@365tipu

TIP#289: Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá?

Mám už pár let starý stroj, v něm nějakou tu nVidia kartu vybavenou dvěma větráky a mohutným systémem chlazení. A taky něčím, co začne vydávat příšerné zvuky, když se karta přehřeje. A protože už má nějaký ten rok a navíc jsem v posledních měsících zanedbal čistění (viz Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší) tak někdy na počátku tohoto týdne začala usilovně bučet. Stlačený vzduch mi došel, takže jsem to aspoň vyndal ven, poctivě vyfoukal ústy a použil vysavač.

Což mě přivedlo k tomu, že na @365tipů ještě nejsou podchycené takové ty užitečné programy co umožňují monitorovat a zjišťovat stav různorodých částí vašeho počítače. A v řadě případů navíc ještě nastavovat. Tedy něco, co vám nejenom řekne co v počítači máte, ale jakou teplotu to má, jak rychle se točí větrák, jak rychle to běží, kolik napětí/proudu to spotřebovává.

Tyhle věci vám mohou pomoci když hledáte, proč se vám počítač či notebook zasekává nebo restartuje (případně ještě hůře, náhle vypne). Uvidíte totiž zpravidla co se třeba přehřívá. V případě přehřívání pak tyhle prográmky mohou pomoci k zrychlení otáček větráku a tím rychlejšího návratu přijatelné teploty – starší karty jsou na tohle už dost náchylné, jak chladí méně, tak původní nastavení (teplotní křivky) už moc nesedí a je vhodné ho trochu upravit.

Užitečnosti pro monitorování a zjišťování?

Jako vždy platí, že určitě najdete ještě spoustu podobných pomůcek. Co navíc, třeba právě vy používáte nějakou dobrou, takže se nebojte napsat, ať se zdejší přehled má šanci rozšířit. A ještě jednu věc je vhodné dodat, tady vím velmi málo o tom co je použitelné pro Linux či MAC, takže se tomu věnovat nebudu –  dále uvedené je je v zásadě jen pro Windows (víte-li, napište prosím).

Začněměž třeba s HWiNFO (32 i 64 bitové verze, dokonce mají extra pro DOS) je velmi užitečné pro široké možnosti a schopnosti. SpeedFan se týká hlavně přístupu a monitorování různorodých větráků.

2015-10-15 18_25_51-HWiNFO64 @ MSI MS-7522 - System Summary

Další možností? CPU-Z či GPU-Z (pro grafické karty), Open Hardware Monitor či AIDA 64.

2015-10-15 18_27_04-HWiNFO64 v5.06-2640

POZNÁMKA: Co máte ve Windows se samozřejmě můžete dozvědět přes Správce zařízení (Pravým tlačítkem na Start -> Správce zařízení). Ale hodně věci tam nezjistíte a navíc je to poněkud nepřehledné. Navíc to slouží spíše k přidávání/odebrání či aktualizování ovladačů pro různorodá zařízení. V Jak zjistím co mám v počítači za grafickou kartu? se dozvíte kudy ještě na detekci GPU (grafické karty). A nejenom pro Windows.

Více pomůcek pro zjišťování teploty hledejte v Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat?Jak ve Windows a Linuxu monitorovat teplotu procesoru, grafické karty, disků a dalších komponent

Konkrétně pro grafickou kartu a nastavování?

Osobně jsem nakonec použil níže uvedený Afterburner. Umožní udělat třeba to, že když spustím hru a vidím teplotu řítící se kamsi do stavu, kdy to začne bučet, tak mohu přepnout na ruční ovládání větráků a přidat otáčky. Nebo to rovnou udělat tak, že teplotní křivku posunu tak aby to prostě foukalo víc (což samozřejmě dělá o trochu více hluku, ale když máte na hlavně sluchátka, tak to stejně neslyšíte).

2015-10-11 16_09_10-MSI Afterburner

EVGA PrecisionX 16 nebo MSI Aferburner, tedy alespoň tam kde tyhle dva kousky podporují právě tu vaši kartu (tu moji ano). Protože tohle je už hodně závislé na konkrétním modelu grafické karty a také možnostech, které má.

POZOR: Afterburner (a nejenom on) vám navíc umožní i přetaktovat grafickou kartu, tedy zrychlit ji – tam ale pamatujte na to, stejně jako u změny některých dalších parametrů, že když to uděláte špatně, tak můžete grafickou kartu (ale i leccos jiného) poškodit.

Pokud mě paměť neklame, tak pro karty od dalších výrobců byly i věci jako Sapphire TriXX, AMD Catalyst a jejich Control Center , či ASUS GPU Tweak – tady totiž bude hodně záležet na tom, že potřebujete specifické software pro vaši kartu.

Dobré vědět, že Ve Správci úloh je ve Windows 10 Fall Creators Update nově informace o grafické kartě. Najdete tam nějaké základní informace o GPU.

Pokud se vám karta přehřívá, bude to mít určitě nějaký důvod. O tom ale viz  Jak řešit přehřívající se počítač či notebook? a  Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky