@365tipu

TIP#104: Jaký HTML WYSIWYG editor vybrat pro psaní textů pro web?

Tohle je takový věčně vracející se problém: V čem psát HTML dokumenty, pokud je tedy hlavně nechcete psát přímo v „zobáčcích“, tedy přímo v HTML kódu. Protože ono nějak těch skutečných WYSIWYG HTML editorů je málo. A aby to bylo jasné, tak WYSIWYG je takový, kde to píšete jako je zvykem třeba ve Wordu či jiném textovém editoru, ale pod tím se schovává použitelné, čisté a normální HTML.

Což je mimochodem také jeden z důvodů proč HTML dokumenty (třeba pro tento web) není možné psát ve Wordu. To co z něj leze jako HTML je pohroma. A také to není možné psát v Google Docs ani Microsoft Office365. Copy-Paste z těchto online editorů (ač jsou skvělé) bohužel opět poskytuje něco, co potřebuje především vyčistit.

Jak na to prokleté HTML

Pro Windows jasně Microsoft Expression Web 4, tedy faktický pokračovatel (či náhrada) FrontPage. Ostatně všechny texty pro @365tipu vznikají právě v něm. Oproti všemu ostatnímu má podstatnou výhodu, umí opravdový WYSIWYG editor, tj. píšete čisté HTML bez nutnosti ho znát. Microsoft na něj bohužel už dost dlouho nesáhl, ale pořád je to jedno z nejlepších řešení. Na výše uvedené adrese už nicméně dostupný není, dá se ale získat třeba odtud.

microsoft-expression-web4

Z „kodérských“ HTML editorů je tu leccos – stále dostupné Adobe Edge Code CC, které ale má náhradu v podobě www.brackets.io. Ta v září 2021 mimochodem končí, tedy u Adobe. Na Githubu bude pokračovat, pokud se toho někdo ujme.

Nebo  www.cotoeditor.com (jen OS X) u kterého, stejně jako u těch dalších, skutečné WYSIWYG neočekávejte, v příznivém případě budou mít maximálně něco jako „live preview“ (tedy otevření editovaného dokumentu v dalším okně v prohlížeči, ale nelze ho tam editovat).

Pak je tu samozřejmě takřka legendární a velmi oblíbený Sublime Text – www.sublimetext.com. Ale opět jde o HTML editor na úrovní všech těch zobáčků, ale zato s fantastickými možnostmi přizpůsobení.

Před mnoha lety byl zajímavý a slibný KompoZerwww.kompozer.net – jenže, ten přestal víceméně existovat v roce 2010. Od té doby nemá novou verzi. Ale byl opravdu WYSIWYG. Ale možná to bude chtít se podívat na SourceForge, protože tam to vypadá živěji. Ale nezkoumal jsem dál.

TIP: Pokud hledáte jiné různorodé užitečné software, tak tu máme tipy pro Windows i tipy pro MAC.

Redactor od Imperavi je něco z těch novějších, ať už necháme být historii. Ale víc než odkazem neposloužím, protože toto je plně placený produkt.

U placených vlastně lze ještě chvíli zůstat, protože by bylo špatné nezmínit, že Adobe má několik produktů (pokročilejších než jenom textový editor) mimo již zmíněného – Dreamweaver například.

Zajímavě vypadá BlueGriffon www.bluegriffon.org. Třeba tím, že by to mohl být další WYSIWYG editor, podporu Win/OSX/Linuxu a založením na Gecku, čili pokud už něco budete tvořit, tak to aspoň bude dost odpovídat výsledku v prohlížeči. V roce 2019 se po dlouhé době (od roku 2013) objevila nová verze, takže to možná není tak ztracená záležitost jak to do té doby vypadalo.

Trochu odbočkou je Online-HTML-Editor – www.online-html-editor.org. Ten si sice instalovat nebudete, protože je opravdu online, ale to co z něj poté získáte je relativně  použitelné (něco ale přeci jen budete potřebovat odstraňovat, třeba styly).

Dobře vypadá Komodo Edit, ale opět chybí WYSIWYG (ale je to Open Source).

Chcete-li další moderní, zajímavý a hodně schopný HTML editor, tak ATOM – atom.io.

TIP: Mrkněte do Co je to Markdown? Naučíte se alternativu k WYSIWYG

Něco českého a vlastně i dost legendárního? Pak dost jasně PSPad – www.pspad.com. Ale WYSIWYG ne.

Používáte-li WordPress tak má mobilní aplikaci, kde pochopitelně je možnost WYSIWYG editace. Viz Proč je dobré mít na tabletu (či mobilu) aplikaci od WordPressu?

Zapeklité je to, zapeklité. Třeba pomůžete

No, najít WYSIWYG HTML Editor je velmi obtížné, zejména pokud má být použitelný, navíc ještě ideálně zadarmo. A taky pro různé platformy, ne jenom pro Windows. Takže tohle něco, co vidíte, rozhodně není všechno.

Můžete pomoci tenhle přehled rozšířit. Pošlete tip na 365tipu@gmail.com, nebo přes @365tipu na Twitteru. Nebo Facebooku, tam je taky Stránka.

Těch typů HTML editorů je několik, nezapomeňte

První základní umí jenom HTML, tedy zobáčky. Pak jsou ty zobáčkové, co umí náhled (preview, live view) ale v tom nejde editovat. A pak je WYSIWYG HTML Editor, kde editujete text a zobáčky neřešíte (ale můžete pokud chcete).  Ve skutečnosti můžeme uvažovat ještě o čtvrté kategorii, už tak pokročilé, že generuje HTML kód na základě něčeho podstatně složitějšího, ale to řešit nebudeme. V tomto tipu nás opravdu zajímá textový HTML editor.

TIP: Jaké jsou (nejen) v Linuxu alternativy pro Notepad++? Editory pro programátory se vím bude hodit, pokud jste programátor klasických i webových aplikací

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky