@365tipu

TIP#1047: Jak hrát hry? Fullscreen (celá obrazovka), Windowed (v okně) nebo Borderless (bez okraje)?

Otázka z titulku vás možná nebude až tak trápit pokud máte opravdu rychlý počítač a v něm rychlou grafickou kartu (a ideálně v počítači SSD a spoustu paměti). Nic vám totiž nebude bránit v tom, abyste hráli v borderless podobě – což obnáší hraní v okně, které nemá okraje (a ani onu lištu nahoře), takže dokáže vyplnit celý displej.Nejpraktičtější způsob, jak hry hrát, je právě tento.

Co je ale dobře vědět o dnes třech běžně dostupných způsobech hraní počítačových her na PC? Hlavně to, že se v zásadě liší v tom, že ty lépe použitelné (v okně či bez okraje) mohou mít nějaké ty problémy s menším framerate či trochou lagu. U čehož je důležité dodat, že pokud nemusíte hrát v celoobrazovkové podobě, tak to zcela určitě nedělejte. Ale pojďme si to vzít jedno po druhém.

Celoobrazovkové (fullscreen) znamená, že hra poběží na celé ploše displeje a bude si ho kompletně nárokovat. Což obnáší to, že bude běžet nejsvižnější jak může – dosáhnete nejvyšší framerate, bude menší lag. Má to ale jednu zásadní nevýhodu, kterou poznáte hlavně když máte víc než jeden displej – myš vám zůstane jenom na displeji kde je hra a případné přepínání na jiný displej bude vyžadovat Alt+Tab pro přepínání mezi programy – čímž se velmi často přestane zobrazovat hra. Přepínání navíc může trvat i několik sekund a u některých her to může znamenat, že to nepřežijí. Tenhle režim se oproti dalším dvěma hodí i tam, kde máte nějaké ty rezervy ve výkonu počítače/grafické karty.

V okně (windowed) vám umožní spustit hru v libovolně velkém okně. Můžete ho i maximalizovat, ale protože bude mít horní lištu i rámeček, nikdy nebude hra běžet na plném rozšíření – což může obnášet i změnu měřítka hry. Na druhou stranu můžete tímto způsobem na velkém displeji hrát hru v menším rozlišení (třeba i dvě vedle sebe). Celé to ale, podobně jako další režim, znamená, že hra nemá „vyhrazený“ přístup k „displeji“ a může to znamenat zpomalení – menší framerate, lag, atd. Zásadní výhoda je, že můžete myší jezdit kamkoliv chcete, včetně druhého displeje.

V okně budete asi také muset hrát nějaké starší hry, které neumí tak velké rozlišení, jako má váš displej. Nebo je budete muset roztáhnout na celý displej a moc hezky to vypadat nebude.

Bez okrajů (borderless) je běh v okně, které má ale odstraněnou horní lištu a zbytek okrajů a běží roztažené na celou dostupnou velikost displeje. Pořád je to ale běh v okně, takže platí co bylo popsáno v předchozím odstavci. Osobně doporučím tento způsob – hra je roztažena na celý displej, takže není problém se změnami měřítka a myší pořád můžete jezdit na druhý displej a používat ho.

TIP: Pokud hrajete hry, je neocenitelné mít dva displeje. K tomu je dobré čtení v Jeden výrazně velký displej nebo dva široké displeje (monitory)? a hlavně  Pořiďte si druhý monitor a už nikdy nebudete chtít pracovat na jednom

Poznámka: Některé hry umí držet kurzor myší v herním okně (podobně to dělá třeba i virtualizace jako je VMWare, ale třeba i World of Tanks v okamžiku kdy je bitva) – dost často je nutné k „odsunu“ myší z herního okna podržet nějakou klávesu (zpravidla Ctrl).

PS: Hodit se určitě bude Jak funguje Game Mode (herní režim) ve Windows 10 Creators Update?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky