@365tipu

TIP#1644: Proč je na Mac OS lepší nepoužívat Safari? Náhradou ideálně Chrome nebo Firefox

Pokud se budete chtít ptát proč na Mac OS stále používám Chrome a ne Safari, tak je to vlastně jednoduché. Chrome umí uživatelské profily a je možné vše synchronizovat s dalšími zařízeními a hlavně s Windows (můj hlavní pracovní stroj je stále Windows). Safari uživatelské profily neumožňuje.

Takže další věc co jsem po zprovoznění Chrome udělal je přidání základní potřebných profilů – každý z nich má vlastní účet u Google, takže kdykoliv ho potřebuji někde zprovoznit, tak prostě jen založím profil a přihlásím se konkrétním účtem. V počítači se objeví oblíbené, hesla a řada dalších věcí (viz Profily v prohlížeči Chrome)

Profily ve stejné podobě jako Chrome umí i Firefox (Jak ve Firefoxu vytvořit a spouštět více profilů?), takže nic nebrání použít místo Safari tuto alternativu.

Od změny z Edge na Chromium je umí i Microsoft (Chromium) Edge – má i verzi pro Mac OS.

Profily umí je nakonec i Chromium – tady verze pro Mac existuje.

Teoreticky by připadala v úvahu i Opera (má verzi pro Mac) ale od doby co to vlastní čínská firma to nepovažuji za něco co má smysl používat.

Uvažovat by se dalo i nad Brave, ale nějak k tomu nevidím reálný důvod. Slibuje vyšší ochranu soukromí., budiž.

Do stejné (zbytečný prohlížeč) kategorie spadá i Vivaldi.

Za hřích by možná stálo DuckDuckGo (je dokonce v App Store) pro lepší soukromí, ale za tu námahu to nestojí.

Chrome má výhodu i v tom, že se umí synchronizovat s Chrome v mobilu či tabletu – s jedinou nevýhodou, neumí tam více profilů. Safari se samozřejmě na iPhone a iPad synchronizuje také.

TIP: Jak synchronizovat otevřené záložky mezi různými prohlížeči (a počítači)

O Chrome se uvádí, že na Mac OS spotřebovává více baterie než Safari.  Což je jedna případně nepříjemná věc, kvůli které by stálo za to používat Safari, ale jak už je uvedeno výše, dokud nebude umět uživatelské profily,  tak je to krajně nepraktické.

Chrome (ale i Firefox) má bohatší nabídku rozšíření (a synchronizace vám je přinese i na Mac v okamžiku přihlášení) a samozřejmě také případný negativní dopad toho, že to s nimi budete přehánět.

Výhoda Chrome je i v lepší integraci s Google ekosytémem a tím pádem spolehlivější řešení toho, že všechno mám v GSuite, používám Gmail v prohlížeči, gigabajty souborů mám v Disku Google a dokumenty i tabulky taktéž.

Jak si Chrome pořídit najdete Jak stáhnout a nainstalovat Google Chrome

Safari samozřejmě není vůbec špatný prohlížeč. Je rychlé, má Reader Mode (který občas dokáže napáchat více škody než užitku tím jak odstraňuje i tak zásadní věci jako formulářové prvky), je lépe integrované s celým ekosystémem Apple. Ale jak nemá profily, tak se stalo zbytečným-

PS: Pokud na Mac OS chcete používat Tor tak pořídit přes něco jako Homebrew (K čemu je na Mac OS dobrý homebrew. Jak to nainstalovat, používat i aktualizovat). Více v Running Tor on Mac OS X

TIP:  Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky