TIP#248: Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší

Na včerejší tip V mém počítači není žádná volná paměť, něco není v pořádku. Jak zlepšit rychlost počítače dorazila správná reakce, že hodně pomáhá také čas od času udělat v počítači úklid zcela jiného druhu. Zbavit ho nánosů prachu. Což jsem měl přesně schováno do malého pokračování a je čas to tedy připomenout.

V počítači i notebooku je vždy nějaký ten „větrák“, který se stará o ochlazování procesoru, grafické karty a vnitřností počítače vůbec. To ale vždy znamená, že počítače (ale i notebooky) postupem času nasávají více a více prachu. Ten se usazuje a postupně ucpává místa kudy může přicházet a odcházet vzduch a snižuje šanci na ochlazování.

Velké teplo a zahřívání součástek v počítači je problém, poškozuje součásti v něm, ale také vede k tomu, že počítač například musí zpomalit procesor nebo grafiku, aby zabránil přehřáti. Ve výsledku si počítač postupně ničíte a je pomalejší a pomalejší. Proto je vhodné dbát na pravidelné zbavování prachu.

TIP: Tématu se věnuje i Jak řešit přehřívající se počítač či notebook?

Malý úklid

Pro základní údržbu nemusíte dělat nic jiného, než že vysavačem „protáhnete“ všechny otvory a mřížky, které má počítač viditelné – tam se usazuje prach, který je dobré při každém domácím luxování odstranit. Nemusíte kvůli tomu počítače otevírat ani s ním nic dalšího dělat. U notebooku můžete udělat totéž – ale dejte si pozor na to, abyste to nezkusili třeba na klávesnici nebo na nějaké součástí, které vysavač ochotně vcucne.

V rámci malého úklidu můžete i otočit klávesnici vzhůru nohama a vysypat z ní tu záplavu smetí, která se tam shromažďuje. Vedle zbytků jídla jsou tam i vaše tělesné zbytky. A popravdě, pokud se vydáte do Google hledat něco na téma „lidé a klávesnice“, tak se dozvíte spoustu zajímavých věcí o tom, že tam žijí i nějaká ta zvířátka.

Poznámka: Pokud máte vysavač co opravdu hodně táhne, tak opatrně. Zejména u notebooku. Vyplatí se snížit tah, případně můžete použít něco méně drastické, třeba něco na vysávání drobků.

POZOR: V tomto i následujícím případě se hubici vysavače nikdy nedotýkejte části počítače, pohybujte se vždy v dostatečném odstupu nad čímkoliv do se snažíte vyčistit. Pokud se dotknete skříně počítače (a tu v tomto případě čistíme) tak to sice vadit nebude (nakonec vy sami se jí dotýkáte neustále), ale i tak pomůže.

Ano, i takto to může ve vašem počítači po mnoha měsících vypadat pokud nikdy nedošlo k velkému úklidu.
Ano, i takto to může ve vašem počítači po mnoha měsících vypadat pokud nikdy nedošlo k velkému úklidu.

Velký úklid

Velký úklid je složitější, protože to bude vyžadovat otevřít skříň počítače – což by měl dělat někdo kdo tomu rozumí a u počítačů v záruce to může navíc znamenat porušení záručních podmínek (důležitá poznámka, u notebooku s něčím takovým moc nepočítejte, byť jak uvidíte na konci tipu, i to jde).

Velký úklid spočívá hlavně občasném vyčistění vnitřku skříně počítače, nánosu prachu co se usadil na větráku na procesoru, větráku ve zdroji a větráku (či větráků) na grafické kartě. Což může občas vyžadovat i to, že třeba právě grafickou kartu vyjmete abyste mohli prach odstranit opravdu důsledně.

TIP:V Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá?Jak ve Windows a Linuxu monitorovat teplotu procesoru, grafické karty, disků a dalších komponent pomůžeme k opatření užitečných programů, které vám řeknou více o tom, co máte v počítači a v jakém stavu to je. A také vám některé z nich umožní nastavovat věci, které normálně nastavit nemůžete.

Tady je případné přímé použití vysavače problém, můžete statickou elektřinou v hubici poškodit součástky v počítače – proto zde pomůže jiná pomůcka – tu koupíte snadno v Alze či CZC.cz a jde o stlačený vzduch ve spreji – tím profouknete výše zmíněné části počítače, sfouknete prach i ze všech ploch a i jakákoliv hůře přístupná místa (asi lépe dodat, že tohle všechno se dělá pouze při vypnutém počítači a stále musíte vše dělat opatrně). Když při tom budete vhodně nedaleko držet vysavač, tak ta oblaka prachu ve značné míře nasajete jinam, než do vašich plic.

POZOR: Protože můžete vy nebo jakýkoliv nástroj používaný při úklidu být nabit elektrostatickým nábojem, dejte si pozor na dotýkání se části počítače. Před velkým úklidem se „vybijte“ dotykem uzemněné části budovy (a ideálně to opakujte v průběhu, protože se můžete opět postupně nabíjet). Pokud to chcete dělat opravdu dobře a bezpečně, tak existuje antistatická podložka na které můžete vše dělat.

Pokud něco takového budete podstupovat, tak doporučím buď poprosit někoho kdo opravdu ví jak tohle vše dělat, případně doporučím ještě třeba Návod jak vyčistit vnitřek počítačové skříně od prachu ve kterém jsou i další potřebné drobnosti, kterým byste se měli vyhnout. Vyčištění počítače je i věc firem, které to nabízejí – pokud je váš počítač v záruce, tak byste to měli opravdu řešit tam, kde jste si jej pořídili nebo v autorizovaném servisu.

Nános prachu na ventilátorech možná ani profouknutí neodstraní, tady vám pomůže třeba štěteček, kterým prach z plošek ventilátoru setřete a s pomoci stlačeného vzduchu vyfouknete.

TIP: Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač?

POZNÁMKA: U starších počítače (dva, tři roky ale i dříve) možná bude vhodné vyjímatelné součástky vyjmout a profouknout i konektory, sejmout větrák a chladič z procesoru a znovu aplikovat pastu, která velmi pomáhá při odvádění tepla. Větrák může už mít opotřebované ložisko, takže vás možná čeká výměna. Stejně jako může být nános prachu uvnitř zdroje tak velký, že bude čas na výměnu zdroje.

Víc už asi nemá cenu řešit, opravdu ještě připomenu, pokud na toto nejste technicky zdatní, svěřte to někomu kdo je. Velký úklid v podobě otevření počítače a všeho co je uvnitř může opravdu znamenat, že si ho poškodíte. Ale na závěr jedna ukázka toho, že vyčistit notebook, důkladně vyčistit, už může být pěkná věda.

TIP: Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat? se vám bude hodit k tomu, jak snadno poznat, že je čas vyčistit váš počítač