TIP#009: Pořiďte si druhý monitor a už nikdy nebudete chtít pracovat na jednom

Jsou to takové zvláštní tipy, ale když ony jsou hustokrutopřísežně pravdivé a užitečné. Už si skoro nepamatuju, že jsem u počítače míval jeden monitor. A to ještě, prosím pěkně, pamatuji dobu, kdy LCD nebyla nijak masově rozšířená a monitor byl fakt monitor. Velký, těžký, hřející a … blikající.

Ale zpět k dnešnímu tipu. Pořiďte si k počítači dva monitory (LCD) a pochopíte, že bez nich to už nikdy nebude ono. Kdykoliv mám pracovat na něčem co má jenom jeden displej se každou chvíli snažím nějaké to okno odsunout na druhou neexistující plochu. A strašně, strašně, strašně mě to štve.

K čemu může být dobré  mít dva monitory? No třeba

  • Na jednom můžete nechat běžet hru co potřebuje běžet na celém prostoru a na druhém Twitter, Mail či cokoliv k čemu můžete odskakovat, nebo prostě co potřebujete sledovat a rychle se k tomu vrátit (tady i viz Jak hrát hry? Fullscreen (celá obrazovka), Windowed (v okně) nebo Borderless (bez okraje)?)
  • Na jednom můžete mít jeden prohlížeč (s kupou záložek) a na druhém druhý prohlížeč (s další kupou záložek). Takhle to dělám ja, protože minimálně jedno Chrome drží otevřené Google Apps a druhé drží klasický GMail. S vlastními sadami záložek, přihlášení i všeho dalšího
  • Na jednom můžete mít otevřený textový editor, na druhém prohlížeč a psát článek. Šetří to hodně čas, protože nemusíte přepínat okna a stále vidíte oboje.
  • Můžete si jeden nastavit jako pracovní, druhý jako soukromý. To pro případ, že chcete důsledně oddělovat aktivity
  • Na jednom můžete nechat běžet film a jedním okem se na něj dívat, zatímco druhým můžete na druhém monitoru pracovat. No, vážně, může se to hodit třeba na puštěný TV program.
  • Nechat na jenom monitoru běžet Tweetdeck, abyste nepřišli o vůbec nic, co se děje na všech těch Twitterech, které používáte
  • S pomocí virtualizace mít na jednom počítači více operačních systémů a pak je pěkně rozdělit mezi monitory.

Samozřejmě si s dvěma monitory užijete občas spoustu legrace. Třeba když Thunderbird bude zatvrzele otevírat nová okna a dialogy přesně napůl mezi jedním a druhým. Nebo když bude jeden monitor výrazně menší než ten druhý, což se typicky stává, když připojím v některé z „prací“ notebook k tam poskytnutému velkému LCD.

TIP: Jak použít iPad či Android tablet coby další obrazovku pro váš počítač vám poradí v něčem trochu podobném, třeba se vám to bude hodit.

Nebo když se Windows budete trapně snažit přesouvat okna mezi monitory. V těch starších například podpora více monitorů je více než mizivá, takže se nedočkáte ani lišty s ikonkami a puštěnými programy na druhém monitoru.

V tomhle mi mimochodem pomáhá software jménem Ultramon, který jsem si kdysi dávno koupil a mám ho stále na notebooku s Windows 7.  Samozřejmě podobných pomůcek existuje více, takže pokud máte nějakou vaši oblíbenou, dejte vědět, ať mohu přidat.

PS: Je mi jasné, že jablíčkáři se opět smějí, protože oni žádné problémy s více monitory na Apple strojích nemají. Já tedy vlastně také ne, ve Windows 8 už to konečně docela dobře funguje samo.

PPS: Dneska jsou LCD docela dost levná záležitost, tedy samozřejmě pokud nemáte nějaké extra velké nároky.

TIP: V Jeden výrazně velký displej nebo dva široké displeje (monitory)? můžete pokračovat v pozdějších úvahách nad tím, jestli není lepší jeden hodně velký monitor. A ve Why I Stopped Using Multiple Monitors pro změnu tvrdí, že dva monitory nejsou dobře.

Pokračovat můžete třeba do Jak si usnadnit život při používání Windows na více displejích?