@365tipu

TIP#429: Jaké chrome:// adresy lze použít v políčku pro adresu? Kompletní přehled

Adresní políčko v každém prohlížeči umí různorodé vychytávky, které nejsou běžným adresami Internetu. Vedle starého známého about:blank najdete hodně specifických „vychytávek“, které se liší podle prohlížeče. Řada z nich je užitečná minimálně stejně jako znát dobře klávesové zkratky a vůbec jak se ovládá váš prohlížeč.

Jak zjistíte, co všechno umí Chrome? Kupodivu je to snadné, stačí si zobrazit (skoro) kompletní seznam pomocí chrome://chrome-urls/. V následujícím přehledu najdete pokus o rozdělení do několika skupin, ve kterých je ale zachováno klasické abecední třídění. A protože o některých z nich moc známo není (a není čas to hodiny dohledávat), tak se k tomu tento tip klidně přizná. K mobilnímu Chrome se vám bude hodit Tipy pro lepší nastavení a užití mobilního Chrome kde zjistíte, že i mobilní Chrome umí některé z těchto vychytávek.

2016-03-04 07_08_59-Start.png

V tomto přehledu najdete i některé nebezpečnější věci, jsou uvedené na konci a je u nich varování, které není až tak bezpředmětné. Některé z nich skutečně prostě shodí Chrome. Nebo ho ukončí, protože to je jejich smysl.

POZNÁMKA: Některé z dále uvedených věcí ve vaše Chrome nemusí fungovat, stačí když máte starší verzi.Seznam navíc vychází z toho, co je obsaženo v beta verzi Chrome. Je také možné, že řada dalších chrome:// věci je dostupná v Chrome OS a také mohou být jiné dostupné v mobilním Chrome. Nezapomeňte, že chrome také ochotně jakékoliv about:něco převede na chrome://něco

Ovládání Chrome

chrome://about nebo také about:about (které můžete použít například ve Firefoxu) je totéž jako výše uvedené chrome://chrome-urls, tedy přehled všech chrome:// možností

chrome://apps/ vyvolá to, co vyvolává i Zobrazit aplikace v liště (pokud to máte zapnuté. Můžete je odtud spustit, ale také je zde možné je odstraňovat.

2016-03-04 07_11_20-Aplikace.png

chrome://bookmarks zobrazí správce záložek, tedy totéž jako stisk Ctrl+Shift+O

chrome://downloads/ přehled stažených souborů, totéž jako stisk Ctrl+J

chrome://extensions/ přehled rozšíření, záložka z Nastavení Chrome

chrome://history/ otevře Historii otevřených stránek, tedy totéž jako stisk Ctrl+H

chrome://newtab/ otevře novou záložku. Vážně. Tedy totéž jako stisk Ctrl+T

chrome://print/ vyvolá dialog pro tisk, tedy totéž jako Ctrl+P

chrome://settings/ otevře, jak jinak, Nastavení. Což kupodivu klávesovou zkratku nemá. Ale můžete si to takto přidat do oblíbených.

chrome://user-manager/ zobrazí přehled profilů, které v Chrome máte. Ale ani po dvou letech tam není možnost rolovat, takže pokud jich máte víc, tak je prostě neuvidíte. Tohle v generovaném přehledu mimochodem není.

chrome://version/ je trochu detailnější výpis toho jaké verze věcí v Chrome máte.

Nastavení Chrome

chrome://accessibility/ má něco do činění s nastavením a chováním ohledně přístupnosti, použitelnost pro někoho kdo má potíže s tradičním ovládáním počítače, ale bližší informace nejsou

chrome://chrome/ a chrome://help/ zobrazí záložku Informace z Nastavení Chrome, tedy to kde můžete vidět číslo verze a případně zjistit dostupnou aktualizaci.

chrome://components/ poskytne přehled komponent, tedy pevných součásti Chrome (což je například Pepper Flash, ale není jediný). Lze zde zkontrolovat aktualizace pro daný komponent. A je dobré vědět, že tyto komponenty většinou odstranitelné nejsou.

chrome://devices/ je přehled zařízení registrovaných k Chrome, najdete zde tiskárny a také  možnost je přidávat a spravovat.

chrome://dns/ informace o DNS, v mém Chrome ale pouze upozornění, DNS pre-resolution and TCP pre-connection is disabled.

chrome://flags/ je velmi dlouhý přehled všech nastavení velmi specifických věcí, v řadě případů hlavně experimentů. Změny mohou mít nepříjemné následky. Každopádně toto je jedna velmi podstatných (a poněkud skrýtách) částí Chrome.

2016-03-04 07_13_53-chrome___flags.png

chrome://inspect/ vás zavede do DevTools (vyvojářských nástrojů) na záložku Devices/Zařízení

chrome://media-router/ je v zásadě pouze dialog pro nastavení funkce Cast, tedy odesílání obsahu na televize a další zařízení.

chrome://plugins/ je přehled pluginů (add-onů) v Chrome.  Viz Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy POZOR! Od verze 56/57 je tato URL neplatná a není možné nastavovat pluginy (Flash a Widevine se staly integrální součástí Chrome)

chrome://policy/ poskytne přehled všech zásad (policy) nastavených v Chrome a v pluginech. Nezapomeňte si vpravo nahoře zaškrtnout zobrazení i těch nenastavených.

chrome://chrome-signin/ zobrazí přihlašovací dialog do Chrome a v přehledu od Chrome ho nenajdete

chrome://translate-internals/ vedle informací týkajících se překladů jazyků umožňuje i některé věci odstranit – jazyky a weby, které nepřekládáte.

Věcí týkají se paměti a výkonu

chrome://appcache-internals/ ukazuje obsazení cache (vyrovnávací paměti) aplikacemi (ne, to nejsou plugin-iny). Umožňuje cache promazat.

chrome://blob-internals/ vypadá patřičně záhadně.

chrome://cache/ zobrazí přehled o vyrovnávací paměti

chrome://conflicts/ je většinou poměrně dlouhý přehled všeho načteného (a připraveného k pozdějšímu načtení) v hlavním procesu.  Měnit se zde nic nedá, jde jenom o přehled programů (knihoven).

chrome://crashes/ je záznam o všech pádech Chrome, dozvíte se kdy a můžete zde v reportovacím systému zadávat podrobnosti.

chrome://discards/ je přehled záložek a možnost je vyhodit z paměti, což Google udělá i v okamžiku, kdy má paměti nedostatek, viz Jak přesvědčit Chrome aby odklízelo dlouho nepoužité záložky z paměti?, kde se dozvíte jak zapínat a vypínat vyhazování dlouho nepoužitých (ale stále otevřených) záložek z paměti.

chrome://indexeddb-internals/ je přehled databází, ale pokud chcete vědět něco více, tak zatím bez bližšího popisu.

chrome://memory/ ve skutečnosti vede na chrome://memory-redirect a jde o hodně užitečný přehled toho co všechno zabírá za Chrome paměti. Užitečné čtení s tím spojené najdete v Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy a v Jak zjistím, co mi nadměrně zatěžuje Google Chrome?

2016-03-04 07_15_40-About Memory.png

chrome://memory-internals/ v mém Chrome nic neukazuje, takže nevím o co se konkrétně jedná.

chrome://net-internals/ je pohled na to, co dělá Chrome na síti. Vlevo nahoře nezapomeňte na možnost přepínání, protože pak dostanete poměrně zajímavé výstupy. Je zde možné i porůznu mazat nějaké ty vyrovnávací paměti.

chrome://profiler/ je velmi užitečný přehled o tom co v Chrome zabírá čas, jak často je spouštěno a řadě dalších věcí. Hodně detailní, hodně důkladné, s řadou možnosti výběrů, třídění a seskupování.

chrome://quota-internals/ přináší informace o využití disku

chrome://serviceworker-internals/ je přehled všech „service worker“ registrací, tedy skriptů, které si webové aplikace zaregistrovaly ke spouštění v pozadí. Může být zajímavé se podívat, co všechno se vám „usídlilo“ přes prohlížeč v počítači.

chrome://system/ přehled informací o systému, což spojuje jak pár věcí týkajících se počítače, tak Chrome.

chrome://tracing/ po aktivování záznamu (vyberte co chcete analyzovat) necháte chvíli běžet a pak se dozvíte spoustu informací o tom jak věcí v Chrome běží a jsou spouštěny. Hodně specializované.

chrome://view-http-cache/ slouží k prohlížení obsahu lokální paměti stránek (a souborů vůbec). Pokud se tohle pokusíte vyvolat a máte opravdu hodně velké cache, tak se připravte na hodně dlouhé čekání.

Různorodé záležitosti

chrome://credits/ je stránka s informace o licenčních podmínkách jednotlivých části Chrome. Docela zajímavý pohled, hlavně pro to kolik toho tam je.

chrome://flash/ pouze zobrazí informace o zabudovaném Flashi (tedy onom Pepper Flash), kde se nachází, kdy došlo k pádům Chrome, jestli je povolený, jakou máte GPU (grafickou kartu) a nějaké další informace.

chrome://gpu/ je detailní přehled o vaší grafické kartě (GPU), nastavení hardwarového urychlení a toho co s ní je za problémy.

chrome://interstitials není v generovaném seznamu a může se vám hodit, pokud chcete vidět jak vypadí některá z obrazovek co Chrome generuje při nějaké události, třeba ono rudé varování před phishingem.

chrome://make-metro/ je spuštění dialogu pro výběr prohlížeč co se ukazuje po nainstalování Chrome. A v přehledu generovaném Chrome tohe nenajdete

chrome://nacl/ vám řekne, jaký Native Client (Proto NaCL) se ve vašem Chrome nachází. Docela zajímavé téma, o kterém si víc přečtěte v odkazu uvedeném v tomto odstavci.

chrome://network-error/ je, paradoxně, prostě síťová chyba. Konrétně ERR_INVALID_URL, v přehledu chrome:// to ale uvedené je, takže to vypadá jako záměrné

chrome://network-errors/ je přehled všech síťových chyb, které může Chrome ukázat. A jsou klikací, takže se můžete i podívat jak vypadají. A že je jich hodně.

2016-03-04 07_18_03-Network errors.png

chrome://omnibox/ umožňuje testovat omnibox, což je to políčko, kam zadáváte jak adresu k otevření, tak vyhledávané věci. A tohle vám právě umožˇmuje zjistit, co všechno vyhoví zadanému textu ze zapamatovaných a dostupných zdrojů.

chrome://password-manager-internals/ by mělo zobrazovat log soubory správců hesel, můžete se zde dozvědět, na jakém webu/stránce se aktivoval správce hesel.

chrome://predictors/ jsou informace o předpovídačích (našeptávačích), tedy hlavně o tom co vám bude nejvíce nabízet našeptávač v adrese podle toho jak věci často používáte (lépe to pochopíte, když si zaškrtnete Filter zero confidence) a také informace o přednahrávaných adresách (pokud máte tuto funkčnost zapnutu).

chrome://signin-internals/ je místem, kde se dozvíte údaje o tom, jak jste přihlášení do Chrome a některé další užitečné věci s tím spojené.

chrome://supervised-user-internals/ se bude nejspíše týkat testování pro uživatele, kteří jsou spravování nadřazeným účtem.

2016-03-04 07_19_47-Sync Internals.pngchrome://sync-internals/ vypadá jako dost velká záplava informace souvisejících se synchronizací (vašeho profilu v počítači s profilem u Google). Vpravo (v zelené tabulce) jsou i počty synchronizovaných věcí.

chrome://terms/  jsou, nepřekvapivě, smluvní podmínky.

chrome://user-actions/ necháte otevřené a bude vám ukazovat co za aktivity jste dělali (na co jste klikali, atd).

Věci co mají ještě parametry

chrome://favicon/adresa vám zobrazí favicon (ikonku) daného webu, tedy například zkuste chrome://favicon/http://www.google.com/

view-source:adresa vám zobrazí zdrojový kód dané stránky, například view-source:www.pooh.cz. A pozor, nejsou tam ani ony „//“ ani protokol pokud to není https, ten se tam pak ale objeví.

Věci o kterých sám nevím pořádně co dělají

chrome://app-list nenajdete ani v přehledu. A jediné co udělá je, že ukáže logo dole na stránce

chrome://copresence/ říká, že jde o „informace o blízkých zařízeních Google“.

chrome://device-log/ nese název Prokol zařízení

chrome://domain-reliability-internals/ není v přehledu přímo od Chrome a ani v betě nedává moc smysluplné výsledky.

chrome://extension-icon/ není v generovaném přehledu, ale zobrazí ikoku (ale neznámo čeho)

chrome://fallback-icon/ je na tom podobně jako předchozí.

chrome://fileicon/ take není v přehledu a zobrazí nějak PNG soubor, ale v binární podobě

chrome://gcm-internals/ netuším ani trochu o co jde, bude potřeba dohledat

chrome://histograms/ je hodně dlouhý a hodně zvláštní přehled předložený jako grafy v ASII podobě.

chrome//instant vyvolá věc jménem Instant preferences a v přehledu generovaném Chrome tohle nenajdete

chrome://invalidations/ ladicí informace k nčemu o čemž nemám informace

chrome://local-state/ je velmi dlouhá struktura s informacemi o Chrome, ale bližší informace nemám

chrome://md-settings/ v přehledu od Chrome nenajdete a co dělá je otázka.

chrome://media-internals/ přehled multimediálních přehrávačů, audio přehrávačů a zařízení na záznam videa

chrome://suggestions/ z názvu ukazuje na nějaká ta doporučení, návrhy a obsahuje webové adresy a kdy přestanou platit. Ale o co přesně jde netuším.

chrome://syncfs-internals/  souvisí s nějakou synchronizací, nenajdete to v přehledu generovaném Chrome a není jisté o co vlastně jde.

chrome://thumbnails/ ukáže weby, ke kterým jsou (a nejsou) k dispozici náhledy (screenshoty).

Ony poněkud nebezpečné věci

chrome://badcastcrash sice v seznamu je, ale tváří se jako neexistující adresa

chrome://crash vyvolá „pád“ záložky Chrome, tedy onu stránku Aj Chyba. Nic dalšího neovlivní.

chrome://crashdump vypadá jako když nic nedělá, ale řekl bych, že aktivuje „dump“ (tedy záznam informací o stavu prohlížeče) v podobě, která se děje vždy když Chrome padne.

chrome://kill na pohled nedělá nic

chrome://hang taktéž

chrome://shorthang taktéž

chrome://gpuclean taktéž

chrome://gpucrash taktéž

chrome://gpuhang taktéž

chrome://ppapiflashcrash taktéž

chrome://ppapiflashhang taktéž

chrome://quit ukončí Chrome, bez ptaní, všechno zavře. Takže bacha

chrome://restart restart provede ukončení a nové spuštění (restart) Chrome, může se hodit když přesně tohle chcete udělat

chrome//uithreadhang nechá zatuhnout celé Chrome (a všechny Chrome co máte otevřené). Není v generovaném přehledu. Jediná cesta jak to zase oživíte je, že Chrome zabijete a spustíte znova.

Je to opravdu všechno?

Ne, všechno to zcela určitě není. Co hlavně, dost se to může měnit a Chrome má v oné části kódu pro zpracování chrome:// daleko víc věcí, řada z nich nedělá vůbec nic. V interference-security/chrome-uri.txt najdete vyčerpávající přehled vytažený přímo z kódu.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky