@365tipu

TIP#427: Užitečné tipy na ovládání Chrome, včetně klávesových zkratek

Víte že, můžete vybrat víc záložek a ty třeba pak všechny vzít a otevřít v novém okně? Výběr záložek se děje tak, že na potřebné záložky kliknete s pomocí Ctrl klávesy (ale můžete použít i Shift). Vybrané záložky budou světlé. Vše vybrané pak můžete, „přesunout“ pryč z Chrome a dostat je tak do nového okna. Nebo do jiného okna.

Což vede k tomu, že snad víte, že záložku lze vzít a přesunout. Jak už bylo řečeno v předchozím odstavci, pokud ji vezmete a přetáhnete mimo okno, tak se objeví jako nové okno. Pokud ji přetáhnete do jiného okna, tak se usídlí v něm. Pokud ji budete přesouvat stále v témže okně, tak můžete změnit pořadí otevřených záložek.

Ctrl+D vám velmi rychle umožní uložit stránku mezi oblíbené. Nemusíte se trápit s hledáním v menu a jinými variantami.

Shift+Ctrl+D uloží do oblíbených všechny otevřené záložky. Ukládání všech otevřených do oblíbených je dostupné i kliknutím pravým tlačítkem na nějakou záložku a vybráním Přidat do záložek všechny karty. Pokud budete později takto uložené otevřít všechny, tak vyberte v kontextovém menu nadřazené složky Otevřít všechny záložky.

2016-03-02 07_14_15-(1) Daniel Dočekal.png

Když odkaz přesunete do lišty záložek, tak se uloží jako nová záložka. Pokud máte v záložkách složky (já jich mám hodně) tak vám je otevře a umožní vkládat dovnitř.

Ctrl+Shift+B se hodí, pokud chcete rychle vypnout nebo zapnout pruh se záložkami.

Ctrl+Shift+Del vám rychle dostane k Vymazat údaje o prohlížení (což má taky adresu chrome://settings/clearBrowserData)

TIP: Pokud používáte Chrome na MACu, tak místo Ctrl (což je klávesa ve Windows) budete používat Command. Ale některé zkratky jsou trochu složitější a jinak, takže se případně podívejte do Keyboard shortcuts na přesnější podobu.

Ctrl+číslo vám aktivuje záložku s odpovídajícím pořadovým číslem. Funguje ale pouze od jedničky do osmičky, Ctrl+9 přepne na poslední záložku.
Ctrl+PgUp a Ctrl+PgDn vám umožní přecházet v záložkách vlevo či vpravo.

Ctrl+T otevírá novou záložku. Osobně jedna z nejvíce používaných klávesových zkratek. Zatímco Ctrl+N otevřené nové okno. Ctrl+Shift+N otevřené nové anonymní okno.

TIP: Jak na skupiny záložek v Chrome a k čemu možnost seskupit záložky může být užitečná

Shift+Ctrl+T otevře zpět poslední zavřenou záložku. Můžete pokračovat v mačkání aby se otevřely i ty zavřené předtím. Osobně bych řekl, že tohle je další  z nejvíce užitečných zkratek.

Ctrl+F4 dobře poslouží k zavření záložky.

Ctrl+H zobrazí historii navštívených stránek (adres). Ta je dost užitečná i třeba tím, že se v ní dá snadno hledat.

Ctrl+kliknutí na odkaz umožní otevřít odkaz v pozadí, na nové záložce.
Ctrl+Shift+kliknutí otevře odkaz a přepne vás na něj.
Shift+kliknutí se postará o otevření v novém okně.
Alt+kliknutí se postará o stažení obsahu.

TIP: Klávesové zkratky pro Chrome jsou dobře zdokumentované, například v Keyboard shortcuts. Takže vlastně tento tip není až tak nic revolučního, jen je tu přidaných pár věci, které tam nenajdete. A nějaké ty praktické komentáře.

Backspace nebo Alt+ŠipkaVlevo (funguje i AltŠipkaVpravo) je návrat na předchozí stránku. Na což si občas dejte pozor,. může vás to připravit o věci, které jste třeba právě vyplnili. DODATEK 06/16: Backspace bylo v Chrome zrušeno. 

Ctrl+Q nebo Alt+F4 zavře Chrome.

2016-03-02 07_18_01-.pngAlt+F či Alt+E otevírají hlavní menu Chrome, tedy to co je vpravo nahoře pod symbolem tří vodorovných čárek.

Ctrl+J byste si měli zapamatovat, pokud často stahujete. Otevře stránku s přehledem stažených souborů.

Shift+ESC otevírá Správce úloh. Řeč o něm je i v Jak zjistím, co mi nadměrně zatěžuje Google Chrome?

Shift+Alt+T asi často nepoužijete, ale pokud budete mít počítač bez myši, tak se sakra hodí. Přesune fokus („kurzor“) na první možnost  v pruhu s šipkami, reloadem, adresním řřádkem a ikonkami add-onů. Dá se pak mezi nimi pohybovat (Tab, Shift+Tb, Home, End, vpravo, vlevo), aktivovat vybranou (mezerník či Enter) i vyvolat menu (Shift+F10). Esc vás vrátí zpět.

F6 a Shift+F6 prozměnu přepíná mezi URL, lištou záložek, obsahovou částí a záložkou se staženými.

2016-03-02 07_24_35-Developer Tools - chrome___newtab_.png

Ctrl+Shift+J otevře vývojářské nástroje. Což je hodně užitečná věc. Pokud s ní tedy umíte zacházet.

Ctrl+U zobrazí zdrojový kód (U od SoUrce) a k tomu je dobré vědět, že na kontextovém menu máte ještě Prozkoumat, které vám v kódu ukáže přímo prvek, na kterém jste to vybrali. Hodně užitečná věc. A jde i přes Ctrl+Shift+I

Ctrl+Shift+M umožní přepnout uživatele. Ale stejně jako samotné přepínání i tohle je stále jenom nedodělek.

TIP: V Jaké chrome:// adresy lze použít v políčku pro adresu? Kompletní přehled najdete všechny ty specifické vychytávka adresního řádku co začínají chrome:// něco.

Ctrl+P je klasicky tisk (od Print).
Ctrl+S je uložit (od Save)

F5 nebo Ctrl+R je Reload. Tedy znovu načtení stránky.
Ctrl+F5 nebo Shift+F5 je vynucený Reload, tedy znovu načtení stránky včetně všech věcí, které si Chrome už pamatuje. Další hodně užitečná věc, když potřebujete vynutit natažení všeho co k dané stránce patří.  Obyčejné F5 totiž použije zapamatované věci, tedy obrázky, skripty, atd.
Esc zastavíte nahrávání stránky.

Ctrl+F používám často, aktivuje vyhledávání ve stránce (od Find). Pak případně ovládejte myší nebo Ctrl+G/F3 přejde na další nalezené, Ctrl+Shift+G/Shift+F3/Shift+Enter přejde na předchozí nalezené.Nalezené věci jsou zvýrazněné, v posuvníku vpravo je navíc naznačeno kde jsou.

2016-03-02 07_27_57-Nová karta.png

F11 je přepnutí do celoobrazovkového režimu. A také návrat zpět, což je dost podstatné si pamatovat.

Ctrl++ a Ctrl+- (plus a mínus na numerické klávesnici) nebo Ctrl+točítkomyši zvětšuje či zmenšuje lupu, tedy velikost písma a vůbec všeho. Absolutně nepostradatelná věc tam, kde nepochopili že písmo velikost 8 bodů se na velkém displeji prostě nedá číst..
Ctrl+0 (nula) návrat lupy do výchozího stavu (100%).

Mezerník roluje stránku dolů.
Home a End skočí na začátek či konec stránky
Shift+točítkomyši roluje horizontálně. Což oceníte tam, kde mě někdo ty podivné nápady dělat věci jinak.

Alt+D (a taky Ctrl+L) hodí kurzor do adresní řádky. Může se hodně hodit, lepší než tam klikat myší když není po ruce.

Otevřeli jste si příkazovou řádku? Má spoustu vlastních zkratek.  Viz Klávesové zkratky pro příkazovou řádku ve Windows 

Něco chybí? Dejte vědět, doplníme.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky