@365tipu

TIP#1309: Jak zjistit v jakém stavu je baterie v notebooku?

Jak je to s degradací baterií jsme tu už řešili v tipu Jak hodně degraduje baterie v mobilu, tabletu či notebooků s ohledem na její stáří? a je tu i užitečný tip Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)?. V prvním zmíněném je řeč o nejzákladnějším nástroji na kontrolu stavu baterie (ve Windows) – powercfg příkazu použitelném z příkazové řádky.

Ten stačí spustit jako powercfg /batteryreport a pak se podívat na HTML dokument vytvořený ve vaší uživatelské složce (/users/jméno_uživatele/battery-report.html). Je tam poměrně dost užitečný informací a pravděpodobně tam snadno poznáte, když baterie začíná být stará.

V Linuxu se podívejte na upower – jedna možnost jak spustit je tato:

power -i upower -e | grep 'BAT'

Druhá možnost je acpi – to stačí použít jako „acpi -v“, ale možných parametrů má víc.

Jak je to v Mac OS zjistíte v Jak na MacBooku zjistit v jakém stavu je baterie?

Další programy pro Windows

Můžete zkusit BatteryInfoView www.nirsoft.net/utils/battery_information_view.html – od Nirsoftu. Pomůcka je dostupná zdarma.

Ještě zajímavější může být BatteryMonwww.passmark.com/products/batmon.htm. Ten má výhodu v podobě grafické analýzy a vyplatí se ho nechat běžet, aby toho o baterii zjistil poněkud více z toho, jak se vybíjí/nabíjí. Informace si navíc pamatuje, takže je s odstupem času můžete porovnávat.

Historii umí udržovat i BatteryCatsourceforge.net/projects/batterycat/ – plus vám řekne prakticky to, co umí výše zmíněno powercfg.

Placená možnost je Smarter Batterywww.microsys.ro/smarterbattery.htm – vyzkoušení je možné zdarma.

Poslední co můžete zkusit je BatteryCarebatterycare.net/en/index.html – vedle baterie monitoruje ještě procesor, teplotu pevného disku a umí varovat při dosažení nastavených teplot. A pozor. instalační program bude nejspíš vnucovat nějaké to junkware.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky