@365tipu

TIP#088: Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení?

Pokud hodně čtete magazíny, noviny a blogy na Internetu, tak byste měli vědět, že jeden z velmi dobrých doplňku jsou služby/aplikace, které vám umožní si odkládat články na pozdější přečtení. Třeba když nemáte zrovna čas. Nebo, tak jak to dělám já, si přečtené chcete odložit pro pozdější zpracování. Třeba jako podklad pro článek nebo pro někoho, komu chcete článek poslat.

Aplikace/Služby tohoto druhu jsou většinou v kategorii souhrnně označené jako „read it later„, tedy „přečíst si později“ a je dobré vědět, že je můžete používat jak v prohlížeči na počítači, tak v prohlížečích na tabletu či mobilu. A co navíc, některé z nich mají poměrně silnou podporu i v dalších aplikacích. Proto jste se již dříve mohli v K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst mohli dočíst právě o těchto aplikacích.

Vlastně tak připomenu ´hlavně existenci služeb/aplikací Pocket (osobně používám), Instapaper, Readability. Ty jsou těmi základními nástroji, které ve spojitosti s dalšími pomůckami a programy můžete používat.

POZOR: Instapaper v květnu 2018 skončil pro uživatele z EU. Trapně tvrdí, že to je proto, že GDPR, ale výmluva je to zcela absurdní.

Jak si poradit s tím, že Instapaper v Evropě skončil? poradí co udělat, když jste měli ten nešťastný nápad a používali Instapaper

[07.08.18] Instapaper po třech měsících je opět z EU dostupný.  Nejsem si jist, jestli má smysl jim důvěřovat a vracet se

Jak to vlastně funguje?

Pokud si čtu nějaký článek (ať už v Newsify na tabletu nebo v Chrome na počítači) tak mohu odeslat tento článek do služby Pocket. tam zůstane schovaný nejenom odkaz, ale uloží se tam i celý článek. Dost užitečná věc, protože pak později když otevřete Pocket (ať už na webu, tedy na www.getpocket.com nebo v aplikaci v tabletu), tak tam budete mít všechny články, které jste si odložili, v plné podobě.

getpocket-home

Osobně používám Pocket hlavně v podobě webové a to v okamžiku kdy jdu psát články – mám tam uloženy stovky užitečných článků, které pak slouží jako podklady pro mé články. Buď jdou v nich nějaké informace vhodné k ocitování, nebo na jejich základě další informace zjistím.

Pokud nějaký článek v Pocket dojde k zpracování, tak ho označím jako „přečtený“, stejně tak pokud se ho rozhodnu nezpracovat a z uchovaných ho chci odstranit. Dobré je, že se dá přepnout i na přehled již „přečtených“ článků. Druhou věc na kterou pak Pocket občas používám je ta, že hledám nějaký článek o kterém vím, že jsem ho četl, ale už si nemohu vzpomenout kde a kdy.

Výše popsané můžete ještě najít v tipu Jak si odkládat články na pozdější přečtení?

Další možnosti, řada dalších možností

Možností je samozřejmě více, pokud máte například Kindle, tak si můžete přeposílat články do Kindle. Na tabletech či mobilech se takováto možnost potom může objevit i ve „sdílecích“ menu.

Pokud používáte Safari na iOSu, tak byste měli vědět, že má přímo zabudované „Add to Reading List“ (ve sdílecí ikonce) – dobré na tomto je, že se odložené věci syncují „samy“ přes iCloud.

Windows 10 (a Windows 8) uživatelé mají vlastní možnosti viz Co je aplikace K přečtení ve Windows 10? Jak k odložení pro přečtení použít Edge? 

Na Facebooku najdete už nějakou tu chvíli prakticky totéž – tam pokud narazíte na zajímavý odkaz na článek, tak si ho pomocí „Save“ (v menu vyvolaném v pravém horním rohu příspěvku) můžete odložit na později. A vracet se tak kdykoliv později, včetně toho že získáte přehled všech takto uložených článků.

pocket-article

Někdy v roce 2021 si odkládání pro přečtení pořídilo i Chrome. Viz Co je to Seznam četby/Reading list v Chrome a jak se zbavit zbytečné položky v liště

Něco pro pokročilé

Nezapomeňte, věci pro odkládání článků na později nejlépe využijete v okamžiku, kdy používáte tablet, mobil i počítač. Ze všech míst si totiž můžete odkládat články pro pozdější přečtení. A na všech se také můžete k takto odloženým článkům vrátit.

ifttt-pocket

Výhoda použití na mobilu i tabletu je ta, že tamní aplikace dost často umožňují offline čtení, takže si takhle můžete nasbírat dostatek věcí k přečtení pro moment, kdy nebudete mít přístup k Internetu. Tedy typicky k něčemu jako jízdě po dálncici autobusem, cestování vlakem nebo přejezd Prahy Metrem.

Na věci jako Pocket navíc můžete napojit další aplikace – zajímavé možnosti nabízí Pocket a tomu podobné ve spojení s IFTTT – www.ifttt.com – odložení do Pocket může znamenat třeba umístění odkaz na blog nebo sociální sítě. Nebo vyvolání jakékoliv další akce, kterou můžete napojit třeba na hvězdičkování či označení štítky v Pocketu.

Nebo to může být přesně opačně- IFTTT může třeba zajistit uložení do Pocket u čehokoliv čemu dáte * na Twitteru. Nebo do Pocketu pravidelně ukládat nejčtenější články, odkazy na nejzajímavější videa či cokoliv dalšího. Ale to už se dostáváme k něčemu, co si jednoho dne zaslouží samostatný tip.

TIP: V IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet najdete daleko více informací o právě zmíněné službě, včetně některých dalších alternativ, není samozřejmě jediná.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky