@365tipu

14. ledna 2020 skončily Windows 7? Co to znamená a co mám dělat, pokud Windows 7 používám?

Windows 7 vypustil Microsoft v říjnu 2009 a není se moc čemu divit, že 14. ledna 2020 tahle letitá (a jedná z nejlepších) verze Windows končí. Co to ale znamená? A co to zejména znamená, pokud je stále používáte?

Především, váš stroj s Windows 7 bude normálně fungovat dál (byť asi bude trochu obtěžovat s tím, že byste ho měli aktualizovat na nějaká novější Windows).

Windows-7-End-Of-Support-Ad

Další používání je ale rizikové z následujícího důvodu

Konec Windows 7 znamená, že přestanou být k dispozici nové aktualizace a hlavně přestanou být vydávány bezpečnostní opravy. Pokud se tedy v budoucnu objeví nějaká chyba umožňující napadnout váš stroj, tak hrozí, že k tomu dojde. Částečně vás může nadále chránit antivirový software a antimalware, ale proti zásadní bezpečnostním chybám vás neochrání vůbec nic. Pokud se navíc objeví nějaká chyba zneužitelná na dálku nebo v prohlížeči, tak to může znamenat opravdu problém – vyhnout se tomu můžete jedině tak, že počítač s Windows 7 prostě kompletně odpojíte od všeho.

Windows Update bude samozřejmě pro Windows 7 stále fungovat, takže když už nic jiného, umožní vám systém aktualizovat do poslední aktuální podoby. Ostatní programy si tak jako tak musíte řešit sami (tady pomůže Jak mít software v počítači s Windows aktuální?).

Jediný kdo bude dostávat opravy jsou organizace a firmy, které jsou součástí „extended security updates“ programu – za ten se ale platí a pro obyčejné lidi a firmy je něco takového nedostupné. Je možné, že pokud se objeví nějaká opravdu katastrofální bezpečnostní chyba, Microsoft opravu vydá – udělal to tak už i v případě dávno ukončených Windows XP.

Postupně mohou přestat fungovat různorodé programy – jejich tvůrci nebudou mít důvod udržovat podporu pro „stará“ Windows. Postupně to postihne i prohlížeče – byť alespoň u Chrome je jisté, že bude pokračovat s podporou alespoň do 15. července 2021.  Microsoft Office 2019 na Windows 7 už mimochodem také nemůžete použít – musíte mít Windows 10.

Dobrá zpráva, alespoň prozatím – pro Windows 7 můžete mít nové Edge. Viz Jak získat nové Microsoft Edge (založené na Chromium)?

Co když máte Windows 7 a nechcete u nich zůstat

Nejlepší řešení stroje s Windows 7 je přechod na Windows 10 – stále to můžete udělat zdarma. Microsoft to sice nijak extra neinzeruje, ale instalace Windows 10 přes Windows 7 vám ušetří nákup licence, dostanete ji zdarma (stejně jako u Windows 8). Můžete si to vyzkoušet, vrátit se zpět by neměl být problém – hlavně pokud si nejste jisti, jestli váš letitý stroj Windows 10 zvládne.

Můžete zkusit přejít na Linux – Ubuntu je pro tohle dobrá alternativa, případně pokud chcete něco menšího, zkuste Mint. Distribucí je hodně (viz Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat?) a většina z nich umožňuje si vše vyzkoušet z USB klíčenky, takže i tady můžete vše předem otestovat. U novějších verzí Linuxových distribucí můžete narazit na nedostupné ovladače pro starší stroje (typicky grafické karty).

Možná je vhodný čas pořídit zcela nový stroj – přeci jenom asi od doby pořízení toho vašeho uplynul nějaký ten čas a dnešní stroje mají super vychytávky co hodně usnadní a zrychlí práci (typicky SSD).  Ostatně v Jak často si pořídit nový notebook či počítač? najdete základní inspiraci proč to udělat a v Nákupní rádce: Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem)) tipy na to podle čeho vybírat.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje záplavu tipů a tríku pro Windows 10 i starší verze Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky