TIP#1122: Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat?

Jak poznáte to, že se vám přehřívá počítač či notebook? Vedle toho že topí jak kamínka se začnou objevovat problémy. Tím prvním bude vyšší činnost ventilátorů, které se budou snažit vše uchladit. Pokud ani to nebude stačit, tak se objev zpomalení – procesor prostě sníží frekvenci, aby snížil teplotu. Pokud ani to nepomůže, tak se vám počítač či notebook vypne, náhle a bez varování – to proto aby se předešlo poškození z příliš vysoké teploty.

Vysoké teploty škodí elektronice – týká se to zejména procesoru (CPU), grafické karty (GPU), pevných disků (HDD) i SSD. Ale v zásadě čehokoliv co se v počítači či notebooku nachází – vysoká teplota CPU/GPU znamená, že vše ostatní se ohřívá také.

2018-07-12 07_49_35-Configure.png

Dobrá zpráva je, že výše jmenované komponenty mají teplotní čidla – která nejenom hlídají přehřátí, ale která můžete sledovat. Špatná zpráva je, že teploty jsou různé, dokonce se liší i podle toho jaký přesný typ procesoru (například) máte. Proto pokud opravdu chcete vědět jaké jsou provozní a maximální teploty, tak si budete muset každou jednotlivou zjistit u výrobce.

TIP: Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle

Obecně ale můžete počítat s :

  • procesory (CPU) budou v pohodě do zhruba 80 stupňů, pokud překročí 90 může dojít ke zpomalení, při více jak 105 stupních se vypnou. Rozumná provozní teplota CPU je někdo do 60 stupňů, ale pokud spustíte hru nebo náročné výpočty, tak se nedivte 80 stupňům. Tady ale pozor, teploty se velmi liší podle výrobce a typu procesoru.
  • grafické karty (GPU) v klidovém stavu budou pracovat někde okolo 50 stupňů, ale platí u nich podobné teploty jako u procesoru
  • pevné disky (HDD) mají bezpečné teploty nižší (běžně okolo 40 stupňů), většinou by neměly přesáhnout 70 stupňů

Důležité? Čím menší teploty budou, tím déle vám váš počítač (notebook, tablet, telefon) vydrží. V notebooku vysoké teploty negativně ovlivní výdrž a životnost baterie. Takže rozhodně neignorovat, pokud teploty rostou.

TIP: Tématu se věnuje Jak řešit přehřívající se počítač či notebook? Pokud se vám přehřívá stroj, je potřeba to řešit

Jak zjistit teplotu komponent v počítači?

Za normálních okolností se nemáte jak dozvědět teplotu komponentů v počítači, na tohle si budete muset pořídit nějaké software (u některých to jde v BIOSu, ale to vám bude k ničemu). Částečně se to už řešilo v Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá? a je tam pár tipů na vhodné software (další hledejte níže)

2018-07-12 07_46_47-SpeedFan 4.52.png

Osobně používám SpeedFan v kombinaci s RainMeter. Ten první zajistí dostupnost teplot pro prakticky všechno co máte v počítači (a můžete se i v něm přímo dívat) pro ten druhý. A ten druhý se postará o to, že mám na ploše informaci o teplotě procesoru a grafické karty, takže si mohu snadno zjistit, jestli (zejména při hraní hry) nejsem nepříjemně vysoko. Mám přes tři roky starý počítač, takže je vhodné ho tak co dva/tři měsíce zbavit prachu. Určit vhodný okamžiku pomůže i to, že je vidět teplotu stoupající výše než před nedávnem.

Pokud chcete tipy na další pomůcky, tak mrkněte do následujících tipů:

Podívejte se i do Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší a Co dělat, když počítač s Windows přestane reagovat (vytuhne), restartuje se či se jinak chová podivně?