@365tipu

TIP#1610: Jak na skupiny záložek v Chrome a k čemu možnost seskupit záložky může být užitečná

Chrome v některé z dalších verzí zpřístupní možnost vytvářet skupiny záložek (tab groups) – pokud nemáte některou z beta verzi, tak si to už můžete zapnout i v ostré – stačí povolit přes chrome://flags/#tab-groups. Odpadá tak nutno pořizovat si nějaké rozšíření, které tuto funkčnosti nabízí – byť prozatím je podpora skupiny záložek v Chrome na počátku a přes rozšíření získáte pokročilejší funkčnost (hlavně chybí možnost si skupiny záložek ukládat).

2020-05-10 20_20_08-Window.png

2020-05-10 20_21_17-.pngSkupiny záložek v Chrome mají nově jenom základní funkčnost – v menu záložky je nová možnost Přidat do nové skupiny – vytvoříte si tím novou skupinu a ta bude v záložkách indikována jinou barvou (okraje, nikoliv pozadí záložky, při více kartách barevná čára na spodním okraji) a vlevo před kartou uvidíte větší kolečko v dané barvě – to slouží v vyvolání změny barvy i pojmenování skupiny (kolečko přestane být kolečko, název se objeví celý před vlastní  záložkou (celou skupinou záložek). To přejmenování nepodceňujte, může hodně pomoci v práci se skupinami záložek.

2020-05-10 21_43_15-Window.png

2020-05-10 20_28_21-Window.pngV menu skupiny můžete přidat novou prázdnou kartu, seskupení zrušit (rozpustí se na samostatné záložky) nebo zavřít (tím zavřete i všechny záložky ve skupině).

U karet co nejsou ve skupině můžete stále v menu najít vytvoření nové skupiny a pokud už nějaké skupiny existují, tak i přidání do existující skupiny.

Dejte si pozor na přetahování skupin vs. přetažení záložky  – pokud budete tahat za záložku, tak přetahujete jen okno. Budete-li přetahovat za název skupiny, tak přetahujte vše co ve skupině je – můžete si tak celou skupina (všechny záložky v ní) odtáhnout třeba do nového okna. Funguje i přetahování záložky co není ve skupině, když jí popotáhnete „dovnitř“ skupiny, ta se tam přidá. Stejně tak můžete ze skupiny záložku vytáhnout ven (máte-li ve skupině jen jednu, povede to k zániku skupiny, trochu nešikovné). Při přetahování, což asi víte, funguje Ctrl+kliknutí na záložku pro výběr více záložek, umožní vám to i přidat více najednou všechny vybrané do nějaké skupiny.

TIP: Pro Chrome si určitě aktivujte otevírání záložek co jste měli otevřené před zavřením (řeč je o tom například v tomto tipu). Bude si pamatovat i skupiny záložek a můžete okna s Chrome libovolně zavírat a otevírat.

2020-05-21 11_03_01-Experiments

Nakonec se objevila i možnost sbalení záložek ve skupině jenom do samotného názvu skupiny. V chrome://flags je nutné najít Tab Groups Collapse a povolit – ve finální podobě tedy nejspíš bude možné i sbalení a rozbalení. Stačí kliknout na název/kolečko.  Právě možnost sbalit/rozbalit je dost zásadní pro úsporu místa v záhlaví okna.

Co to (prozatím) neumí

Chybí  možnost si skupinu záložek uložit a potom ji kdykoliv až budete potřebovat znovu otevřít – také něco co umí různá rozšíření. Je dost možné, že to později Chrome bude umět také.

Ještě lepší by byla možnost synchronizovat záložky a skupiny záložek mezi více počítači/zařízeními ve kterých jste přihlášení, ale to je asi opravdu jenom něco v daleké budoucnosti. Částečně je to opět řešitelné přes složky v oblíbených – oblíbené se totiž synchronizují. Byť to není automatické, nebude to udržovat otevřené stejné záložky na všech zařízeních, řešit to musíte ručně.

Pokud chcete pokročilejší funkčnost tak zkuste některé z rozšíření – Tab Manager Plus, Cluster, Toby, Sync Tab Groups

TIP: V Profily v prohlížeči Chrome je řeč o jedné z nejzásadnější věcí, kterou umí Chrome (ale také Firefox a nové Chromium Edge). Profily prohlížeče. Ty vám umožní vytvořit více oken prohlížeče se zcela odděleným prostředím

K čemu se vytváření skupin záložek může hodit

Až Chrome umožní skupiny uložit a po otevření zase všechny zavřít tak je to snadná cesta pro vytvoření si určitého pracovního prostředí – skupiny stránek, které potřebujete najednou otevřít (a najednou zavřít). Prozatím to jde dělat cestou přes složky v oblíbených – chybí jen snadné hromadné zavření.  Samozřejmě případné otevření rozsáhlých skupin může být poměrně náročné, ale z restartu prohlížeče to už znáte – chvíli to trvá, všechno se neotevře hned.

Skupina záložek je snadná cesta je si dělat frontu stránek (například článků) pro další zpracování. Bude vizuálně oddělená od ostatních a můžete si je všechny snadno otevřít v samostatném okně a to dát na druhý displej nebo vedle sebe s jiným oknem ve kterém je budete postupně zpracovávat.

TIP: Extrémně užitečný tip najdete v Jak v Chrome udělat screenshot kompletní webové stránky (a nejenom ten)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky