TIP#1677: Jak ve Windows a Linuxu monitorovat teplotu procesoru, grafické karty, disků a dalších komponent

Pokud máte nový počítač či notebook, tak se vás příliš potřeba umět zjistit teplotu procesoru, grafické karty a dalších komponent netýká. U starších počítačů už ale může být dost vhodně vědět jak na tom jste – prach, méně funkční teplovodivá pasta na procesoru, možná i potíže s ventilátory (jsou ve zdroji, mohou být skříni, jsou na procesoru i grafické kartě) mohou vést k tomu, že teploty stoupají. Řeč o tom byla už v Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat?

Pro sledování teploty je nejjednodušší použít některé z programů/aplikací, které se na to specializují. Prakticky všechny jsou dostupné zdarma, jen u některých si při instalaci dejte pozor – bývá tam přibalené nějaké bundleware či crapware, takže ho nezapomeňte potlačit.

Osobně používám SpeedFan – ten mimo jiné umí poskytnout data pro RainMeter, takže mohu mít přímo na ploše zobrazenou teplotu procesoru a grafické karty. Umí i nastavovat rychlost otáčení ventilátorů.

TIP:  Jak řešit přehřívající se počítač či notebook?

Hodně dobré je CrystalDiskInfo pokud chcete řešit pevné disky. Umí toho daleko víc, než pouhé monitorování teplot, takže si ho určitě pořiďte – hodí se třeba i pro zkoumání jak je na tom váš pevný disk či SSD z pohledu životnosti.

CoreTemp je pouze pro sledování CPU. Ale přesně tady si dejte si pozor ať si při instalaci nenaistalujete nějaký ten odpad)

TIP: Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší

HWiNFO umí monitorovat CPU, RAM, HDD, SSD, baterii a další součástky.

HWMonitor má i placenou verzi, ale potřebovat ji nebudete. Zdarma dostupná umí vše potřebné – vedle teplotních senzorů umí i řadu dalších.

Pokud chcete tipy na další pomůcky pro Windows, tak tady jsou. Prakticky všechny jsou dostupné zdarma

V Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá? najdete ještě některé konkrétnější informace týkající se monitorování GPU (grafických karet).

V Linuxu to může být trochu složitější – pro Ubuntu například opatřete lm-sensors (k tomu se hodí ještě Xsensors) nebo psensor (ten umí grafickou podobu). Případně hardinfo či conky. Bez pořizování ničeho můžete zkusit příkaz „acpi -V„, ale pozor, v některých systémech to nebude dávat žádné výstupy.

Pro Mac OS najdete potřebné v Jak na MacBooku či Macu monitorovat teplotu procesoru, grafiky, disků a jak ovládat ventilátory.

TIP: V ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete další tipy a triky týkající se Windows