@365tipu

TIP#725: Jak do Windows přidat nové hardware? Síťovou kartu, Bluetooth, grafickou kartu?

Skoro by se mohlo zdát, že věnovat se něčemu tak jednoduché jak do vašeho počítače s Windows přidat nové hardware je zbytečné. Jenže, ono je to pořád takové trochu rozporuplné. A je vcelku jedno, jestli chcete přidat dovnitř počítače nějakou kartu (dnes hlavně PCI a podobně) nebo nové zařízení připojující se přes USB port. Ve všech případech je zde totiž jedna věc, na kterou dost často doplatíte.

1) Než cokoliv přidáte do vašeho počítače, opatřete si aktuální ovladače a nainstalujte je. Ano, ještě předtím, než onu součástku vložíte na odpovídající místo, je velmi nutné mít ovladače a ty nainstalovat. Pokud to uděláte tak, že ji tam prostě vrazíte a pak budete řešit ovladače, nemusí to dopadnout vůbec dobře.

Proč? Především proto, že Windows se pokusí pro ono přidávané hardware najít „vhodné“ ovladače, případně jejich „vhodnou náhradu“. Což nemusí rozhodně vést k tomu, že ona součástka bude dobře fungovat.

2) Pokud něco vyměňujete, tak se připravte na to, že je potřeba několik restartů počítače – musíte totiž onu původní věc odstranit/vyjmout a zároveň s tím odinstalovat/odstranit původní ovladače. Následovat bude restart, čímž spustíte počítač do stavu bez starých ovladačů a následovat bude instalace ovladačů nových. Poté buď opět restart nebo vložení nové součástky.

3) Pokud se vám v bodě jedna podařilo nedodržet postup a máte v počítači onu novou součástku a k ni „nějaké“ ovladače, tak nejspolehlivější postup je odstranit onu součástku, poté odstranit ony nevhodné ovladače, restartovat a pokračovat tak, abyste vyhověli bodu číslo jedna.

DODATEK po vydání: Psal na Facebooku Honza Pícha, že to výše popsané, tedy nainstalovat ještě předtím, že onu věc vložíte, někdy nepůjde – že se ovladače odmítnout nainstalovat. Má pravdu. V tomto případě to chce dodat, že je vhodné se vyhnout tomu, že si Windows najdou onu náhradu. Ale i to je vlastně součástí oné „rozporuplnosti“ zmíněné na počátku.

Pár dalších užitečných postřehů

Nepočítejte s tím, že by se vám například dařilo správně používat bluetooth co se vkládá do USB portu s klasickými ovladači od Microsoftu. Bude to sice fungovat, ale nebude to umět řadu pokročilejších věci. Na druhou stranu, „správné“ ovládače pro USB-BlueTooth adaptér mohou být něco katastrofálního, nespolehlivého a odfláknutého.

TIP: V Proč je Bluetooth tak nespolehlivé? zjistíte, že pokud válčíte s připojením Bluetooth zařízení, tak za to vlastně nemůžete.

Nespoléhejte se příliš na vlastní kreativitu při instalaci, je rozhodně bezpečnější spustit instalační program přímo od výrobce a nechat ho celý proběhnout. Nic nepokazíte, pokud po instalaci ovladače restartujete Windows. A to bez ohledu na to, jestli si o to instalační program řekl. Pokud si o to řekne, tak to rozhodně neignorujte.

Pokud netušíte jak si aktuální ovladače opatřit, tak pomůže Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu? a je zde jedno zásadní poučení. Pokud si zařízení zobrazí v přehledu zařízení a ve Vlastnostech zkusíte nechat Windows najít nové ovladače, tak to nemusí znamenat, že najde opravdu nové, natož ty správné. Pro ty opravdu správné a nové budete muset zpravidla zajít na web výrobce.

Pokud už nějaké hardware v počítači mít nechcete a odstranili jste ho, je docela dobré odstranit i jeho ovladač. Nestane se zpravidla nic, pokud si je necháte, ale pořád to znamená, že budete mít v počítači zbytečné software, které se nejspíš bude i zbytečně spouštět.

TIP: V Jak zjistím co mám v počítači za grafickou kartu? se dozvíte kudy na detekci GPU (grafické karty). A nejenom pro Windows.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky