TIP#546: Jak řeším nové projekty, vlastní i pro klienty. Krok za krokem (5) (Nepostradatelné) Online služby

Moc času není, tak se tohle snad podaří napsat krátké, hutné a výstižné. V pátém pokračování krok za krokem půjde o online služby, tedy ty věci, které pro věci které dělám (ať už vlastní nebo pro někoho), považuji za zásadní. O mnoha z nich je na @365tipů řeč a asi se všechny ty jednotlivé tipy dají najít přes štítek Online služby. Ale chci vybrat opravdu jenom ty klíčové.

Čistě prakticky je nejzásadnějším to, že si platím plné Google Apps (s 1 TB prostoru, do 30 GB jsem se přestal vejít někdy loni, po asi pěti letech) a tam mám poštu, dokumenty určené ke kolaboraci, úložiště, pro FeedIT.cz jsou tam i všechno zveřejněné tiskové zprávy, jsou tam i todolisty, výkazy práce, atd. Z předchozích tipů víte, že ještě čas od času využívám klasický Gmail pro dočasné či nedůležité aktivity. Musím říci, že bez téhle online služby bych se neobešel. A protože mám telefon s Androidem, tak je asi jasné, že tohle všechno k němu taky dost patří.

Druhá zásadní věc je (byla) Dropbox (o tom je tu taky spousta tipů), ale mohlo by to být i jiné cloudové úložiště (viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další). Tady jsou totiž ty tisíce Wordů, Excelu a PowerPointů, ale také třeba sbírka fotek, které postupně hromadím ze zdarma dostupných zdrojů a používám pro řadu online aktivit. Kombinaci dvou „cloudů“ (Google Apps a Dropbox) považuji za zásadní, stěžejní. Dropbox navíc slouží i pro synchronizaci těchto věci mezi více mými zařízeními.

2020: Dropbox se postupně stal monstrem co se snaží být další GSuite a zavedl řadu omezení, co komplikuje jeho neplacené využití.  takže někdy v roce 2019 přestal být zásadní.

Když už padla řeč o těch fotkách a obrázcích, tak v Jak snadno vytvářet obrázky pro blog či sociální sítě? jsou tři zdroje fotek zdarma, které používám nejvíce. A také dalších pár věci jako Pablo a Canva.

Z předchozích dílů už víte o tom, že hodně mé práce se točí okolo obsahu, takže třetí zásadní věci pro mne asi bude kombinace Feedly s čtečkami pro mobil či tablet. Ale o tom je tady řeč v K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst kde je i další z těch stěžejních věcí, Pocket.

Do online služeb bych samozřejmě mohl započítat všechny ty sociální sítě (Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Google+, Linkedin, atd), ale to by nebylo úplně férové. Takže snad bude stačit, když je takto připomenu . Stejně jako k nim vlastně patří ona nepostradatelná věc jménem Buffer.  Ale o tomhle je hlavně řeč v druhém Krok za krokem.

POZNÁMKA: Buffer jsem si dlouhé roky platil. S koncem API pro profily na Facebooku, omezení vkládání na Twitter a vypnutím Google+ to tak nějak ztratilo smysl. Poznámky viz Přestávám si platit Buffer. Hlavně ale pár postřehů ke konci sociálních sítí

2020: Buffer se někdy v roce 2019 stal nespolehlivým a prošel řadou změn, které znepříjemňují jeho používání. Zároveň s tím Facebook přinesl Creators Studio, takže plánovat/zveřejňovat na Instagram i Facebook je možná tam. Twitter v roce 2020 přidal možnost plánovat zveřejnění Tweetu (a už dlouho to umí Tweetdeck), takže i užívání Buffer šlo dolů.

Mimochodem, protože nesnáším instant messaging, tak sice mám leccos, ale nepoužívám prakticky nic. Skype odmítám spouštět a nesnáším ho, Facebook Messengeru jsem se neubránil, ten je dnes bohužel nevyhnutelný a asi je nutné ho uvést – byť ho nepoužívám a odmítám požívat. Snapchat, Kik, Telegram či Signal například mám, ale nevidím důvodu je spouštět. Někdy v létě 2017 se tady trochu změnila situace a přišlo intenzivní používání WhatsApp a stále větší nechuť k Messengeru. WhatsApp je nakonec jediné, co dlouhodoběji používám, včetně Skupin pro kontakty s klienty.

Jsem velmi spokojeným uživatelem služby Monitora (monitoring médií) a pro sociální sítě čas od času používám Zoomsphere (v Pet Center hodně intenzivně pro komunikaci s fanoušky, později ji nahradilo Sprout Social). Monitora je hodně užitečná a Zoomsphere má pro mne osobně hlavně hodnotu v analýzách, grafech a podobných věcech.

Z jiného soudku, ale opravdu nepostradatelné (a vůbec nelituji placení)? Fakturoid. Zbavil mne pekla vystavování faktur ve Wordu a hlídání zda jsou zaplacené. Ale i další věci jsou užitečné – obraty, jednou ročně potřebné výstupy pro podání daní. Další komplet online služba k nezaplacení.

Opravdu všechno?

Tak ono to nakonec bude kratší, tedy aspoň trochu. Vlastně to nakonec vypadá, že těch nepostradatelných online věcí není až tak moc. Docela mne to samotného překvapilo, protože jsem tak nějak očekával, že toho bude víc. A to jsem do toho zahrnul věci, které jsou už tak nějak na hraně.  A mohl bych asi třeba ještě (původní Bittorrent) Resilio Sync (viz Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači?)

No, pokud bych si časem na něco vzpomněl, tak to přidám. Vy se případně podělte těmi vašem nepostradatelnými online službami, protože je dost jasné, že pokud děláte projekty jiného ražení, tak budete mít jiné.

Jo a vlastně bych měl asi něco přidat. Online hry, ale o těch je tu tip v Co je to MMO? MMORPG? MOBA? Aneb kdo si hraje, nezlobí. Srdcovka World of Warcraft, v době kdy ji nemůžu vystát tak další srdcovka, Pán prstenů online (LOTRO). A pak různě RIFT, GW:2, SW:TOR. Aktuálně i World of Tanks.

Předchozí díly pokud si chcete počíst