@365tipu

TIP#247: V mém počítači není žádná volná paměť, něco není v pořádku. Jak zlepšit rychlost počítače

Vlastně ten dnešní tip je spíš takový vyvraceč mýtů, ale setkávám se s tím velmi často, takže je asi vhodné se o tom zmínit. A také o tom, že je sice dobré mít hodně paměti, ale zase to neznamená, že příliš paměti vyřeší váš případný problém s pomalým počítačem. Takže to bude i o tom, jak ovlivnit to, že váš počítač funguje tak rychle, abyste u toho neskřípali zuby.

První věc především, je přirozené a správné, že operační systém využije maximum možné paměti. Od toho tam paměť je a není důvod si ji „šetřit“. Pokud tedy máte, například, Windows s 12 GB paměti (což je velikost ke které jsem nakonec dospěl já jako k praktické pro mé využití), tak využití 9 GB a více je přirozené. A je na tom také vidět, že původních 8 GB paměti pro moji práci nestačilo. Do začátku mrkněte do Jak zjistím co používá nejvíce paměti RAM v mých Windows

Co dělá počítač pokud mu dojde paměti? Využívá paměť virtuální tvořenou stránkovacím souborem (swap) a „nepotřebné“ věci si odkládá na disk. V okamžiku kdy jsou opět potřeba je z disku vrátí zpět do paměti. Jeden z velkých mýtů je, že potřebujete hodně velký stránkovací soubor. Skutečnost je taková, že ideální by bylo, pokud by stránkovací soubor vůbec nebyl potřeba – hodně totiž zdržuje.

Jak poznáte, že váš počítač potřebuje více paměti? A že máte vyrazit do obchodu a koupit ty potřebné SIMM/DIMM či jak se to pro váš počítač jmenuje? Třeba právě podle toho, že je hodně využíván stránkovací soubor. Pocítíte to na zpomalení počítače, na aktivitě disku. A vidět to můžete třeba v Task Manageru (Správci úloh) při pohledu na Paměť – bude obsazeno výrazně víc paměti než v počítači máte.

2015-09-04 07_23_09-Správce úloh

TIP: V Proč mi ve Windows 10 proces jménem „Systém“ žere tolik paměti? se dozvíte o jedné větší změně, kterou přinesly Windows 10 a týkají se právě paměti a správy paměti.

2015-09-04 07_22_23-Virtuální paměťPevné disky musí být rychlé disky

Co ještě ovlivňuje rychlost vašeho počítače? Především rychlost disků, proto se v poslední době setkáte s pojmem SSD a možnosti nahradit klasický systémový pevný disk právě SSD. Ten dokáže divy při spuštění systému i spuštění a práci s programy. Z čeho plyne i to, že je důležité mít rychlé pevné disky – a také to, že případný stránkovací soubor patří na rychlý disk a ideálně na nejméně používaný disk v počítači (pokud jich máte více). S disky a rychlostí ještě souvisí Jak defragmentovat disk? Je to vůbec potřeba? .

Pokud budete bádat nad tím, jak velké disky v počítači mít, tak osobně bych doporučil nejít pod 1 TB (samozřejmě u notebooku to nemusí být až tak triviální) a víc rozhodně neuškodí. Tady ale spíše ještě doporučím si pořídit nějaký NAS, tedy síťové úložiště. Osobně rozhodně doporučím Synology, s dvěma 3 TB disky do raidu (pro bezpečná data) to nevyjde až tak extrémně draho a hodně se to vyplatí. Viz NAS nadoma: Vybral jsem si Synology DS214se. Třeba se budou hodit zkušenosti (1)

Procesor většinou tak snadno za lepší nevyměníte

Další věc výrazně ovlivňující rychlost vašeho počítače je procesor – ten ale zpravidla vyměnit a vylepšit není snadné, takže pokud jste si prostě pořídili počítače s něčím málo výkonným, tak s tím budete muset zůstat do doby, než si koupíte počítač nový (což neznamená že nemusí být možné pořídit rychlejší a vyměnit, ale pokročilejší mohou třeba zkusit vyměnit celou základní desku, motherboard).

TIP: Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle

Grafická karta umí pěkně potrápit při hraní her

Jedna z nejpodstatnějších věcí ovlivňujících rychlost počítače, zejména pokud hrajete hry nebo řešíte grafické věci, je grafická karta. A to jak její výkon, tak hlavně paměť na grafické kartě. Většinou je to totiž tak, že pokud není dost přímé grafické paměti, tak ji karta půjčuje ze systémové paměti a to je pouze dobrá cesta do pekel pomalé grafiky. Grafické karty je většinou možné vyměnit za lepší (pokud nejsou integrované a není to notebook). A pokud chcete hrát hry, chce to opravdu nějakou výkonnou a s něčím jako 2GB a více paměti.

TIP: Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá? Zde vám pomůžeme k opatření užitečných programů, které vám řeknou více o tom, co máte v počítači a v jakém stavu to je. A také vám některé z nich umožní nastavovat věci, které normálně nastavit nemůžete.

Pomalá síť vás pomalu ale jistě zabije

Zdání pomalého počítače ale může přinášet i pomalé připojení k Internetu, na to nezapomeňte. Otázka samozřejmě je, co s tím případně budete moci dělat, protože dnešní ADSL/VDSL rychlosti jsou občas dost zoufalé a mobilní připojení bývají také spíše k pláči. Každopádně na to pamatujte. Změřit rychlost vašeho připojení je snadné, viz Jak ověřím rychlost mého Internetu? Jak rychlý mám mobilní Internet?. Rychlost Internetu sice nijak neovlivní síťová karta v počítači, ale ta ovlivní případné přenosy souborů mezi vaším počítače a NAS a dalšími počítači. Tady rozhodně hledejte gigabitový Ethernet.

TAKŽE? Pokud se budete ptát kolik paměti byste měli v počítači mít, tak bych doporučil alespoň 8GB, ale pokud pracujete s velkými soubory, děláte grafiku, hrajete hry, tak 12/16 GB určitě neuškodí. Podotýkám, že toto se týká Windows, pro MAC tuhle zkušenost nemám, pro Linux to je trochu jednodušší, vystačí si s méně paměti, ale také neuškodí být dobře vybavený.

Co ještě dodat?

V dnešní době tabletů a mobilů byste měli vědět, že u osobního počítače nezáleží na tom kolik programů si do počítače nainstalujete. Což je přesně opak toho, co je zásadní u tabletu či mobilu – tam je také lepší mít co nejvíce paměti, třeba právě proto že tam hodně záleží na tom kolik aplikací si nainstalujete. Na počítači se programy dávají na pevný disk, na tabletu/mobilu ne.

Napadá vás ještě něco? Napište …. A jedna důležitá věc: Mám pro Windows používat optimalizátory paměti RAM?

TIP: Rychlost vašeho počítače ovlivňuje i to, jak se staráte o jeho hygienu. Ale o tom v Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky