@365tipu

Jak funguje Game Mode (herní režim) ve Windows 10

Jedna z těch zásadnějších novinek ve Windows 10 Creators Update (viz Jak stáhnout Windows 10 Creators Update?) je Game Mode, herní režim. Ten umožňuje aby počítač věnoval více prostředků hře, kterou právě hrajete. Což může znamenat, že hra poběží lépe, bud svižnější, rychlejší, mít menší zpoždění na reakce, vyšší fps (větší počet snímku obrazovky). Nečekejte zázraky, pokud máte pomalý počítač, málo paměti a pomalou grafickou kartu, tak Game Mode nedokáže nemožné.

2017-04-06 20_57_40-World of Warcraft.pngPrvní co musíte vědět je, že Game Mode musíte pro hru zapnout – stiskem Win+G a tam v Nastavení/Settings najít Pro tuto hru použít herní režim. Budete to muset udělat pro každou hru, která to sama neumí zapnout – že to umí poznáte tak, že tohle zaškrtávátko už bude zapnuté.

Jak herní režim funguje?

Moc se toho neví, ale hlavní je, že Microsoft vyhradí pro vaši hru více výkonu procesoru i grafické karty. Ještě více, než tradičně vyhrazuje pro aplikací běžící „na popředí“. V normálním případě ale stále ponechává část výkonu (CPU i GPU) pro procesy na pozadí – což je něco, co by herní režim měl také změnit, prostě toho tam nepustí „tolik“.

Na více jádrových procesorech (což je dnes něco zcela běžného) se herní režim postará i o to, aby určitý počet jader byl vyhrazen pouze pro vámi žádanou hru. Pomoci to může v tom, že ona vyhrazená jádra budou použita pouze hrou a nebudou se tam spolu prát hra a další programy.

TIP: Kolik paměti má moje grafická karta? A jak ji přidělit ve Windows 10 více paměti? si přečtěte, pokud vám hra tvrdí, že má vaše karta málo paměti. Ale zázračná řešení nečekejte

Obdobným způsobem se Windows postarají i o to, aby procesy zajišťující běh hry zůstaly v hlavní paměti – omezí se tak případné odkládání do swapu. Něco čemu byste ale stejně sami měli pomoci opatřením větší paměti pro váš počítač.

Jak dobře herní režim funguje se uvidí, Windows 10 Creators Update je venku od počátku dubna (11. dubna 2017 je oficiální datum) a budeme si tedy muset počkat na praktické zkušenosti. Včetně toho, že se určitě časem dozvíme i víc o tom, jak je to celé udělané.

Nezapomeňte, že už v samotném Nastavení systému můžete určit, jak mají Windows optimalizovat běh systému, zda pro programy na popředí (normální pokud používá Windows přímo uživatel) nebo na pozadí (normální, pokud slouží jako server).

Hodící se související tip bude zcela určitě Jak hrát hry? Fullscreen (celá obrazovka), Windowed (v okně) nebo Borderless (bez okraje)? a Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle

TIP: Zdejší Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 postupně přidává i tipy týkající se Windows 10 Creators Update

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky