@365tipu

TIP#1682: Jak na MacBooku či Macu monitorovat teplotu procesoru, grafiky, disků a jak ovládat ventilátory.

Pro Mac je k dispozici slušný výběr aplikací pro monitorování teploty a systémových údajů. Můžete začít třeba u Macs Fan Control. Slouží i k ovládání rychlosti ventilátorů (což umí i některé z výše uvedených pomůcek ve Windows) a hlídá všechny teplotní senzory (včetně HDD či SSD). Hodit se může i to, že funguje ve Windows instalovaných přes Boot Camp. Je dostupné zdarma nebo v pokročilejší Pro verzi.

Šikovně vypadá malý Fanny Widget – je primárně určený pro sledování a ovládání ventilátorů, ale informaci o teplotě poskytuje také. Teplotu CPU a GPU uvidíte v horním menu (po nastavení).

Pokročilejší je Monit (2.99 USD) – sledovat umí i další parametry vašeho počítače – procesor, síť, disk, paměť či baterii.

TIP:  Jak řešit přehřívající se počítač či notebook?

Velmi pokročilé je iStat Menus (9.99 USD) – do horního menu vám umožní umístit množství informací o CPU, GPU, paměti, využití disku, využití sítě,baterii.

Pokud chcete Open Source tak zkuste XRG (na obrázku výše) – také umí monitorovat víc věcí. Dokonce i aktuální počasí a akcie.. Máte-li v oblibě na Windows Rainmeter, tak tohle vypadá trochu podobně.

Povedené je bpytop – ideálně používat v iTerm2 a instalace přes homebrew:

brew install python3 git
python3 -m pip install psutil

brew install hacker1024/hacker1024/coretemp
brew install osx-cpu-temp
brew install bpytop

Nezapomeňte, vysoké teploty škodí elektronice – týká se to zejména procesoru (CPU), grafické karty (GPU), pevných disků (HDD) i SSD. Ale v zásadě čehokoliv co se v počítači či notebooku nachází – vysoká teplota CPU/GPU znamená, že vše ostatní se ohřívá také.

ZIP: Pro Windows a Linux najdete přehled v Jak ve Windows a Linuxu monitorovat teplotu procesoru, grafické karty, disků a dalších komponent

V Jak na Mac OS zjistit stav SSD z příkazové řádky (Terminal) najdete další užitečnou pomůcku. Monitorovat sice neumí, ale jednorázově zjistit ano.

Další možnosti pro Mac

TIP: Další tipy a triky pro MacOS hledejte v 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky