@365tipu

TIP#907: V čem vytvářet vývojové diagramy?

Vývojové diagramy můžete začít vytvářet v něčem jako PowerPoint, Word či KeyNote. Což ale bude znamenat, že půjde jen o něco velmi jednoduchého a nepříliš praktického. Nebo se můžete vydat k věcem jako je Microsoft Visio (a jeho případné náhrady/alternativy, viz Čím nahradit Microsoft Visio? Jak na diagramy či schémata?). Ještě lépe ale uděláte, pokud vyzkoušíte některé z těch specializovanějších pomůcek:

GraphVizwww.graphviz.org – je zajímavé tím, že není primárně o vývojových diagramech, ale o vizualizaci grafů – tedy prezentaci strukturovaných informací v podobě diagramů a abstraktních sítí či grafů.

PlantUMLplantuml.com –   je už daleko více klasické software na vytváření vývojových diagramů, či obecně diagramů.

StarUML 1 staruml.sourceforge.net/v1 – či komerční podoba StarUML 2staruml.io – vypadá poměrně zajímavě.  První je Open Source a zdarma, druhé je placené.

Astah Community astah.net/editions/community – je možné použít zdarma pro ne-komerční použití.

GoJS gojs.net/latest/index.html – není až tak přímo software, jde o knihovnu umožňuje vytvářet diagramy v HTML.

LucidChartwww.lucidchart.com – už znáte z řady jiných tipů, ale patří i sem.

TIP: Z podobného soudku, třeba taky potřebujete: V čem vytvářet wireframe, dráťáky. A složitější design webů? a Jak na myšlenkové mapy? Mindmapping pro každého.

Omnigraffie www.omnigroup.com/omnigraffle/ – je vhodnou alternativou pro Mac uživatele. Mají navíc i verzi pro iOS.

Draw.iowww.draw.io – už také je v jiných tipech a jde o zajímavou variantu fungující online a dostupnou zdarma

ThinkComposerthinkcomposer.com – můžete mít zdarma a jde o poměrně dost dobře vybavený profesionální nástroj. A dokonce Open Source.

diagram.png

Pencil Projectpencil.evolus.vn – je už poněkud starší  ale stále použitelný. Navíc je zdarma.

Diagram Designer meesoft.logicnet.dk/DiagramDesigner – je také dostupný zdarma a také už poněkud letitější a poměrně jednoduchý. Najdete i v Google Play a App Store.

Creately – creately.com – další zajímavě vypadající online nástroj, dá se použít zdarma pro vytvoření pěti diagramů, pro další použití jde o placený nástroj.

Archi – www.archimatetool.com – je zdarma dostupný a zajímavě vypadající software. Tip od Karla Zmeškala, stejně jako následující.

Enterprise Architect – sparxsystems.com/products/ea/ – je placený a poměrně široce vybavený. Třeba i v tom že jde dál, než jen k malování diagramů.

TIP: A ještě pár souvisejících tipů: V jakých nástrojích vytvářet infografiky a vizualizace?,Jaké jsou alternativy pro Adobe Illustrator, v čem vytvářet vektorové malůvky? a Jak snadno vytvářet obrázky pro blog či sociální sítě?

Yed Grap Editor – www.yworks.com/products/yed – je zdarma a pro Windows, Linux i MAC. Díky za tip Ladislavu Jančíkovi.

PS Diagram – www.psdiagram.cz – můžete zkusit, pokud chcete něco českého. A navíc zdarma dostupného.

A na závěr dodatek jako obvykle – nenašli jste vaši oblíbenou pomůcku pro tvorbu vývojových diagramů? Dejte vědět, můžete emailem na 365tipu@gmail.com nebo na Twitteru @365tipu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky