@365tipu

TIP#943: Vyplatí se z Chrome přejít na Firefox? Nový Firefox Quantum vypadá slibně. Jak si ulehčit přechod.

Mé intenzivní soužití s prohlížeči začalo v OS/2 a prošlo si přes Internet Explorer na Windows do dlouhého období používání Firefoxu ve Windows. Ten se ale postupně stal pomalým, náročným na paměť a nepoužitelným. Záchranou před několika lety bylo Chrome od Google. Rychlé, malé nároky na paměť a (dost zásadní) synchronizace s účtem v Google napříč počítači a mobilními zařízeními. Jenže i to Chrome se v posledních dvou letech stává více a více náročným na paměť a jsou vidět i známky zpomalení.

2017-11-19 11_36_48-Mozilla Firefox.png

Mozilla v polovině listopadu 2017 uvedla Firefox Quantum – získáte ho třeba i přes univerzální getfirefox.com. Podstatné nové na něm je nejenom rozhraní (hodně přizpůsobitelné), ale hlavně zásadní zrychlení a nižší nároky na paměť.

Vyplatí se z Chrome přejít na Firefox?

Jasnou odpověď na to asi v listopadu 2017 nedám, ale mohu nabídnout nějaké důvody proč to udělat a vydat se zkoušet, protože přejít/nepřejít je potřeba mít několik měsíců vyzkoušené.

Rychlost vypadá slibně. Firefox Quantum je svižný, ale s Chrome žádný až tak zásadní problém není – tedy pokud máte slušně vybavený stroj s rychlým procesorem, grafikou a SSD. Bude zajímavé zkusit Quantum na Windows 10 tabletu, kde paměti ani výkonu až tak moc není. Ve prospěch Quantum může být i to, že se nesnaží umět tolik věcí co Chrome (kde Google sbližuje Chrome prohlížeč a Chrome OS).

Spotřeba baterie pro tablety a notebooky může být zajímavý argument, ale trochu to kazí to, že jediná dostupná data jsou „analýza“ od Microsoft, kde nejlépe vyšlo Edge.  Ale pokud se Quantum skutečně chová šetrnější k procesoru, tak to určitě stojí za vyzkoušení.

Nároky na paměť má Quantum menší než Chrome od okamžiku, kdy začnete používat větší počty záložek. Podle jednoho z testů tak od deseti výše. Což je můj typický případ, navíc mám běžně otevřené minimálně tři Chrome (a v každém desítky záložek) a průběžně otevírám a zavírám další a další.

Open Source je užitečný argument tam, kde vám na tomhle záleží. Chrome je založené na Chromium, což je daleko více Open Source než vlastní Chrome. Firefox je také asi podstatné více Open Source i s ohledem na to, že Mozilla není tak velký čistě komerčně motivovaná společnost/organizace jako Google.  Sem ale může patřit to, že Firefox je ve stejné snadno dostupné podobě dostupný pro Windows, Linux i Mac – u Chrome je to s Linuxem pořád tak nějak zvláštně komplikované. Samozřejmě pro Firefox nechybí iOS a Android (což nechybí ani pro Chrome)

Soukromí může být také dobrý důvod – hlavně tím, že pokud používáte Chrome (a zejména přihlášené k účtu od Google), tak se záplava informací o vás (vyhledávání, návštěvy webů, atd) dostávají do rukou Google. Nedělejte si samozřejmě iluze, že z Firefoxu se o vás informace nebudou dostávat dál (vyhledávání ve Firefoxu je opět nově od Google, například), ale tohle si už musíte zařídit samo nějakými prostředky na ochranu (uBlock Origin, Ghostery, atd) a vynucením šifrování přes HTTPS Everywhere.

Bezpečnost má dost dobře možná v novém Firefoxu pár nových vychytávek, třeba znemožnění zneužít canvas pro identifikaci prohlížeče i nějaké lepší možnosti v ochraně proti sledování. Ale jak už bylo řečeno v předchozím bodě, soukromí si je potřeba chránit pokročilejšími pomůckami. Nebo, popravdě, zcela jiným prohlížečem – viz Tor Browser.

2017-11-19 11_40_37-Customize Firefox.png

Přizpůsobení vzhledu je u Firefoxu na podstatně vyšší úrovni než u Chrome. Můžete si snadno změnit umístění (i neumístění) většiny prvků a pokud chcete jít ještě dál, tak je k dispozici záplava Motivů (Themes), které toho také umí podstatně víc než ty od Chrome.

Rozšíření (Extensions) najdete u obou prohlížečů a u Firefox dorazila zajímavá věc – umí používat rozšíření z Chrome. Aby to šlo musíte si pořídit Chrome Store Foxified rozšíření. Nečekejte, že to bude zcela bez problémů, dostupné je to čerstvě, byť po dlouhém testování. Firefox má navíc k dispozici rozšíření, která v Chrome nenajdete – byť tady taky trochu pozor, přechod na WebExtensions přinesl konec řady velmi populárních rožšíření.

Synchronizace napříč zařízeními je ve Firefoxu dostupná, stejně jako je tomu v Chrome. Postačí si založit účet a přihlásit v každém zařízení.

2017-11-19 11_48_18-Get started with Firefox - An overview of the main features _ Firefox Help.png

Firefox Quantum přinesl i pár novinek, ale ty asi extra důvodem nebudou – Stejně jako Chrome umí dělat screenshot. Byl integrován Pocket, což může být pro řadu lidí dobré, ale tohle by typicky bylo stále lepší jako volitelné rozšíření.

Co Firefox neumí nebo co má Chrome lepší

Pár drobností se samozřejmě najde

  • Pokud často používáte Chromecast, tak na tohle si budete muset nechat Chrome. Což klidně můžete, nic nebrání nechat Chrome v počítači.
  • Chrome má jednodušší a méně přehlcené rozhraní, byť ve Firefoxu si ho do stejně sparťanské podoby lze nastavit také
  • Výrazně se zlepšila možnost vytvářet profily, ale spouštění více prohlížečů s různými profily je stále zbytečně složité – viz Jak ve Firefoxu vytvořit a spouštět více profilů?
  • Vývojáři webových aplikací asi budou spokojenější s Chrome, ale i to je otázka času. Na F12 máte všude k dispozici dost hodně užitečný nástroj
  • Osobně mám v novém Firefoxu problém s menu, které se nerozbalují po najetí kurzorem a obtížně se v nich orientuje a vrací, ale tohle až tak zásadní není
  • Stejně mizerné jako Chrome je i Nastavení – plochá nepřehledná struktura, dnes bohužel tolik vlastní „novodobému“ designu

Jak přejít z Chrome na Firefox

Firefox vám snadno umožní importovat všechno co máte v Chrome (záložky, cookies, historii prohlížeče, najdete jako Import Wizzard v Bookmark Manageru, v Knihovně/Library), takže tohle bude velmi snadné. Pokud používáte správce hesel, tak je ideální si do Firefoxu pořídit tentýž – tohle je ostatně věc, který by neměla být zcela závislá na konkrétním prohlížeči (můj oblíbený LastPass například)

2017-11-19 11_46_24-Library.png

S přechodem může pomoci Open With Firefox rozšíření pro Google Chrome, to vám umožní otevřít záložku otevřenou v Chrome ve Firefoxu.

Pokud chcete důvěrně známý vzhled, tak můžete zkusit motiv FXChrome complete theme. Budete-li chtít přiblížit funkčnost záložek (Chrome zmenšuje jejich ouška, Firefox používá karusel), tak možná pomůže Small Tabs addon (případně TabMixPlus coby alternativní řešení).

Mrknout můžete i na další rozšíření pro přiblížení funkčnosti tomu na co jste zvyklí z Chorme –  Omnibar addon, Download Status Bar addon a Private Tab addon.

V Nastavení Firefoxu si pak nezapomeňte nastavit otevření oken a záložek co byly otevřeny naposledy po ukončení a novém spuštění. Tohle ostatně je jedna z nejdůležitějších nastavení i v Chrome.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky