@365tipu

TIP#485: Jak ve Firefoxu vytvořit a spouštět více profilů?

Chrome má vytváření nových profilů velmi snadno dostupné a co navíc, umí jednu nejzásadnější věc – spustit každý profil jako samostatné Chrome. Můžete tak mít otevřeno kolik prohlížečů chcete, každý s jinými přihlášeními, cookies a prostě vším. Jde tohle udělat u Firefoxu?

POZOR: Následující odstavce týkající se využití Profile Manager se týkají Firefoxu do „Quantum“ podoby. O tom jak řešit profily v Firefoxu od listopadu 2017 se dočtete dále na konci tipu v „Změny od listopadu 2017 – Firefox Quantum

Především, vytvoření a rušení profilů ve Firefoxu až tak problém není, profily se vytvářejí přes Profile Manager a můžete si jich vytvořit „kolik chcete“. Profile Manager vyvoláte ve Windows  spuštěním firefox.exe s parametrem -P. V Linux s parametre -profilemanager.

Což můžete udělat třeba z příkazové řádky (a může to být -p i -ProfileManager, atd). Pokud to nefunguje, tak musíte přejít do složky s Firefoxem (tu najdetě někde v \Program Files\ nebo v \Program Files (x86) pod Mozilla Firefox). A aby šel Profile Manager spustit nesmí být Firefox vůbec spuštěný.

2016-04-28 20_57_15-Firefox - Výběr profilu uživatele.png

Vytvořit profil je snadné, prostě kliknete na Vytvořit profil, pojmenujete jej, můžete si změnit složku kde se ukládá a dokončíte vytvoření. Smazat profil je také snadné, kliknete na Smazat profil stejně jako je snadné profil přejmenovat pomocí Přejmenovat profil.

Užitečné Použít zvolený profil bez ptaní při startu vám umožní to, že při spuštění Firefoxu se spustí ten jeden vybraný profil, pokud takový nebudete mít, tak se při spuštění Firefoxu vždy nejprve zobrazí Profile Manager a vy si budete moci vybrat (ono -P vynutí zobrazení tak jako tak).

2016-04-28 21_04_57-Firefox + Windows 10. Společně dokonalí. — Mozilla.png

Jak na více běžících Firefoxů

Celé to má ale zásadní problém (tedy alespoň oproti Chrome) – neumí to normálně spustit více oken s Firefoxem, každé s jiným profilem. Ale nezoufejte, jedno řešení tu je a až tak složité není.

Můžete totiž spustit Firefox s -no-remote přepínačem (což opět můžete z příkazové řádky, nebo si na to udělat ikonku). Tímhle způsobem docílíte toho, že půjde spustit oddělené Firefox prohlížeče. Dejte si pozor, jeden profil jde pochopitelně spustit jenom v jednom Firefoxu, takže pokud už „někde“ běží, tak se objeví chybová hláška.

Nepraktické je, že není vidět který Firefox je který, jediné kde to lze zjistit je v about:support (nebo přes Menu -> Help ikonka -> Troubleshooting/Technické informace) a tam kliknout na Zobrazit složku u Složka profilu (v té je vidět jméno profilu). Osobně bych spíš doporučil si pro každý profil založit e-mail pro přihlášení/synchronizaci, protože tuto informaci můžete vidět přímo v menu.

TIP: Mezi add-ons (dodatky) najdete Show profile – to by mělo ukazovat jméno profilu, ale nemohu potvrdit že by to něco dělalo. Jsou tam případně i k nalezení nějaké dalši add-ons pro přepíná profilů. Případně zkuste ProfileSwitcher, ale také se obávám, že moc nefunguje. A od Romana Sališe dorazil tip na Profilist, který nejen přepíná profily, ale v menu vám ukáže, v jakém proiflu jste. 

2016-04-29 11_46_25-Start.png

Spustit Firefox přímo s určitým profilem? To je vlastně také snadné, z příkazové řádky jako firefox.exe -P „jméno profilu“ (a kombinovat s -no-remote je samozřejmě možné). Případně i pokud máte profil někde uložený tak jako firefox.exe -profile „cesta k profilu“.

PS: Tohle funguje i na Linuxu a OS X, jen se tam nepoužívá ono firefox.exe a všechno je uložené někde jinde.

Firefox Multi-Account Containers

Další zajímavá možnost je přes rozšíření Firefox Multi-Account Containers – to pochází přímo od Mozilly a funguje trochu jinak. Můžete určovat jaký kontejner (prostředí) platí pro každou otevřenou záložku.  Není to tedy náhrada samostatných profilů (a hlavně potřeby samostatně otevřených prohlížečových oken), ale může se hodit pro nějaké méně náročné používání

Změny od listopadu 2017 – Firefox Quantum

Nový Firefox Quantum (verze 57) od listopadu 2017 přinesl řadu pěkných změn a také (konečně) zlepšení v možnostech práce s profily.

2017-11-18 08_08_48-About Profiles

Nově můžete v adresním řádku použít about:profiles kde můžete vytvářet i mazat profily. Při vytváření můžete zvolit do jaké složky se profil bude ukládat – dobře využitelné třeba pro uložení do cloudové složky a tím i synchronizovatelné s dalšími počítači.

Můžete zde i nastavit který z profilů je výchozí. A hlavně, to nejpodstatnější, přímo odtud můžete spouštět nové prohlížeče s vybraným profilem. Má to ale stále (ne)jeden háček, musíte stále upravit spouštění Firefoxu s „-no-remote“.

Zůstává i problém nemožnosti poznat, které okno je který profil, takže ideálně si přizpůsobte jednotlivé profily natolik, aby to bylo na první pohled rozeznatelné.  Poslouží k tomu dobře Themes/Témata.  Ty zpravidla umí přebarvit i okno prohlížeče, takže bude lépe rozpoznatelné, že jste „někde jinde“.

2017-11-18 08_24_34-Firefox - Choose User Profile.png

Původní Profile Manager stále funguje a stále ho můžete používat pro zakládání i mazání profilů, stejně jako pro spuštění Firefoxu s volbou profilu.

Stačí když zrušíte zaškrnutí „Use the selected profile without asking at startup„. Při spouštění Firefoxu se objeví výběr profilu, který má být použit.

Automatické spuštění určitého profilu je nadále možné jen pouze pomocí parametru při spuštění (viz výše).

TIP: Vyplatí se z Chrome přejít na Firefox? Nový Firefox Quantum vypadá slibně. Jak si ulehčit přechod si prostudujte, pokud řešíte dilema zda zůstat či nezůstat věrní Chrome

 

 

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky