@365tipu

TIP#1969: Jak stáhnout a nainstalovat Google Chrome

Z jedné strany tak trochu nadbytečný tip, tohle přece je snadné a každý to musí vědět. Jenže přesně tímto způsobem to nefunguje. Ne každý ví, jak si do počítače pořídit Google Chrome

Windows a Mac OS

Pro Windows a Mac je to jednoduché – jděte na www.google.com/chrome a tam klikněte na Stáhněte si Chrome/Download Chrome. Nabídne vám to verzi odpovídající operačnímu systému, na kterém se nacházíte. 

Ještě před kliknutím na Stáhněte si můžete případně vypnout shromažďování dat o tom jak Chrome ve vašem počítači pracuje. 

Pokud stahujete pro Mac OS, tak bude ještě nutné vybrat zda máte počítače/notebook s Intel procesorem nebo nejnovější s M1 procesorem od Apple. Stáhne se .dmg soubor, který už nainstalujete klasickým způsobem (Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace)

TIP: Proč je na Mac OS lepší nepoužívat Safari? Náhradou ideálně Chrome nebo Firefox

Pro Windows 10/11 se stahuje EXE soubor, který je nutné spustit – tím proběhne instalace (součástí je i stažení dalších souborů, prvotně stažený je jenom instalační program). 

Dole v patičce stránky navíc najdete i Další platformy – to vás přivede na  rozcestník pro stažení Chrome pro Android, iOS, 32/64 bitovou verzi pro Windows, Linux a starší verze Windows či Mac OS. 

Android

Pro Android není Chrome třeba stahovat, je součástí všech telefonů i tabletů. Stejně tak pro Chromebook není třeba nic řešit. Pokud byste přesto potřebovali, tak Chrome je na Google Play.

iOS či iPad OS

iPhone či iPad  samozřejmě Chrome předinstalované nemá – tady musíte jít do App Store a najít Google Chrome a klasicky tuto aplikaci stáhnout a nainstalovat. Protože máte ale něco od Apple, tak jádro v Chrome zůstane Safari (Apple nic jiného neumožňuje). Všechna ostatní funkčnost mobilního Chrome je ale k dispozici. 

Nezapomeňte, že pokud si Chrome pořídíte na více zařízení či platforem, tak pomocí účtu Google můžete napříč všemi synchronizovat hesla, historii, záložky a další nastavení. 

TIP: Vyplatí se z Chrome přejít na Firefox? Nový Firefox Quantum vypadá slibně. Jak si ulehčit přechod.

Linux

Pro Linux to může být občas složitější (pro starší verze nebo jiné distribuce než Google přímo podporuje) – pro Ubuntu/Debian ale například stačí využít výše uvedenou adresu a získat odtamtud instalační balíček (.deb).  Stejně tak to funguje pro Fedoru /Open SUSE, jen získáte .rpm.  Pozor na to, že Chrome pro Linux je pouze v 64 bitové podobě.

Instalace Chrome by do Linuxu měla přidat repository, které vám umožní řešit instalace/aktualizace Chrome i z terminálu – tedy například “sudo apt install google-chrome-stable” 

Pokud byste chtěli celou prvotní instalaci udělat z terminálu, tak je to vlastně také jednoduché. Začnete stažením, tedy například takto pro .deb soubor

wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb

a poté spustíte instalaci

sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky