TIP#133: V jakých nástrojích vytvářet infografiky a vizualizace?

Infografiky a vizualizace jsou jedním z nejprospěšnějších marketingových a komunikačních nástrojů. Umožňují dobře pochopitelné a zároveň atraktivní formou poskytovat informace, které by jinak byly předložitelné obtížně. Pokud se chcete podívat jak infografiky vypadají a inspirovat se, můžete zkusit nástěnku Infografika na mém Pinterestu. Případně zkuste tamtéž napsat do vyhledávání „infogprahics“ (a totéž můžete zkusit na Obrázcích Google).

Dnes je snadné vytvářet jednoduché infografiky s pomocí některých online nástrojů, ty složitější ale budou vyžadovat šikovného grafika a stejně šikovného člověka, který mu poskytne správné zadání a také ho dokáže případně správně usměrnit, aby výsledek byl opravdu dobrý.

Osobně mám z následujících nástrojů velmi rád Infogr.am, umí totiž pomoci v jedné z podstatných věcí, vytváření dobře vypadajících grafů. Případně je možné použít ho jako základ a zbytek doplnit a doladit v editoru pro obrázky či vektory. Dobrý a osvědčený nástroj je z mého pohledu i Canva.

Infogr.am – www.infogr.am – se hodí tam, kde máte graf a malé nároky (jak to funguje, můžete vidět třeba zde). Možnosti přizpůsobení jsou menší, ale pro jednoduché a rychlé věci je tato služba ideální. Případně ji můžete využít jenom pro zpracování nějakého toho grafu a ten poté použít jinde.

infogr-am-tvorba-infografiky

Piktochart.com – www.piktochart.com – umí nejenom infografiky, ale obecně jakékoliv letáky, zprávy, prezentace či plakáty. Při mých pokusech se mi podařilo vytvořit i něco podstatně delšího a obsáhlejšího než obvyklý „jeden graf a trochu textu“ (viz zde).

Many Eyes od IBM není až tak přímo na vytváření infografik, jde spíše o zdroj a nástroj na zpracování dat pro infografiky a vizualizace. Má i novější podobu s trochu lepším uživatelským rozhraním.

Canva – www.canva.com – je jednou ze služeb, která se mně osobně v poslední době líbí opravdu hodně. Navrhnout v této službě můžete spoustu věci – grafické prvky pro sociální média, prezentaci, plakáty, vizitky,  pozvánky… Užitečné je, že máte k dispozici dostatek příkladů/šablon, se kterými můžete začít. Není to tedy služba čistě pro infografiky, ale umí je pomoci vytvářet.

canva-infografika-priklad

DiesignBold – www.designbold.com –  zkuste pokud jste už příliš často používali Canva. Případně rok 2017 přinesl Crello.

Creately – www.creately.com – nabízí hlavně vytváření grafů a diagramů. Stejně jako LucidChart – www.lucidchart.com – který je ale hlavně placenou službou.

TIP: Možná hledáte jak tvořit vývojové diagramy (flowcharts). Mrkněte do V čem vytvářet vývojové diagramy?Čím nahradit Microsoft Visio? Jak na diagramy či schémata?

Vennův diagram je zapeklitá záležitost, kterou vám může pomoci vytvořit pomůcka od ClassTools.net. Ať už jde o diagram dvou či tří kruhový.

A když už byly zmíněny grafy a Vennův diagram, tak Venngage – venngage.com – je další slibně vypadající nástroj. V dubnu 2016 navíc doplnili Beambeam.venngage.com  – coby pomůcku pro snadné vytváření grafů. A nutno podotknout, že je snad cokoliv lepší než dělat grafy v Excelu.

2016-04-09 09_42_33-Start.png

Pro grafy se vám bude hodit i Google Charts byť neumí takové ty moderní a sexy grafy. Ale na druhou stranu, umí s nimi jiná kouzla.

Easel.ly – www.easel.ly – poslouží nejenom pro infografiky, ale pro cokoliv, co můžete zařadit mezi vizualizace či plakáty. Je zde navíc plnou příkladů a inspirací.

Dipity – www.dipity.com – je mírně specifický nástroj, vytváří časové osy (timeline) a asi spíš počítá s tím, že je použijete online přímo na jejich webu. Ale přesto se vám třeba může hodit.

Chartsbin – www.chartsbin.com – není až tak na vytváření infografik, jak zdroj grafů, stsatistických údajů, informací. Grafy a vizualizace samozřejmě i vytvářet umí a vzniká tak užitečná kolekce informací ve vizualizované podobě.

SIMILE Widgets – www.simile-widgets.org – nabízí pár způsobu vizualizací – časovou osu (timeline) či časové grafy.

Visme – www.visme.co – je pomůckou nejenom pro infografiky, ale  třeba i prezentace. V základní podobě použitelné pro tři projekty, jinak bude vyžadovat nějaké to placení.

Adobe Spark je pokus Adobe proniknout právě do oblasti snadného vytváření obrázků, těch použitelných a mířících na sociální sítě. Příběhů, animovaných videí a řady dalších podobných věcí. [11.03.17]

Visage se objevila až někdy později v roce 2016 a v mnohém může být podobná Canva – umí šablony, nahrávat obrázky a vše dělat online. [08.04.17]

Nevýhoda online nástrojů? Nebudou vám zpravidla moci poskytnout infografiku ve vektorové podobě, tedy tak jako nástroje od (například) Adobe. Nehodí se tedy příliš pro vytváření infografik pro tisk, protože tam budete potřebovat něco poněkud jiného. Pro infografiky určené pro Internet se ale budou hodit velmi.

TIP: Nezapomeňte, pro tvorbu infografik budete potřebovat zdroje obrázků, fotografií, ikon, fontů a dalších nezbytných součástí. Budete často tyto věci kupovat, ale hodně jich lze získat zdarma. Projděte si  Kde získat fotky k použití zdarma – tamní služby mohou hodně pomoci.

Pomoci může i K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky? pokud si nevíte rady s formáty pro obrázky. A pokud nemáte infografiky v čem tvořit, tak hodně tipů najdete ve V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop?

A konečně, Jak vytvářet world cloud, mraky slovy vám poradí v okamžiku, kdy budete řešit právě tenhle zapeklitý problém

Až budete vytvářet a šířit infografika tak pamatujte, že pro Internet není dobré dělat Infografiku širší než 800 bodů, nejlépe uděláte, když se budete držet 640 bodů – něco takového lze poměrně snadno použít prakticky kdekoliv (a také prohlížet prakticky kdekoliv). Infografika by měla mít formát na výšku, rolovat zleva doprava je u infografik problematické. Pokud to chcete podrobněji, tak viz Jak posílat infografiky novinářům a médiím? Internetovým zejména? #045

Pokud budete infografiku chtít poslat nějakému internetovému médiu, dát na sociální sítě, tak zapomeňte na to, že jim ji pošlete v PDF. Dodejte ji v té podobě, která bude rovnou použitelný, tj. PNG (pokud to jde tak klidně i JPG) a ohlídejte si i velkosti výsledného souboru. Získat z PDF něco co je publikovatelné na web je zbytečná komplikace.

Další tipy na toto téma?