TIP#533: Jak řeším nové projekty, vlastní i pro klienty. Krok za krokem (4) Objevování a zpracovávání obsahu a témat

Čtvrtý díl Krok za krokem se týká toho, co dělám velmi často a velmi intenzivně. Hledání témat, nápadů na články, informací pro články a následné zpracování. Což obnáší v základní podobě prosté nasdílení na sociální sítě, zpracování do krátkých zpráviček (ty končí na rychlofky a v #TYDEN přehledu na Lupa.cz), využití pro nějaké delší článek (na Lupu, Pooh., JustIT, @365tipů ale i do dalších médií a míst) a čas od času i přeposílání lidem, které by to mohlo zajímat.

Celé to má dvě základní fáze a občas něco mezi nimi – objevení obsahu a zpracování obsahu, to mezi nimi může být uložení kamsi, abych se k tomu mohl vracet. A celé je to řešené tak, že to první se může odehrávat v době, kdy na to mám čas – třeba na cestách, ve vaně, na záchodě, prostě v okamžiku kdy není možné normálně pracovat. A hlavně v okamžicích, které jsou běžně vyplněny nicneděláním.

Moment nicnedělání pak je možné vyplnit tím, že člověk buď blaženě nic nedělá a lelkuje (doporučuji nevynechávat), něco si čte, s někým si povídá (což ale vyžaduje aby například necestoval sám), nebo tam lze nastrčit právě onu část hledání obsahu.

2016-06-16 07_42_56-Today.png

Objevování

To jak tohle je technicky je již dlouho popsané v K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst a jenom zopakuji, že zásadním nástrojem je tady Feedly (kde jsou uloženy stovky RSS zdrojů) a na tuto službu napojená RSS čtečka – což je Newsify na iPadu a GReader na Androidu. Na obou proto, že podle situace používám tablet nebo mobil. Vedle RSS zdrojů mám ještě pár stovek dalších uložených přímo v oblíbených v prohlížeči a párkrát týdně si dělám „kolečko“ i tudy – to proto, že mi to umožňuje vidět kontext a související články – něco co v RSS čtečce nikdy nedostanete.

Doplňkem pro objevování byl čas od času Nuzzel (viz Pro sociální sítě potřebujete obsah, čas na pravidlo 40:40:20. A něco o tom k čemu se hodí Nuzzel) co v roce 2021 už neexistuje a stále je Pocket (ten bohužel přestává postupně být použitelný)- oba doporučují zajímavé články na základě toho co zaujalo další uživatele. Má to ale zásadní vadu v tom, že je to příliš jednostranné – v Pocketu se například hodně objevují takové ty typicky americké hloupé články o tom jak zázračně řešit GTD. Mimochodem, i Feedly má tuto „objevovací“ možnost, ale tam ji nepoužívám. Zatím. Kdo ví.

[03.06.21] Někdy v roce 2021 jsem začal používat právě i Feedly. A oblíbený nástroj je i Techmeme.

2016-06-16 07_44_12-Buffer.png

Sdílení

Objevený obsah pak může zamířit rovnou na sociální sítě – tam je nepostradatelnou pomůckou Buffer (viz Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu). Jsou do něj napojeny všechny sociální profily (na Facebooku, Twitteru, Linkedin, Google+) a pár kliknutími tam lze nasdílet cokoliv, včetně výběru kam sdílet a kam ne. Něco málo je ještě šíření s pomocí IFTTT (viz IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet).

Pokud objevené je podstatné a důležité pro další zpracování (takové co jde málokdy udělat někde v tramvaji či autobuse) tak vše odesílám do Pocket (tohle je tu řešeno v Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení? a rozvedeno  ještě v tipu Jak si odkládat články na pozdější přečtení?). Vzniká tam poměrně velká zásoba článků, které jsou potenciálně zajímavé, určené pro poslání někam dál a tak podobě.

2016-06-16 07_45_20-Pocket_ My List.png

[30.11.17] V průběhu času se do této části dostalo ještě Trello, do kterého lze snadno odesílat věci přes ono „sdílení“ – protože v Trellu udržují úkolníky a projekty, tak pokud se objevený obsah týká nějakého konkrétního projektu nebo klienta, tak využiji právě tuhle cestu. Odložení do Trella pak ale většinou ještě následuje to, že je potřeba se k „lístečku“ v Trello vrátit a přidat lidi/termíny.

[03.06.21] A Trello se mezitím z těchto aktivit ztratilo. Místo toho věcí „posílané dál“ zpravidla posílám ihned. Nebo k tomu využívám Pocket pro pozdější odeslání.

Zpracování

Což přivádí k zpracování obsahu, kde je to opět velmi jednoduché. Otevřu si Pocket, vidím naposledy přidané jako první a postupně můžu jet jeden článek po druhém. Výhodou je to to, že je zde vyhledávání, takže mohu rovnou najít něco podle toho, že si pamatuji „o čem“ se tam psalo. Zpracované prostě označím jako přečtené. A ano, jsou tam stovky a stovky nezpracovaných článků co jsem si tam v minulosti odložil.

Odsud už to putuje třeba na rychlofky či @365tipů (napsáním krátké zprávy nebo článku a následným využitím Bufferu pro sdílení, okamžitě, do fronty i na určitý čas), do podoby článků pro nějaké další weby, ať už mé vlastní nebo (nejčastěji) třeba Lupa.cz – skoro všechno je čistě HTML, takže tady dobře slouží Microsoft Expression Web 4 (viz Potřebují psát texty pro web, jaký HTML/WYSIWYG editor vybrat?) kde například všechny články pro Lupu jsou jeden měsíční soubor, nakonec stejně jako je tomu u @365tipů – jeden velký soubor se všemi tipy napsanými i rozepsanými i teprve plánovanými, který se čas od času zkrátí (každých 50 napsaných tipů se odloží do extra souboru aby to nebylo příliš velké).

[03.06.21] V květnu 2021 jsem zcela zrušil využití Microsoft Expression Web 4 a přešel na psaní v Google dokumentech. A musím říci, že se to nakonec ukázalo jako dobré rozhodnutí.

Podstatnou roli zde hrají i Google Docs (viz Co všechno najdete v Google Docs? Nahradí Microsoft Office?), zejména v okamžiku, kdy je vyžadována nějaká ta spolupráce s dalšími lidmi, korektury, doplňování, schvalování, atd. V Rubikon PR se prakticky všechno odehrává právě v Google Apps a všechny dokumenty žijí právě v tomto prostoru. A funguje to velmi dobře i s klienty.

Některé z objevených věcí jsou k přeposlání dalším lidem, tam slouží velmi dobře už léta Google Apps (GMail), ale u některých klientů tam je i klasický poštovní klient (Outlook, Thunderbird), byť na možnosti vláken z Gmaulu žádný z nich nemá (a pekelně to chybí). Dost často je takové poslání důvodem k zápisu do TODO Listu pro klienty, ty jsou také v Google Docs (a někdy se k nim také dostaneme).

TIP: V Jak do Feedly dostat OPML (XML) soubor. A jak ho dostat ven z Feedly. A co je to OPML? zjistíte, že Feedly umí užitečný import i export všech vašich RSS zdrojů.

Nějaké věci související?

Někde tam všude ještě samozřejmě hraje stále roli Dropbox (viz Dropbox, nebo jakékoliv jiné cloudové, souborové úložiště. Hodně to umí pomoci) s jehož pomocí se mi napříč vším udržují synchronní soubory co se nehodí do Google Docs (a syncují se tam i ony HTML dokumenty ve kterých jsou hotové i rozpracované články). Umožňuje mi to mít dostupné tyhle věci vždy a všude, ať už na počítačích nebo mobilech.

[03.06.21] V roce 2021 jsem zcela zrušil užívání Dropboxu. Stal se zbytečným a plně ho nahradil Disk Google.

Ty další věci hledejte v předchozích a dalších dílech