TIP#213: Jeden výrazně velký displej nebo dva široké displeje (monitory)?

V Pořiďte si druhý monitor a už nikdy nebudete chtít pracovat na jednom se můžete dočíst o tom, že je velmi šikovné mít dva dostatečně velké LCD. Co to přináší a proč do toho jít. Samozřejmě, všechno je věc návyků, možností, stylu práce, ale za sebe mohu dodat znovu jenom to, že tohle je řešení, které mí zcela vyhovuje a výrazně mi zjednodušilo život.

Luboš Langer před pár dny poslal reakci: Doporučuji vyzkoušet místo dvou monitorů jeden s větší uhlopříčkou a větším rozlišením. V práci mám dva monitory s uhlopříčkou 22“ a rozlišením 1920 x 1080 bez možnosti natočení na výšku. Domů jsem si pořídil 25“ s rozlišením 2560 x 1440 a pracuje se na něm mnohem lépe. Okna aplikací se vejdou vedle sebe a nemusím otáčet hlavou, stačí mi oči. Nevýhodu vidím pouze u her, kdy nejsou vidět změny v ostatních aplikacích.

Má samozřejmě, svým vlastním způsobem a pohledem pravdu a je nutné říci, že neexistuje nic co by jasně říkalo že dva monitory jsou lepší než jeden s hodně velkým rozlišením (a hodně velkou uhlopříčkou). Ani něco co by říkalo, že je to naopak. Ale přeci jen k tomu pár různorodých argumentů dodám.

 • Jak nakonec sám Luboš píše, je obtížené hrát hry, které zpravidla hrajete v režimu celé obrazovky. Osobně je to jedna z věcí, kterou oceňuji hodně. World of Warcraft mám nastavený do zobrazování v okně, okno roztažené na celý HD displej, na druhém v pohodě běží mail, prohlížeč, cokoliv dalšího. Mohu přeskakovat ze hry do prohlížeče, stačí jen posunout kurzor myši, stále vidím i hru. (viz Jak hrát hry? Fullscreen (celá obrazovka), Windowed (v okně) nebo Borderless (bez okraje)?)
 • Dva monitory (LCD) umožní snáze přehazovat okna, ať už jedním kliknutím, nebo klávesovými zkratkami.
 TIP#213: Jeden výrazně velký displej nebo dva široké displeje (monitory)?
Vlevo hlavní mail v jednom prohlížeči a HTML editor (či Word), vpravo další dva prohlížeče, jeden co pro brouzdání a sociální sítě, druhý jenom pro @365tipů. Vpravo také tweetdeck. Tohle jsou dva LCD vedle sebe. Momentálně ještě stále na Windows 8.1
 • Pokud jste si navíc navykli používat prohlížeč v celoobrazovkové podobě a máte jich spouštěných víc, tak tohle na jednom monitoru nedáte.
 • Jeden monitor znamená, že musíte okna „nějak“ zarovnávat vedle sebe a ta zarovnání a pozice udržovat. Občas to sám zkouším na jednom z těch dvou LCD co mám a nebaví mne to (Windows, co byste nechtěli)
 • 2560 bodů vs. dvakrát 1920 (takže vlastně skoro 4000)? Za sebe říkám, že tohle není srovnatelné. Ani když přimhouřím obě oči. Líbí se mi tam těch 1440 na výšku, protože těch 1050 co patřívá k 1920 je o hodně méně. Ale větší prostor na šířku beru jako výhodnější cestu.
 •  2560 bodů na jednom monitoru také znamená, že písmo bude malé, pro někoho kdo hodně pracuje s textem už na hranici toho, že si ho bude chtít zvětšit, čímž se původní výhoda ztratí. A ano, už stárnu, takže to s čtením malých písmenek není úplně ono.
 • Osobně mi natáčení hlavy nevadí, to že mohu mít dva LCD natočené šikmo a nikoliv jednu velkou rovnou plochu beru jako výhodu. A když nad tím přemýšlím, tak toho natáčení hlavy  není až tolik, jak mnozí tvrdí.
 • Na dvou monitorech budete čas od času marně hledat kurzor myší, ale i na to jsem si zvykl.

Chcete nějaké rozuzlení nebo doporučení? Žádné není.

Pro můj styl práce považuji zhruba 4000 bodů na šířku a možnost mít dvě nezávislé „plochy“ za větší výhodu než mít jednu plochu a pouze 2500 bodů na šířku. Ale to co mi vyhovuje nemusí vyhovovat někomu jinému. Je to mimochodem dost podobné tomu, že jsem nikdy nepřišel na chuť virtuálním plochám ač pro řadu lidí představují velmi výhodný pracovní nástroj.

K tématu asi ještě doporučím Discovering Two Screens Aren’t Better Than One, zajímavé čtení o tom, že jedna obrazovka je ve skutečnosti lepší. Jenže, na konci zjistíte, že autor spíš nedokázal ovládnout pokušení prokratinace a rozptylování, takže jeden displej znamenal zjednodušení tohoto boje proti sobě sama. Takže je to stále o lidech.

Kdo tedy má pravdu? Samozřejmě pravdu má @365tipů stejně jako má pravdu Luboš Langer. Vážně. Ale pokud ještě nemáte dost, tak na Quoře jdou ještě dál.

Ve What are the pros and cons between 1 large monitor (30″) vs 2 big monitors (24″)? dokonce doporučují 30″ LCD. A jdou na to přes velikost plochy ale zmiňují zásadní rozhodovací argument jménem master/slave. Mimochodem, až to budete číst, ten co to na Quoře psal poněkud nechápe hraní her, protože si představuje, že si hru roztáhnete napříč dvěma monitory. Ale zmiňuje ještě jednu dobrou pointu pro případ dvou monitorů (viz první ve třech bode níže).

 • Pokud možno si pořiďte zcela stejné, jinak si budete zoufat z přeskakování kurzoru mezi.
 • Dva LCD vám umožní mít jeden jako hlavní, druhý jako doplňkový, i co se věci na kterých pracujete týče.
 • Dva LCD umožní mít jeden naležato, druhý na výšku, pokud něco takového potřebujete pro práci.

Pokračovat můžete třeba do Jak si usnadnit život při používání Windows na více displejích?