@365tipu

TIP#536: Jak přesvědčit Chrome aby odklízelo dlouho nepoužité záložky z paměti?

V několika zdejších tipech je řeč o Chrome a ladění v okamžiku, kdy vás zlobí – funguje pomalu či žere moc paměti. Spočívá to ve vyhození zbytečných rozšíření i  zjištění toho co vlastně v Chrome nejvíce zatěžuje. Ale je tu jedna nová užitečná věc, která se již dříve objevila v about:flags.

Pokud si v Chrome  otevřete chrome://flags/#automatic-tab-discarding můžete zapnout odstranění nepoužívaných (otevřených) záložek z paměti v okamžik, kdy máte v počítači nedostatek paměti. Záložka zůstane existující, ale její obsah je zahozen, takže při její aktivaci se znovu načte.

2016-06-18 09_44_53-chrome___flags.png

Tahle experimentální volba se někdy v roce 2019 ztratila aby v Chrome 79 nahrazena tab freeze mechnismem.

2019-12-11 17_40_54-Experiments.png

V chrome://flags/#proactive-tab-freeze můžete tuto funkci zapnout (má i několik variant) a každá záložka co je 5 minut neaktivní bude odklizena z paměti a přestane běžet (jedno z nastavení umožní občasné spuštění).

Někdy později zmizela i tato možnost nastavení a „odkládání“ je automatické.

Můžete se i přes chrome://discards podívat, jaké záložky si Chrome připravuje k případnému zahození a kolikrát byly zahozeny (můžete je zde zahazovat sami). O téhle funkčnosti byla už ostatně řeč v Jaké chrome:// adresy lze použít v políčku pro adresu? Kompletní přehled

2018-03-11 08_36_47-Discards

chrome://discards můžete nastavit, že vámi vybrané záložky se nemají zahazovat. Což se může hodit, pokud vám Chrome zbytečně zahazuje třeba nějakou tabulku či dokument v Google.

Pokud používáte Chrome tak, že necháváte otevřenou záplavu záložek, tak je možná docela dobré si výše uvedené vyhazování dlouho nepoužívaných záložek aktivovat. O otevřené nepřijdete, jen si při jejich aktivaci budete muset chvíli počkat na nové natažení.

Je dobré vědět, že někdy v první polovině roku 2016 se automatické odkládání stalo (jak už bylo zmíněno) aktivní a poznáte to poměrně snadno, narazíte na „prázdný“ obsah záložky v okamžiku, kdy se do ní přepnete. Po nepatrném čekání se v ní objeví obsah. Dít se to bude pouze tam, kde máte opravdu málo paměti (a také opravdu hodně otevřených záložek). Pořád je to možné ovládat výše uvedeným nastavením.

Ještě předtím, než se toto objevilo přímo v Chrome, jste si mohli pořídit add-on The Great Suspender, který dělal skoro totéž. Osobně jsem ho párkrát zkoušel, ale přišel mí více obtěžující, než výhodný. Pak byl dlouho neaktualizovaný aby se v roce 2021 stal šiřitelem malware (Google odstranil Great Suspender z Chrome Web Store. Obsahuje malware.)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky