TIP#994: Jak řeším projekty (vlastní i pro klienty). Krok za krokem (8). Profily v prohlížeči Chrome

Už v Jak řeším nové projekty, vlastní i pro klienty. Krok za krokem (1) základy byla zmínka o tom, že pokud spouštím nový projekt nebo získám nového klienta, tak velmi často založím účet v Gmailu (či Google Apps) a využiji ho pro vytvoření profilu v Chrome (stejně tak můžete využit profily ve Firefoxu). Je to jedna ze zásadních pomůcek, kterou už několik let využívám – prohlížeč mi slouží jako oddělené pracovní prostředí

Profil v Chrome navázaný na e-mail má jednu zásadní vlastnost – umožňuje synchronizaci mezi počítači. Kompletně oddělená správa hesel, oblíbené, historie i rozšíření tak mohu mít jak na hlavním počítač doma, tak na notebooku. Pokud bych navíc měl počítač u klienta, je možné mít totéž i tam. Synchronizované, neustále dostupné.

Existence samostatné e-mailové adresy buď umožňuje ji používat pro poštu (což je dost výjimečně, ale třeba @365tipů má vlastní adresu a slouží i jako kontakt pro tento projekt) a pro zakládání dalších účtů – sociální sítě, samostatný Dropbox, Pocket/Feedly, IFTTT, Sociální sítě, Buffer,  LastPass a další tak mohu mít oddělené od mých „vlastních“ účtu.

Tři prohlížeče otevřené neustále

Mám dvě hlavní pracovní prostředí v Chrome – firemní patřící k mým Google Apps a „soukromé“ patřící k @gmail adrese, kterou jsem měl ještě před pořízením Google Apps (G-Suite) a na kterou jsou vázány všechny mé sociální sítě. Dlouhodobě existuje i třetí pracovní prostředí – @365tipu. Další se odvíjejí podle toho jaké projekty jsou aktivní a pro které klienty pracují. Existuje tedy profil pro Rubikon PR, existoval pro Pet Center, existují profily pro Be Prague, ofo, ekolo.cz – ty jsou používány poměrně často – i pro FeedIT.cz, Justit.cz (což jsou mé vlastní projekty), které tak často neotevírám.

Jedna z podstatných výhod profilů v Chrome je, že když si Chrome nastavíte aby otevřelo to co bylo otevřeno při posledním zavření (ostatně viz Zásadní volby, které byste si měli zapnout v novém Chrome), tak kdykoliv můžete ono pracovní prostředí otevřít v posledním stavu. Tohle je funkčnost, kterou využívám dost zásadně – soustavně otevřené mám v zásadě jen dva základní profily a @365tipu. Vše ostatní otevírám a zavírám – rychlost dnešních počítačů umožňuje to, že se to podle potřeby otevře během nějaké té sekundy či dvou.

Nutno dodat, že tady hodně pomáhají dva LCD – na jednom je otevřený „firemní“ profil, na druhém „osobní“ a @365tipu, plus tam otevírám i ty další, podle potřeby. Můj návyk je i ten, že na levém píšu (jako třeba tento text) a na pravém čtu a hledám informace. Pokud jsem někde s notebookem u klienta kde mám místo na práci, tak většinou mám větší externí LCD a displej notebooku – ten větší je vlevo, notebook je vpravo.

2018-01-17 07_38_16-Greenshot.png
Snímek pravého LCD při vkládání tohoto tipu

Pracovní prostředí odděluje klienty a projekty

Striktní oddělení klientů v prostředích jednotlivých oken usnadňuje i to, že se mi prakticky neplete se kterou sociální sítí (účty) právě pracují a hodně se tím eliminují ony obvyklé omyly – nemusím se totiž odhlašovat a přihlašovat, pokud chci vložit něco na jiný profil než můj. Tím jak je vše oddělené v jiném navíc velmi dobře vím, na čem právě pracuji.

POZNÁMKA: Jediné co mi u Chrome chybí je jednoduchá možnost jak replikovat vytvořené projekty mezi počítači – musí se to, samozřejmě, udělat ručně – tj. na dalším počítači vytvořit stejný profil a poté se přihlásit. Bral bych automatické vytváření profilů, což je dáno tím, že v průběhu roku vytvořím (a časem zruším) i několik desítek profilů.

Další výhoda striktního oddělení je v tom, že se mi do soukromého profilu nepletou stránky navštívené v rámci klientských projektů – je možné využít i Feedly/Pocket pro samostatné rešeršní aktivity, stejně jako mít Nuzzel a další pomůcky přizpůsobené konkrétnímu projektu.

TIP: Jak zapnout a vypnout synchronizaci v Chrome a k čemu je to vlastně dobré ukáže jednu praktickou věc. Na kterou byste měli myslet i s ohledem na soukromí

Sociálním sítím oddělené prohlížeče pomáhají enormně

Co se sociálních sítí týče, tak tady hodně intenzivně využívám Buffer, IFTTT, TweetDeck a HootSuite – oddělením do samostatných prostředí se to opět zjednodušuje – projekty tam mohou mít všechny tyto pomůcky samostatné. Většina z projektů navíc nevyžaduje placený Buffer (platím si ho pro mé vlastní věci, tedy soukromé profily a pooh.cz profily) – ten je pomůckou, která enormně zjednodušuje publikování na více sítí najednou s plánováním.

POZNAMKA: Mám jeden TweetDeck co běží v „soukromém“ profilu a do něj napojený profil @medvidekpu, @poohcz, @justitcz, @feeditcz, @bookzcz i @365tipu – ten první kompletně (newsfeed, notifikace), ty duhé pouze zmínky a přímé zprávy – to proto, že je dobré sledovat, co vám lidé na Twitteru píší a včas jim moci odpovědět. Na Facebooku tohle řeší upozornění – tam se spravuje vše přes jeden účet, něco co Twitter stále neumí. Podobně je použit TweetDeck v prohlížeči 365tipů, kde jsou navíc ještě připojeny @rychlofky. V případě potřeby mi to umožňuje i rychle něco tweetnout či retweetnout na některý z oněch dalších účtů.

2018-01-17 07_41_33-TweetDeck.png

TIP: V Jak na Facebooku bezpečně používat více osobních profilů? zjistíte, že profily v prohlížeči mohou chránit před snahou Facebook mazat účty tam, kde potřebujete mít (spravovat) více osobních účtů

Využít Oblíbených aby se na nic nezapomnělo

2018-01-17 07_42_55-.pngNení dobré se spoléhat na to, že se vám vždy otevře vše jako při posledním zavření – může se to nepovést, nebo prostě můžete chtít začít v nějakém výchozím stavu – každé z pracovních prostředí pro tohle využívá Oblíbené – zpravidla přímo v liště mám těch 5-10 základní věcí, které se vždy otevírají (Mail, Twitter, Facebook, Buffer, Linkedin, Instagram, Google Drive, TweetDeck, HootSuite nejčastěji). Tohle se hodí i při vytvoření další kopie prostředí na novém počítači.

Pokud projekt vyžaduje nějaké monitorování webů či profilů, tak i k tomu slouží Oblíbené – jednotlivé položky či celé složky (ty lze otevírat najednou).

TIP: Jak na skupiny záložek v Chrome a k čemu možnost seskupit záložky může být užitečná

POZNÁMKA: Blokování inzerce probíhá v jednom jediném profilu, tom „soukromém“ – to protože, že v něm probíhá většina hledání a čtení věci na webu a každá ušetřená minuta je cítit. V jiných profilech je vše bez blokování, pomáhá to i v tom, že stále vím co kde pobíhá za (divné) inzeráty a to se hodí. Eliminace inzerce je navíc podstatná na notebooku v okamžiku, kdy jsem připojený přes mobilní internet.

Pokud chcete mrknout na předchozí díly téhle volné série:

TIP: Celé tohle vlastně tak trochu patří i souhrnu ‣ GTD aneb jak prorazit prokrastinaci