TIP#950: Kolik paměti má moje grafická karta? A jak ji přidělit ve Windows 10 více paměti?

V Jak zjistím co mám v počítači za grafickou kartu? se dozvíte, jak zjistit co nejvíce o tom, jakou grafickou kartu (GPU) máte v počítači a také kde najdete nějaké parametry, které se grafické karty týkají. Jedním z podstatných parametrů je i to kolik paměti grafická karta má. U čeho platí, že čím více tím lépe. Dnešní hry si na grafické kartě s méně jak 2 GB příliš nezahrajete (ale pochopitelně to záleží i na hře a jejích schopnostech). A ještě hůře to bude s těmi GPU, co jsou integrované, tedy součástí základní desky vašeho počítače/notebooku.

Zjistit kolik paměti má vaše grafická karta a kolik paměti ji poskytuje Windows je poměrně snadné – Win+I -> System -> Display/Displej -> Zobrazit vlastnosti adaptéru/Display adapter properties (musíte trochu odrolovat).

2017-11-30 08_06_05-Generic PnP Monitor a NVIDIA GeForce GTX 750 Ti – vlastnosti.png

Tam uvedená Vyhrazená grafická paměť/Dedicated Video Memory vám řekne, kolik paměti je přímo na grafické kartě. Vždy tam bude ještě Sdílená systémová paměť/Shared System Memory

TIP: V souvislosti s grafickou kartou se vám může hodit Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá? a Jak do Windows přidat nové hardware? Síťovou kartu, Bluetooth, grafickou kartu?

Pokud hrajete na počítači hry a neumožňuje vám je to hrát na větším rozlišení nebo se vám obrázky trhají, sekají, máte nízké fps (počet snímků za sekundu) a hra vůbec je pomalá a problematická, tak to můžete vylepší tím, že si pořídíte novou grafickou kartu – rychlejší a s větší pamětí. Tedy za předpokladu, že to váš počítač umožňuje. Nebude to ale jediné co ovlivňuje hraní – potřebujete i dostatečně rychlý procesor a také dostatek paměti ( 8 GB coby minimum). Dost může pomoci i SSD disk, starší pevné disky umí výrazně zpomalit všechno.

TIP: Záseky a trhání her může pomoci správné nastavení, viz Co je to VSYNC a měl bych to u ovladače grafické karty aktivovat?

Pokud nemáte technické či finanční možností na výše zmíněné vylepšení, tak můžete zkusit mírně pomoci nastavením většího sdíleného prostoru v paměti pro vaši grafickou kartu – to se ale neděje ve Windows, musíte kvůli tomu vstoupit do BIOSu a tam najít něco jako Graphic Settings/Video Settins či VGA Share Memory Size – bývá zde možné nastavit 128 až 512MB, ale nemusí tam také tato volba vůbec být.

K předchozímu je nutné dodat, že pokud máte integrovanou grafickou kartu, tak to je ten méně štastný moment – navíc tam Dedicated Video Memory/Vyhrazená grafická paměť zpravidla vyjadřuje pouze jakési systémem spočítané fiktivní číslo – které kupodivu můžete změnit. Stačí v Registry editoru najít HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Intel a tak vytvořit klíč jménem GMM a do něj vložit DWORD hodnotu jménem DedicatedSegmentSize – nastavit můžete (v desítkové soustavě) od nuly do 512. Tohle s jistotou platí pro Windows 10, zda i pro starší verze Windows netuším.

Tohle vytvoření a nastavení se projeví po restartu počítače a může pomoci, pokud hra namítá, že vaše grafická karta nemá dostatek paměti – ale jenom pokud hře bude aspoň oněch fiktivně vyplněných 512 MB stačit. Nepomůže to aby hra fungovalo lépe. Nebude to také fungovat, pokud máte v počítači příliš málo paměti klasické a jasně že, reálnou paměť pro grafiku to nezmění.

Dobré vědět, že Ve Správci úloh je ve Windows 10 Fall Creators Update nově informace o grafické kartě. Najdete tam nějaké základní informace o GPU.

TIP: Ve Jak funguje Game Mode (herní režim) ve Windows 10 Creators Update? se dozvíte o nové možnosti ve Windows 10. Vyzkoušejte si ji

TIP: Lepší hraní her může přinést i tento tip: Jak ve Windows 10 vypnout Game DVR (a možná mít rychlejší a snazší hraní)?