TIP#905: Jaké jsou (nejen) v Linuxu alternativy pro Notepad++? Editory pro programátory

Notepad++ je jeden z velmi povedených editorů pro Windows. Tedy editorů pro kodéry a programátory, abych byl přesný. Pokud ale používáte Linux, tenhle skvělý kousek software mít nemůžete. Skoro nemůžete. Je tu pár alternativ.

Notepadqq je v zásadě kopie Notepad++. Byť nebude umět všechno to co originál, je mu nejblíž.

Sublime Text je jeden z nejlepších programátorských editorů, ale také to znamená, že bude něco stát. Navíc existuje pro Ubuntu, Windows i OS X (tedy co se poslední nejnovější verze týče). Stáhnout a vyzkoušet si ho můžete zdarma, ale trvalé používání vyžaduje koupi.

Lime Text můžeme brát jako Open Source předchozího Sublime Text.

Atom je další z velmi známých a velmi dobrých programátorských/kodérských editorů, který navíc umí využívat pluginy pro Notepad++ a najdete v něm řadu dalších užitečností. A nejenom, že ho můžete mít pro Linux, mají i verzi pro Windows. 15. prosince 2022 ale Atom ukončí existenci. 

TIP: Software pro Linux tu najdete v dalších tipech. Třeba Aplikace pro Linux, pro které nebudete potřebovat GUI, prostě jenom terminal a Software pro Linux, bez kterého se neobejdete. Tedy, určitě, teoreticky.

Vim a emacs (objevily se už ve výše zmíněném tipu s aplikacemi co nepotřebují GUI) jsou jedna z těch nejstarších klasik.

Geany už je možná až plné IDE, navíc Open Source a také multiplatformní. Mít můžete pro Windows, OS X a s pomocí zdrojáků pro cokoliv budete chtít.

Gedit možná znáte, pokud používáte Ubuntu (a některé další distribuce), nachází se tam jako předinstalovaný editor. Ale možná nevíte, že toho umí docela dost. A co také možná nevíte, že ho můžete mít i pro Windows či OS X.

Visual Studio Code je od Microsoftu, překvapivě. Je ale Open Source a můžete ho mít jak pro Windows, tak pro Linux.

vscodium.png

VSCodium je free/Libre Open Source podoba Visual Studio Code. Bez telemetrie. Pro Windows, macOS a Linux.

Brackets je od ostatních trochu rozdílný, více se zaměřuje na to co potřebují weboví vývojáři. Open Source. Mající možná jedinou vadu, je poněkud pomalejší.

Light Table tu je dokonce déle, než výše oblíbené věci jako Atom či Brackets.

Další tipy jen zmínkou

TIP: Možná hledáte nějaké ty HTML/WYSIWYG editory. Řeč o nich je v tipu Potřebují psát texty pro web, jaký HTML/WYSIWYG editor vybrat?, ale předem varování. Není to snadné.

PS: Jako vždy, máte nějaký oblíbený editor pro programátory klasických či webových aplikací a nenašli jste ho ve tomto tipu? Dejte vědět na 365tipu@gmail.com nebo přes @365tipu na Twitteru.