@365tipu

TIP#361: Jak zjistím, co mi nadměrně zatěžuje Google Chrome?

Pokud si pořídíte příliš mnoho rozšíření (viz Nepostradatelná rozšíření pro Chrome) do Chrome (obecně do jakéhokoliv prohlížeče), můžete to dopadnout tak, že Chrome zabere tolik paměti a zatíží procesor natolik, že přestane být použitelné. Obzvlášť pokud používáte více Chrome (více profilů) a zbytečná rozšíření máte všude. Nebo pokud si pořídíte nějaké rozšíření, které je špatně napsané.

Je dobré vědět, že Chrome má vlastní Task Manager (Správce úloh) ve kterém můžete vidět co zabírá paměť a jak zatěžuje procesor. Každé rozšíření je v Chrome navíc samostatný proces, takže snadno najdete ty co nefungují dobře.

2015-12-27 07_49_02-Správce úloh.png

Správce úloh je v Chrome k nalezení přes Menu (tři čárky nad sebou vpravo nahoře) -> More Tools (Další Nástroje) -> Task Manager (Správce Úloh). Případně můžete stisknou Shift+Esc. Počáteční nastavení viditelných sloupečků si můžete změnit, pravým tlačítkem kliknete do nadpisů sloupečků a tam můžete zapínat a vypinat potřebné.

Je také dobré vědět, že Správce Úloh je společný pro všechny otevřená okna Chrome – pokud tedy máte otevřených víc profilů, tak si zapněte v sloupečcích právě ten, který říká ke kterému profilu se údaje vztahuje. Ve výpisu najdete karty a rozšíření zvlášť.

Kliknutí na Statistiky pro experty (vlevo dole) vás přivede na chrome://memory (respektive chrome://memory-redirect) což je podrobnější (a místy i užitečnější) přehled o tom jak Chrome zabírá paměť).

Pokud najdete nějaké rozšíření nadměrně zatěžující počítač (ať už paměť nebo procesor) tak ho prostě zkuste v chrome://extensions) vypnout. Viz také Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy

TIP: Pokud byste chtěli spustit Chrome bez rozšíření, tak je to možné tak, že ho spustíte s parametrem -no-extensions (případně -disable-extensions). Což se dá udělat třeba tak, že si vytvoříte ve Windows shortcut (zkratku) nebo změníte tu již existující a doplníte tento parametr pro spuštění chrome.exe. Což možná nevíte je, že když si spustíte anonymní režim, tak je také spuštěn bez rozšíření.

Jak přesvědčit Chrome aby odklízelo dlouho nepoužité záložky z paměti? se dozvíte jak zapínat a vypínat vyhazování dlouho nepoužitých (ale stále otevřených) záložek z paměti.

Používáte-li Firefox, tak pro ten tohle máme v samostatném tipu: Jak zjistím co mi nadměrně zatěžuje Mozillu Firefox? Stejně jako extra je Jak zjistím co mi nadměrně zatěžuje Internet Explorer či Edge?

TIP: Jak resetovat Chrome a co to vlastně znamená? se určitě bude jednoho dne hodit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky