodzt sledovat co máte přečíst či zpracovat. Ale také pomocí rozšíření budete odesílat do Pocketu všechno co jste právě objevili a potřebujete schovat na později.

Pokud používáte více profilů pro oddělení projektů (více profilu pro Firefox, pro Chrome je to přímo v horní liště), tak je velmi dobré si jeden Pocket dát do více z nich – osobně takhle mám Pocket v hlavním profilu kde pracuji a také v profilu pro @365tipu. Umožňuje to totiž do Pocketu přidávat k zpracování věci z obou.

Můžete mít i více Pocket profilů, pokud to bude vhodné pro oddělené projekty – Pocket má klasicky přihlašovací údaje, takže si jich můžete vytvořít víc. Sice neumožňuje aby víc uživatelů využívalo tentýž Pocket, ale vcelku nic nebrání tomu, abyste sdíleli přihlašovací údaje s dalšími lidmi v týmu.

TIP: Jak si usnadnit blogování? Rychle, snadno, šetřit čas a hlavně – vrátit se k blogu místo socnetům

Pocket v mobilních zařízeních? K nezaplacení

To další podstatné je, že si do mobilů a tabletů přidáte mobilní aplikací Pocketu a pořídit takové čtečky co umí odesílat do Pocketu. Na mobilu/tabletu samozřejmě můžete číst všechno co jste si uložili, ale také budete moci snadno a rychle odesílat nové věci do Pocketu. Co se čtení týče, tak aplikace Pocket umí stahovat obsah pro offline čtení, což se vám může hodit na dlouhé cesty (třeba pražským Metrem).

Tohle jsem už víceméně popisoval v Jak řeším nové projekty, vlastní i pro klienty. Krok za krokem (4) Objevování a zpracovávání obsahu a témat a zásadní roli v tom hraje Feedly coby backend do kterého padají články ze stovek RSS kanálu. Poté Newsify/GReader ve kterém si je čtu. A protože tyhle čtečky přímo umí odeslat do Pocketu.

Mít vlastní aplikace Pocket v mobilu/tabletu je důležité pro odeslání dál z prohlížeče a dalších aplikací v mobilu – napojí se totiž na klasický „sdílecí“ mechanismus, takže si prostě vyberete Pocket a máte vystaráno.

Doporučování obsahu, hledání zajímavých témat

Na Pocket je zajímavé, že má doporučování zajímavého obsahu – vychází z toho, co do něj lidé sdílí, takže dokáže doporučit články, které byly hodně sdílené. Nutno dodat, že tohle neumí každá z read-it-later aplikací.

Hledání a objevování zajímavých článků mimo vaše obvyklé zdroje je v zásadě velmi užitečné a řeč o něm byla například v Pro sociální sítě potřebujete obsah, čas na pravidlo 40:40:20. A něco o tom k čemu se hodí Nuzzel. Tam je také zmínka o www.nuzzel.com, ale různorodých cest na dohledání toho co „jiní lidé sdíleli“ či „jiní lidé četli“ je více.

Tady nutno dodat, že Pocket má Recommended (průběžně se aktualizující seznam) a Explore funkčnost, kde můžete hledat podle slov, podle odvětví a najdete zde i poměrně statický Must Reads.

Osobně často používám Recommended, právě pro možnost objevit obsah, který v mých obvyklých zdrojích není. Další zpracování takto objevených článků je možné tím, že si je buď uložíte do Pocketu a pak se k nim vrátíte, nebo je ihned potřebným způsobem využijete.

Automatizace přes IFTTT, fantastické věci

Pocket je možné napojit na IFTTT a znamená to, že můžete využít věci „odeslané“ do Pocket k tomu, aby se stalo něco dalšího – například objevil příspěvek na blogu nebo na sociální síti. Ale (a to je dost užitečné) aby se například do Pocketu ukládalo vše co nějak označíte někde jinde – třeba dáte Líbí na Twitteru. IFTTT můžete použít třeba i pro propojení Pocket na Evernote.

TIP: Tady můžete navíc využit i toho, že věcem uloženým v Pocket můžete dávat hvězdičky (snadné a rychlé) a dokonce je štítkovat. Nic potom nebrání využít Pocket jako rozřadiště pro sdílení na různorodá další místa, stačí jenom při ukládání přidávat odpovídající hashtagy. Tady můžete také využít Buffer či HootSuite, skrz který věci z Pocketu lze postupně odesílat na sociální sítě (viz Jak (a pomocí čeho) plánovat příspěvky na sociální sítě).

K zpracování přes IFTTT je asi vhodné ještě dodat, že Pocket má kompletní kopii článku, takže nic nebrání tomu, abyste si ji nechali uložit kamkoliv – Google Docs, již zmíněné Evernote, OneNote, atd. Odesílat můžete i do tabulek či kalendářů v Google, nechybí ani podpora pro Trello.

Další pokročilejší možnosti

Pocket umí RSS – pro nepřečtené, archivované a všechny věci, které jste si do něj odložili. Můžete ho chránit heslem, ale také ho můžete mít kompletně veřejný. Pokud se chcete podívat jak vypadá, tak můžete zkusit mrknout na můj (všechny věci). To, že umí RSS, samozřejmě nabízí další možnosti, opět třeba ve spojitosti s již uvedeným IFTTT. Nebo pro generování obsahu na vašem webu či blogu, kde se mimochodem vyplatí podívat i třeba na pluginy pro práci s Pocket ve WordPressu.

Velmi pokročilé může být to, že využijete Pocket API a naprogramujete si vlastní užitečné řešení. Pocket je každopádně podporovaný ve více než pěti stovkách aplikací pro různorodé platformy. Nezapomeňte, že pro prohlížeč není potřeba instalovat add-on/plugin, stačí přidat scriptlet/bookmarklet.

Váš Pocket bude umět přidávat i přes e-mail, prostě tak, že odešlete odkaz na add@getpocket.com. Buď z adresy na kterou jste si založili účet, nebo klidně z více adres, které si přidáte v nastavení  – což umožní i to, aby existovalo více lidí, kteří přes e-mail přidávají obsah.

Pocket je sice asi nejvíce praktické používat pro odkládání článků, ale neznamená to, že si do něj třeba nemůžete odkládat obrázky.

TIP: Jak si poradit s tím, že Instapaper v Evropě skončil? poradí co udělat, když jste měli ten nešťastný nápad a používali Instapaper