TIP#1925: Co je to Seznam četby/Reading list v Chrome a jak se zbavit zbytečné položky v liště

Možná jste si všimli, že se vám v liště záložek v Chrome náhle zcela vpravo objevil Seznam četby. Nadělila vám to tam některá z posledních aktualizací, co se neptala, jestli něco takového chcete. 

Vypnout to je možné snadno – vyvolejte kontextové menu (pravé tlačítko myši) a zrušte zaškrtnutí u Zobrazit seznam četby. Když už to budete dělat, tak můžete zrušit i zaškrtnutí Zobrazit zástupce aplikací – zcela zbytečnou položku nalevo v liště. 

Seznam četby je v Chrome funkčnost “pro pozdější přečtení” (read it later) – totéž co možná používáte v podobě rozšíření (nejčastěji Pocket, ale i řada další, viz Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení? a Jak si odkládat články na pozdější přečtení? kde je řeč o pokročilejším využít Pocket).

Funguje to klasicky tak, že pokud si chcete něco “schovat na později” tak stačí v Chrome na počítači kliknout na hvězdičku v adresním řádku (ano, tu co jste doposud používali pro přidávání do oblíbených) a zvolit Přidat do seznamu četby. 

V mobilním Chrome přidání najdete ve sdílecím dialogu (iOS, jako Přečíst pozděj(Read Lateri) nebo v Stažených souborech (Android). V mobilním Chrome se Seznam četby vyvolává v menu prohlížeče (Seznam četby/Reading list), nemá vlastní pozici v liště. 

Pokud chcete stránku z Seznamu četby odstranit, tak si musíte vyvolat přehled a tam je možné mazat. 

PS: Než Google vypustil Seznam četby v ostré podobě, tak vypnutí bylo možné pouze v  chrome://flags – stále tam možnost vypnutí je.