@365tipu
Mindmapping, užitečná to věc

TIP#140: Jak na myšlenkové mapy? Mindmapping pro každého.

Je dost pravděpodobné, že myšlenkové mapy (mind maps) znáte, aniž byste tušili, že se to tak jmenuje. Jsou skvělý nástroj na obyčejném papíře a s tužkou v ruce. Umožňují skvěle třídit myšlenky, udělat si mapu webu, zmapovat jak se větví nějaké procesy či činnosti. Ale co je zajímavější, v době počítačů a tabletů můžete mít snadnou cestu, jak je vytvářet právě v elektronické podobě.

Výhoda myšlenkové mapy v elektronické podobě je, že ji můžete komukoliv poslat, ať už podobě obrázku, nebo v podobě dokumentu, na kterém může také pracovat. Ať už odděleně, nebo v některých nástrojích v podobě spolupráce.

Než začneme tipy na webové, počítačové i mobilní aplikace, tak doporučím www.mindmapping.com, povedený web, který ukazuje k čemu všemu se myšlenkové mapy hodí a jak s nimi pracovat.

Ale teď už k tipům. A jak to tak většinou na @365tipů je, přednost mají věci dostupné zdarma, nebo za malé peníze. Dodám ale ještě, že řada dalších programů a aplikací umí (v různé podobě) mind mapy nebo alespoň něco tomu podobného. Ať už je to Lucidchart, který zmiňujeme v jiných tipech. Nebo třeba i obyčejný Microsft PowerPoint či Word.

Myšlenkové mapy na webu

Mindmeister www.mindmeister.com – je jedna ze známějších online služeb pro myšlenkové mapy, výhodou je, že má i aplikace (viz níže). Výhoda webových řešení jako je tento je možnost kolaborace – zde můžete zdarma v omezené podobě (3 mapy maximu) nebo si platit (od 6 USD měsíčně není špatná cena).

Coggle www.coggle.it – vám přes účet od Google zpřístupní mind mapping ve webové aplikaci (zdarma nebo 8 USD na rok s pokročilejší funkčností a extra pár dolarů za týmy)

Bubbl.usBubbl.us – vypadá na první pohled legračně, ale proč ne.

Mindmaps drichard.org/mindmaps – je poměrně jednoduchá HTML 5 aplikace pro krleselní mylšenkových map.

SpiderScribe www.spiderscribe.net – by mohl být zajímavá tím, že jde trochu nad koncept samotných myšlenkových map.

Text2Mindmap www.text2mindmap.com – vás vlastně naučí, že myšlenková mapa je v zásadě jenom série textových odrážek, která je snadno převoditelná do grafické podoby.

text-2-mindmap

Poppletwww.popplet.com – jsou trochu pokročilejší mindmapy, jak v podobě webové aplikace, tak v aplikaci pro iPad.

Mind42www.mind42.com – je další webové řešení, najdete tam navíc řadu hotových příkladů map, což se může hodit pro inspiraci i učení se.

NOVÉ 09/2015Mindmup – www.mindmup.com – po doporučení od Michala Horníka. A nutno dodat, že to vypadá docela dobře.

NOVÉ 06/2016 – My Mind Map – my-mind.github.io je k dispozici včetně github.com/ondras/my-mind, tedy kompletních zdrojových kódů

NOVÉ [23.04.17] – Sketchboard – sketchboard.io nemá žádnou aplikační podobu, počítá se s tím, že použijete prohlížeč. Můžete používat sami, ale také v týmu, umí integraci s dalšími pomůckami (Slack například) a pokud budete používat sami, vystačíte si dost dobře možná i se zdarma použitelnou podobou, ale budete mít jen tři privátní prostory. Jinak od 7 USD.

NOVÉ [02.05.21] Miro miro.com/mind-map je i kolaborativní nástroj, takže nad vytvářením myšlenkových map je řada dalších pomůcek. V základní podobě je použitelný zdarma (pokud vám bude stačit šest „tabuli“ pro design. Za 8 USD ale už můžete mít dost slušně vybavený nástroj (měsíčně za uživatele).

NOVÉ [08.10.21] OrgPadorgpad.com na to jde mírně jinak než klasické mindmapy.

TIP: Mezi tipy na @365tipů najdete řadu dalších užitečných přehledů online služeb. Třeba Online služby pro tvorbu letáků, bannerů, log, obrázků s citáty a tak vůbec nebo Barvy, barvy a barvičky aneb co vám pomůže v designu při výběru barev

Myšlenkové mapy na počítači

FreeMind freemind.sourceforge.net/wiki/index.php/Main_Page – je dlouhé roky má oblíbená volba, dostupný je zadarmo a také na více platforem. Takže pokud máte třeba kombinace Windows+Linux, tak skvělá volba. A hodí se i pro kolegy s Mac OS.

Vym –  www.insilmaril.de/vym/ – zaujme už tím, že sám sebe prezentuje coby myšlenkovou mapu. „View Your Mind“ (proto Vym) je také multiplatformní a vypadá opravdu hodně povedeně.

Mindjetwww.mindjet.com – potkáte o kousek níže i podobě aplikací pro tablety a mobily, takže pokud chcete něco použitelného napříč vším, může to být docela dobrý nápad. Webu by prospělo kdyby byl méně zmatený, ale tady je nutno dodat, že Mindjet je podle řady hodnocení jeden z nejlepších programů pro mindmapping.

Visual Mind www.visual-mind.com – je další z placených kousků, ale můžete si ho na 30 dní vyzkoušet zdarma.

EFfectix.com-v2

XMind www.xmind.net – umí i takové vychytávky jako uložení do Evernote a má verzi zdarma i placenou (XMind Pro). A můžete ho mít pro Windows, Mac OS X i Linux. Včetně verze, která nevyžaduje instalování.

MindNodewww.mindnode.com – je pro Mac a iOS, ale jde o placené řešení. Nutno dodat, že nejenom vypadá dobře, ale má velmi dobrá hodnocení.

Scapple www.literatureandlatte.com/scapple.php – si můžete také koupit, pro Windows či Mac OS X. Jak dobré je netuším, ale reference má pozitivní.

iMindMap8 www.thinkbuzan.com – je případně další komerční řešení, které je pro Windows, OS X ale i pro Android a iOS. Web vám možná i trochu pomůže různými návodnými články.

iThoughtsX – toketaware.com/ithoughts-osx – je čistě pro MAC a iOS (a podle všeho komerční), ale Roman Poláček píše, že „bez toho už nedá ani ránu“.

TIP: Pokud děláte myšlenkové mapy, je dost pravděpodobné, že třeba „děláte do webdesignu“. Pak by se mohl hodit tip na to V čem vytvářet wireframe, dráťáky. A složitější design webů? A hodit se může i Čím nahradit Microsoft Visio? Jak na diagramy či schémata?

Trochu rozsáhlejší přehled tipů pro webaře najdete v Pomocník Webdesignera aneb nevíme všechno, ale v nejhorším si to najdeme

Myšlenkové mapy na tabletu

Pro Android

…. třeba MindJet Maps for Android – používají .mmap formát, což je taky jedna z dobrých a užitečných vlastností, protože pokud váš mindmapovací software tohle umí, tak máte souborový formát použitelný i v dalších podobách aplikacích. Napříč platformami.

Pokud chcete pro Android zkusit něco jiného, tak ještě třeba SimpleMind Free mind mapping (plná placená podoba je zde) nebo klasický MindMeister.

Pro iOS

… je zde opět k dispozici MindMeister stejně tak jako MindJet Maps. Pokud máte jak iOS tak Android (za sebe dodám, že iPad a Nexus telefon jsou skvělá kombinace), tak je dobré mít na obou zařízeních stejný software.

Nakonec i výše zmíněný SimpleMind či Bubl.us je pro iOS, stejně jako Popplet a MindNode. Z těch dalších třeba ještě Mind Vector

TIP: Možná nepotřebujete mind mapping ale infografiky a vizualizace? Poradíme, pokračujte do V jakých nástrojích vytvářet infografiky a vizualizace? Nebo hledáte jak tvořit vývojové diagramy (flowcharts). Mrkněte do V čem vytvářet vývojové diagramy?

Tradičně platí, že pokud máte nějakou vámi oblíbenou pomůcku, tak dejte vědět, výše uvedené tipy rozhodně nejsou úplné a nikdy nebude. Můžete dát vědět přes 365tipu@gmail.com, přes @365tipu na Twitteru nebo přes Stránku na Facebooku.

Obrázek v záhlaví : Mind Map Art, Jane & Sharon Genovese

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky