@365tipu

TIP#1648: Jak na MacBooku zjistit v jakém stavu je baterie?

V Mac OS je to podobně jako ve Windows, stav baterie (Battery Report) není viditelně dostupný a musíte vědět kde tyto informace najít. Najdete ho v System Information App/Informace o systému (a tu najdete mezi Aplikacemi schovanou do Utilities/Jiné (na rozdíl od Windows tedy alespoň nejde o něco co musíte spouštět z příkazové řádky a vyhodnocovat čtením souboru, který to pro vás vytvoří).

V otevřeném Informace o systém najděte v vlevo Power/Napájení kde hned nahoře najdete Charge Information/Informace o nabíjení. Dozvíte se tam:

macos-informace-o-systomu-napajeni-baterie (kopie)

Kapacitu při plném nabití (u nového MacBooku to bude odpovídat prodejním informacím a pak se to bude pomalu snižovat).  U MacBook Air 2020 by baterie měla být 49.4 Wh/11.4V, takže něco jako 4379 mAh (může se mírně lišit).

Počet plných nabíjecích cyklů, kterými baterie prošla.  Typická současná baterie vydrží zhruba 1000 plných cyklů než je potřeba ji vyměnit. V praxi to znamená životnost tři roky při vybití a nabíti každý den. Starší baterie vydržely od 300 do 500 cyklů.

TIP: Pro Windows a Linux najdete postup v  Jak zjistit v jakém stavu je baterie v notebooku?

Stav informuje o stavu baterie – Normální znamená, že je baterie v pořádku. Brzy vyměňte/Replace Soon znamená, že byste měli zvážit výměnu baterie. Vyměňte ihned/Replace Now je vcelku jasný pokyn k promptní výměně, byť baterie ještě funguje. Poslední stav je Servis nutný/Service now a to už je nefunkční baterie.

Zbývající energie  je kolik zbývá aktuálně v baterii kapacity do vybití.

TIP: Jak hodně degraduje baterie v mobilu, tabletu či notebooků s ohledem na její stáří?

Na MacOS nefunguje to co v Linuxu, tedy power v Terminalu.

Pokud si chcete zkoumání baterie zjednodušit,  tak zkuste coconutBattery 3 – je to podstatně přehlednější a komfortnější (a mají i verzi pro iPhone a iPad).

Pokračovat můžete do Jak na Mac OS (MacBooku) zjistit co mi spotřebovává baterii? a Jak dlouho vydrží MacBook v uspaném stavu bez napájení? Jak řešit rychlé vybíjení?

A nezapomeňte na Jak na MacBooku vypnout či zapnout optimalizaci baterie (a nabíjet na 100 procent). Bude se hodit někdy když chcete mít opravdu plnou šťávu a ne o pětinu méně.

PS: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky