@365tipu

Jak získat nové Microsoft Edge (založené na Chromium)?

15. ledna 2020 Microsoft uvolnil v ostré verzi nové Microsoft Edge – je založené na Chromium (což je stejné jádro jako je v řadě dalších prohlížečů včetně Chrome). Postupně se objeví přes Windows Update, takže můžete buď počkat nebo stačí zajít na www.microsoft.com/edge a tam si novou verzi stáhnout.  Jde o verzi 79 Stable a je možné ji mít pro Windows 10, Windows 8, Windows  7 a Mac OS.

2020-01-15 18_49_41-.pngNové Edge má nové logo a to je teoreticky také to jediné, podle čeho ho případně poznáte (už to především není „e“). Samotné rozhraní Edge zůstává stejné, změna je v podobě HTML engine. V únoru by se měla objevit verze 80 s dalšími novými funkčnostmi. Některé funkčnosti chybí – například synchronizace rozšíření a synchronizace historie. Mimochodem synchronizaci si po instalaci musíte zapnout.

2020-01-15 19_08_37-Window.png

Nejpodstatnější novou možnosti je podpora pro rozšíření z Chrome – stahují se ale klasicky z Microsoft Store, takže pokud je chcete dostávat odjinud, tak musíte najít v volbu Allow extensions from other stores (najdete v edge://extensions/) – pak můžete rozšíření pořizovat i v Chrome Web Store (o tom více v Jak do nového Microsoft Edge (Chromium Edge) instalovat rozšíření?)

Líbit by se mohlo i to, že nové Edge je o hodně rychlejší než původní.

Pokud chcete nové Edge zablokovat, tedy znemožnit pozdější automatickou aktualizaci, tak jedině ve firemním prostředí s pomoci Blocker Toolkit.

Nové Edge umí uživatelské profily jako Chrome (či Firefox).  Najdete v Nastavení -> Profily

K rozšířením je užitečné čtení v Get started building extensions for the new Microsoft Edge

Instalace nového Edge

Instalace nového Edge na Windows 10 odstraní původní (legacy) Edge – vše potřebné bude aktualizováno či převedeno. Umí i import z Firefoxu či Chrome. Na předchozích verzích Windows je to další prohlížeč co se objeví v systému (staré Edge tam není vůbec k dipozici). Hodně zajímavé je, že nové Edge se objevilo i ve verzi pro Windows 7 (14. ledna 2020 skončily Windows 7? Co to znamená a co mám dělat, pokud Windows 7 používám?)

Nové Edge je k dispozici i pro iOS (v App Store) a Android (v Google Play). I tam nahradí původní Edge, pokud jste si ho kdy pořídili – v iOSu samozřejmě musí používat HTML engine od Apple.

2020-01-15 18_48_11-Instalador do Microsoft Edge.png

POZOR: V Microsoftu vládne nějaké zmatení, takže se nedivte, pokud vám stahování ukazuje podivné dialogy v cizích jazycích (pt-br). A to i přes www.microsoft.com/en-us/edge v adresním řádku – pokud se vám to stane, tak udělejte Ctrl-F5 pro nové načtení stránky, pak už to bude snad OK. V nehorším případě dostanete německou verzi (i přes anglický instalátor). Pokud se vám to stane, tak bez obav nové Edge odinstalujte – po odinstalaci a dalším Ctrl-F5 už snad projde anglická verze. Pokud ne, tak řešení najdete pod obrázkem.

2020-01-15 19_01_24-Settings - Personal - Microsoft Edge.png

Případně je v Nastavení -> Jazyk (Settings -> Languages) možné jazyk změnit.  Dá se tam celkem snadno donavigovat i v němčině či portugalštině.

PS: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 vám tradičně nabídne všechny zdejší další tipy a triky pro Windows a Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky