TIP#485: Jak ve Firefoxu vytvořit a spouštět více profilů?

Chrome má vytváření nových profilů velmi snadno dostupné a co navíc, umí jednu nejzásadnější věc – spustit každý profil jako samostatné Chrome. Můžete tak mít otevřeno kolik prohlížečů chcete, každý s jinými přihlášeními, cookies a prostě vším. Jde tohle udělat u Firefoxu?

Především, vytvoření a rušení profilů ve Firefoxu až tak problém není, profily se vytvářejí přes Profile Manager a můžete si jich vytvořit „kolik chcete“. Profile Manager vyvoláte spuštěním firefox.exe s parametrem -P.

Což můžete udělat třeba z příkazové řádky (a může to být -p i -ProfileManager, atd). Pokud to nefunguje, tak musíte přejít do složky s Firefoxem (tu najdetě někde v \Program Files\ nebo v \Program Files (x86) pod Mozilla Firefox). A aby šel Profile Manager spustit nesmí být Firefox vůbec spuštěný.

2016-04-28 20_57_15-Firefox - Výběr profilu uživatele.png

Vytvořit profil je snadné, prostě kliknete na Vytvořit profil, pojmenujete jej, můžete si změnit složku kde se ukládá a dokončíte vytvoření. Smazat profil je také snadné, kliknete na Smazat profil stejně jako je snadné profil přejmenovat pomocí Přejmenovat profil.

Užitečné Použít zvolený profil bez ptaní při startu vám umožní to, že při spuštění Firefoxu se spustí ten jeden vybraný profil, pokud takový nebudete mít, tak se při spuštění Firefoxu vždy nejprve zobrazí Profile Manager a vy si budete moci vybrat (ono -P vynutí zobrazení tak jako tak).

2016-04-28 21_04_57-Firefox + Windows 10. Společně dokonalí. — Mozilla.png

Jak na více běžících Firefoxů

Celé to má ale zásadní problém (tedy alespoň oproti Chrome) – neumí to normálně spustit více oken s Firefoxem, každé s jiným profilem. Ale nezoufejte, jedno řešení tu je a až tak složité není.

Můžete totiž spustit Firefox s -no-remote přepínačem (což opět můžete z příkazové řádky, nebo si na to udělat ikonku). Tímhle způsobem docílíte toho, že půjde spustit oddělené Firefox prohlížeče. Dejte si pozor, jeden profil jde pochopitelně spustit jenom v jednom Firefoxu, takže pokud už „někde“ běží, tak se objeví chybová hláška.

Nepraktické je, že není vidět který Firefox je který, jediné kde to lze zjistit je v about:support (nebo přes Menu -> Help ikonka -> Troubleshooting/Technické informace) a tam kliknout na Zobrazit složku u Složka profilu (v té je vidět jméno profilu). Osobně bych spíš doporučil si pro každý profil založit e-mail pro přihlášení/synchronizaci, protože tuto informaci můžete vidět přímo v menu.

TIP: Mezi add-ons (dodatky) najdete Show profile – to by mělo ukazovat jméno profilu, ale nemohu potvrdit že by to něco dělalo. Jsou tam případně i k nalezení nějaké dalši add-ons pro přepíná profilů. Případně zkuste ProfileSwitcher, ale také se obávám, že moc nefunguje. A od Romana Sališe dorazil tip na Profilist, který nejen přepíná profily, ale v menu vám ukáže, v jakém proiflu jste. 

2016-04-29 11_46_25-Start.png

Spustit Firefox přímo s určitým profilem? To je vlastně také snadné, z příkazové řádky jako firefox.exe -P „jméno profilu“ (a kombinovat s -no-remote je samozřejmě možné). Případně i pokud máte profil někde uložený tak jako firefox.exe -profile „cesta k profilu“.

PS: Tohle funguje i na Linuxu a OS X, jen se tam nepoužívá ono firefox.exe a všechno je uložené někde jinde.